У Львівському університеті презентували книгу про видатного археолога Ярослава Пастернака

6 квітня 2023 року в Археологічному музеї Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася презентація книги про величну постать української археології, музейника, науковця, громадського діяча Ярослава Івановича Пастернака. Видання, присвячене 130-річчю від дня народження науковця, вийшло під назвою «Ярослав Пастернак і локальна історія».

Захід відбувся за участю Ректора Львівського університету, члена-кореспондента НАН України, професора Володимира Мельника, викладачів та працівників Університету, представників Львівської обласної ради та місцевої інтелігенції, зокрема родини Ярослава Пастернака.

Розпочали захід із хвилини мовчання у знак вшанування пам’яті усіх Героїв, які загинули у війні проти росії.

Після цього з вітальним словом до усіх присутніх звернулася докторка політичних наук, професорка кафедри міжнародних відносин та дипломатичної служби факультету міжнародних відносин Львівського університету, модераторка заходу Ірина Кіянка. Ірина Богданівна насамперед відзначила, що книга мала побачити світ ще у 2022 році, утім, через обставини війни, її надрукували лише зараз та додала, що для родини Пастернаків Львівський університет завжди був «фортецею знань й еталоном мудрості».

Із вітальним словом до усіх присутніх звернувся Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. Володимир Петрович насамперед зазначив, що захід, який сьогодні відбувається в Університеті «відповідає самій природі Львівського університету, адже він присвячений одній із особистостей, яка відігравала в історії України надважливу роль».

«В історії України є періоди і постаті, без яких сьогодення було б неможливим – це, до прикладу, Січове Стрілецтво, воїни Української Галицької Армії, Української Повстанської Армії, які боролись за незалежність України. Це і шістдесятники, і учасники Революції Гідності ‒ студенти і сивочолі українці, які висловили свою позицію з приводу відновлення і становлення незалежної держави України і боролися за цінності, які відповідають архетипу ментальності й ідентичності українця як такого. Серед цих епох, які створили ланцюжок історії України, яскраво вирізняються такі постаті як Ярослав Пастернак», ‒  наголосив Ректор.

У вітальному слові Володимир Мельник також наголосив, що Ярослав Пастернак жив, творив, боровся як українець в декількох історичних періодах, які пов’язані з історіями іноземних держав – Польщею, Німеччиною та росією.

«Усе своє доволі складне життя він усвідомлював відповідальність бути українцем задля боротьби за все українське усіма доступними йому засобами. Будучи офіцером армії і водночас видатним археологом, знаним науковцем і практиком, Ярослав Пастернак відкрив Україні і світу княже місто Галич, показав іншу історію Галицько-Волинського князівства, надрукував понад 300 наукових та просвітницьких праць з археології, етнології та музеєзнавства, також займався бібліотечними справами. Цікаво, що, відтворюючи науковими засобами, методологією ті процеси, які пов’язані з українцями, він прагнув своїми інтелектуальними силами відродити все українське, зокрема на Галичині. А відтак, нам варто жити за принципами Ярослава Пастернака і діяти у відповідності до тих високих завдань, які ставить перед нами сучасність. Такі принципи і приклади з історії доводять, що наша університетська справа – творити атмосферу і середовище, де ці принципи живуть і втілюються через наше студентство, через роботу у сфері освіти і науки», ‒ висловив переконання Володимир Петрович.

Надалі із вітальним словом до учасників заходу звернувся український поет і прозаїк, громадський діяч, Почесний доктор Львівського університету Ігор Калинець. Ігор Миронович подякував усім присутнім за організацію такого заходу й зазначив, що проведення подібних презентацій має велике значення для усвідомлення ролі особистостей у процесі українського державотворення. Свої вітальні слова видатний письменник висловив у віршах зі збірки поезії «Пробуджена муза». Зокрема, Ігор Калинець зачитав вірші «Вітер», написаний у 1963 році у с. Крилос (Івано-Франківська область), «Золотий Тік у Крилосі» та «Галич».

Із презентацією видання про видатного українського археолога Ярослава Пастернака усіх учасників заходу привітав український історик, громадський діяч, перекладач, фахівець у галузі спеціальних історичних дисциплін, директор Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки Іван Сварник. Іван Іванович насамперед наголосив на вагомості події та висловив переконання, що сьогодні книга «Ярослав Пастернак і локальна історія» є надзвичайно актуальною. «Сьогодні у час війни актуально підтримувати суспільну пам’ять, культуру та історію. Власне Ярослав Пастернак був людиною, яка йшла від локальної, місцевої історії, записуючи етнографічний матеріал, до загальноукраїнської. Він завжди шукав можливості для віднайдення бібліографічних відомостей, листувався з радянськими археологами, попри кордони і цензуру знаходив можливості збагачувати свої знання з археології всієї України. Врешті він створив єдиний курс археології України, написаний без цензури», – наголосив Іван Іванович.

Іван Сварник також коротко розповів присутнім про археологічні розкопки Ярослава Пастернака на американському континенті та акцентував на особливостях підходу видатного науковця до узагальнення його знань з археології. «Видання цієї книги – данина пам’яті цьому видатному науковцю, на якого ми повинні дивитися як на маяк, орієнтир, адже він задає напрямок наукових досліджень для усіх науковців», ‒ підсумував виступ Іван Сварник та додав, що сьогодні локальна історія – це базис для формування незалежного українського громадянина, свідомої людини, яка зі зброєю в руках піде захищати свою мову, націю, культуру, свою археологію та історію.

Про долю Ярослава Пастернака, пов’язану із Львівським історичним музеєм розповіла працівниця Львівського історичного музею Емілія Зарубій, яка коротко окреслила віхи біографії науковця, пов’язані із роботою в музеї, першим директором якого у лютому-червні 1940 року був власне Ярослав Пастернак.

Детальніше про родину видатного вченого усім присутнім розповіла онука сестри Ярослава Пастернака Анісія Лагодська та подарувала усім присутнім проникливе виконання лемківської народної пісні «Ой, верше мій, верше», яка нікого не залишила байдужим.

Із виданням книги про Ярослава Пастернака усіх учасників заходу привітала начальниця відділу гуманітарної політики та міжнародного співробітництва Львівської обласної ради Ярина Чернявська, подякувавши організаторам за можливість долучитися до друку такого цінного видання для української і світової археологічної й історичної науки.

Також до вітальних слів долучився завідувач Археологічного музею ЛНУ ім. Івана Франка Ярослав Погоральський, який коротко розповів присутнім про археологічні дослідження Ярослава Пастернака 1942 року поблизу міста Дрогобич й у цьому контексті наголосив, що за будь-яких обставин треба залишатися фахівцем у своїй справі і працювати задля України.

Додамо, що видання «Ярослав Пастернак і локальна історія» ‒ це ще один крок на шляху до повернення історичної пам’яті українського народу та, зокрема, популяризації постаті Ярослава Пастернака і промоції його малої батьківщини – с. Зіболки Львівського району Львівської області. Видання містить низку статей про видатного археолога, зокрема про його дослідницьку діяльність, музейну місію, бібліотечну справу, а також родинні спогади.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото