У Львівському університеті обговорили актуальні питання правозастосування при розгляді податкових спорів

11 червня 2021 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбувся круглий стіл на тему «Актуальні питання правозастосування при розгляді податкових спорів». Захід організували з метою обговорення проблемних питань та новітніх тенденцій судової практики у діяльності судів касаційної та апеляційної інстанції, які визначають захист прав та інтересів платників податків. У засіданні взяли участь представники Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, Восьмого апеляційного адміністративного суду, Державної податкової служби України, Львівського окружного адміністративного суду, Головного управління ДПС у Львівській області, а також науковці юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка.

Від імені Ректора Університету з вітальним словом до учасників звернувся проректор із науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Качмар. Володимир Михайлович наголосив, що Львівський університет «завжди відкритий для держави та людей, які працюють задля майбутнього української молоді».

Володимир Качмар також відзначив символічність проведення заходу саме у рік, коли Львівський університет відзначає 360-ліття від часу заснування. «Цікаво, що правнича наука в Університеті має давні традиції і сягає 17 століття. Наші випускники, зокрема юридичного факультету, залишаються нашими добрими друзями і колегами. Завдяки проведенню заходів такого рівня, співпраця освітнього, експертного середовища лише поглибиться: наші студенти матимуть змогу вдосконалювати себе, свої навички і здобувати професіоналізм в установах, які сьогодні представлені», – висловив переконання Володимир Михайлович.

Учасників заходу привітав голова Восьмого апеляційного адміністративного суду, кандидат юридичних наук Олег Заверуха.

Олег Богданович наголосив, що втілення будь-якої ідеї потребує чіткого плану та злагодженої, командної роботи. «Будь який проєкт складається з етапів – спочатку з’являється задум, далі – формуються цілі, складається програма й тоді відбувається безпосередня реалізація. І, що важливо, у всьому цьому процесі – це пошук однодумців. А відтак сьогодні наш захід об’єднав саме таких людей – представників як наукової спільноти, так і практичної сфери, які мають спільні цілі – служіння державі і її громадянам. Учасники круглого столу – це високопрофесійні спеціалісти, які можуть окреслити не лише актуальні питання, які стосуються правозастосування, але і дати розуміння професійному середовищу в якому напрямку воно розвивається та як досягти єдності в судовій практиці», – відзначив Олег Заверуха.

На відкритості і готовності до конструктивних дискусій як із суб’єктами владних повноважень, так і з іншими учасниками адміністративних конфліктів у вітальному слові наголосив голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, заслужений юрист України, доктор юридичних наук Михайло Смокович.

«Для того, аби науковці, спільно з працівниками державних податкових органів, в тому числі і з суддями різних інстанцій могли обговорити актуальні питання, які виникають у сфері податкових відносин, у сфері захисту платників податків у судах, ми розпочали марафон науково-практичних заходів, який, як ми сподіваємось, принесе ґрунтовні практичні результати. Плануємо охопити як Львівщину, так й інші регіони України», – зазначив Михайло Іванович.

Голова Касаційного адміністративного суду висловив вдячність керівництву Львівського університету за надану можливість проведення круглого столу, а також наголосив на актуальності та вагомості заходу, адже за його словами – «левову частку спорів сьогодні займають справи саме в сфері податкових відносин».

Із вітальним словом до учасників круглого столу також звернувся заступник голови Державної податкової служби України Михайло Тітарчук, наголосивши на важливості проведення заходів такого рівня для «спілкування й обміну досвідом, який нероздільно пов’язаний з наукою».

«Правосуддя – це душа законів, і ми – на стороні платників. Утім, сьогодні, завдяки таким заходам, важливо зрозуміти принципи і способи, якими ми керуємось в межах податкового кодексу, аби вирішувати питання у правовому полі», – висловив переконання Михайло Тітарчук.

Надалі учасники круглого столу продовжили роботу в сесіях за такими напрямами: «Практика розгляду судових справ щодо реєстрації податкових накладних та скасування рішень про віднесення платника податків до категорії ризикових, згідно Постанови КМУ № 1165 від 11 грудня 2019 року «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»; «Застосування правової позиції Верховного Суду щодо строків звернення до суду після застосування процедури адміністративного оскарження»; «Поновлення строків на апеляційне та касаційне оскарження рішень після повернення апеляційних та касаційних скарг з причин несплати судового збору при відсутності бюджетних асигнувань»; «Надання доказів контролюючим органом, здобутих після винесення оскаржуваного рішення в процесі судового розгляду справи та визнання їх належними в контексті статті 77 КАС України».

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото