У Львівському університеті готується до відкриття модернізований Археологічний музей

Основні ремонтно-реставраційні роботи у приміщеннях Археологічного музею Львівського університету вдалося завершити до початку повномасштабного вторгнення росії на територію України. Відтоді працівники музею працювали над адаптацією експозицій до найсучасніших вимог та потреб охочих пізнати минуле за допомогою споглядання унікальних експонатів. Головна мета усіх робіт – перетворення Археологічного музею Львівського університету на один із найкращих та найсучасніших музеїв України.

Археологічному музею Університету вже понад 140 років. Сьогодні фондова збірка музею складає понад 50 тисяч одиниць зберігання. Незважаючи на виклики, пов’язані з війною в Україні, музей після тривалої реконструкції та модернізації таки готується до відкриття вже найближчим часом.

25 липня 2022 року  Ректор Університету Володимир Мельник, проректори  та декани факультетів Львівського університету мали нагоду оглянути унікальні експозиції музею та ознайомитися із планами подальшого осучаснення методик роботи колективу музею. Учасники ректорату, зокрема, оглянули колекцію, яка налічує близько 1300 експонатів, що висвітлюють матеріальну і духовну культуру населення Волині і Прикарпаття від палеоліту і до княжої доби.

Відвідини музею відбулися в рамках підготовки до відзначення Дня української державності, адже експонати Археологічного музею – це не лише древні артефакти минулого, це – відображення історії витоків і становлення Української Держави від найдавніших часів і до Середньовіччя.

«Археологічний музей Львівського університету містить чимало важливих й унікальних з наукової точки зору експонатів. Вони дозволяють відтворити минуле людей, які заселяли українські землі в дописемний період, античні часи чи Середньовіччя. Наявність таких артефактів дає можливість оцінити рівень матеріальної культури та цивілізаційної приналежності наших предків. Це вкупі з писемними джерелами підтверджує активні державотворчі процеси у давнину й тяглість державницької ідеї. У нинішній ситуації це вкрай важливо, а отже формує додаткове завдання для істориків, зокрема, археологів – доносити широкому загалу інформацію про витоки Української Держави», – розповів в.о. декана історичного факультету Руслан Сіромський.

Завідувач Археологічного музею Ярослав Погоральський розповідає про інновації, які чекатимуть відвідувачів в оновленому музеї. Зокрема, вже незабаром усі зали музею планують облаштувати плазмовими телевізорами, на яких транслюватимуть відеоряд з інформацією про експонати, ту чи іншу історичну епоху і її культуру. Це буде комп’ютеризована екскурсія для тих, хто любить роздивлятися музей наодинці, без гіда, а також дасть змогу подавати різнопланову інформацію на цифрових носіях.

Окрім того, оновлена експозиція модернізованого музею не є візуально перевантаженою: біля експонатів вказано лише назву знахідки і QR-код, який веде на сайт з детальнішою інформацію про кожен предмет та епоху.

Ректор Володимир Мельник високо оцінює реорганізацію Археологічного музею, наголошуючи на тому, що сьогодні вкрай важливо зберегти відповідно до вимог сучасності ці унікальні колекції та популяризувати наші надбання у суспільстві.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото