У Львівському університеті презентували книгу Єрлана Сидикова  «Шакарім»

Перебуваючи із офіційним візитом у Львівському національному  університеті імені Івана Франка 28 травня 2021 року члени делегації із Республіки Казахстан у Дзеркальній залі презентували книгу «Шакарім», автором якої є доктор історичних наук, Ректор Євразійського національного університету імені Л.М. Гумільова Єрлан Сидиков. Переклад на українську мову здійснив професор Ужгородського національного університету Петро Токар. Книга присвячена казахському поету, письменнику, перекладачеві, композитору, історику і філософу Шакаріму Кудайбердієву.

«Всі, хто має намір вивчати казахську культуру, літературу, філософію, національну ідентичність казахів не можуть обійтися без «Шакаріма», – розпочав презентацію монографії професор Петро Токар. – Адже автор книги, історик Єрлан Батташевич Сидиков посвятив значну частину свого життя дослідженню життя і творчості цього великого казаха. Тому ця праця є надзвичайно змістовною та якісною. Хто прочитає цю книгу без сльози – мусить прочитати її ще раз, адже це означає, що книгу не зрозуміли. Автор зробив все можливе, аби «Шакарім» зайняв символічне місце не тільки в казахській, а й у світовій історії».

Петро Васильович коротко розповів про життя Шакаріма як історичної постаті казахського народу і відзначив важливість презентації монографії для українського суспільства українською мовою, адже ця книга вже була видана декількома мовами, зокрема китайською, турецькою та англійською.

Автор праці «Шакарім» Єрлан Сидиков відзначив символічність і важливість презентації його роботи в одному із найстаріших університетів не тільки України але і Європи. «Будучи в Україні з офіційним візитом, ми спрямовуємо всі зусилля для налагодження співпраці з українськими університетами. А відтак, презентація книги «Шакарім» українською мовою у цьому контексті є підтвердженням того, що ми прагнемо налагодити тісну і плідну кооперацію в сфері науки і освіти. Шакарім для казахів – як Іван Франко, Тарас Шевченко і Григорій Сковорода для українців. Наші країни і народи мають багато спільного, зокрема в культурі та історіях видатних особистостей. Шакарім – вічний мандрівник, гуманіст, поет, історик, композитор, лідер і совість казахської нації», – зазначив Єрлан Батташевич.

Відгук про книгу «Шакарім» під час презентації висловив декан історичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, професор Степан Качараба. Науковець відзначив, що цю монографію читатимуть дуже прискіпливо, «адже перед автором стояло надскладне завдання – зібрати по частинках всі свідчення й історії про Шакаріма, щоб у повному масштабі розповісти про його життя і творчість у книзі». Складність за словами професора Качараби полягала у тому, що будь-які документи про великого казаха на початку ХХ століття радянська влада намагалася максимально знищити. «Ця монографія без сумнівів послужить на благо українського і казахського народів і сприятиме зміцненню дружби між нами», – переконаний Степан Петрович.

Степан Качараба коротко розповів про самопізнання і саморозвиток Шакаріма, величність його постаті для казахів, а також наголосив на беззаперечній спільності сторінок історії України та Казахстану.  Серед них – трагічні сторінки національно-визвольної боротьби, голоди і Голодомори в обох країнах.

Декан філологічного факультету Святослав Пилипчук висловив переконання, що «книга «Шакарім» – не тільки про видатного представника казахського народу, не лише про відомого письменника, філософа, науковця, перекладача, це книга про весь казахський народ, адже його життя, становлення як особистості і високоморального авторитету відбувалося на національній основі». «Ця національна основа проявлялася в кожному слові, яке написав Шакарім. Крізь призму його долі пізнається доля усього казахського народу», – наголосив Святослав Пилипчук.

Під час презентації книги завідувачка кафедри Асамблеї народів Казахстану Євразійського національного університету імені Л.М. Гумільова Наталія Калашнікова також наголосила на багатьох спільних рисах українсько-казахської історії, а відтак висловила переконання, що «такі зустрічі і презентації лише зближують та об’єднують наші народи в збереженні історичної пам’яті». «Цікавим є той факт, що Шакарім та Іван Франко народилися практично в один і той самий час і жили в одну історичну епоху, що ще раз підтверджує те, що українсько-казахські стосунки повинні розвиватися і всіляко підтримуватися», – переконана Наталія Павлівна.

Під час презентації Ректор Львівського університету Володимир Мельник відзначив непересічну побудову книги, стиль викладу думок та очевидну спільність українського і казахського народів на різних етапах становлення націй.

«Варто відзначити філософську побудову книги, а також неагресивність в змісті і подачі матеріалу. Очевидно, що казахи  мирний і добрий народ, який хоче жити у своїй країні, працювати на її благо, розвивати її і розвиватись самим. Тут можна і навіть треба навести паралелі із українцями, які теж невпинно ведуть боротьбу із зовнішніми ворогами, намагаючись довести світові право на мирне життя у власній країні на своїй землі. Книга «Шакарім» є абсолютно повною і цікавою – автор зумів всебічно розкрити багатогранність особистості мислителя, його роль для казахського народу, його історії та культури. Тож спільні історичні наукові дослідження є особливо важливими і корисними у процесі розвитку як України, так і Казахстану, а співпраця в освітній сфері лише посилить розбудову обох країн», – переконаний Володимир Мельник.

Нагадаємо, Львівський та Євразійський університети налагодили академічну співпрацю. Одним із перших результатів взаємодії стало відкриття фотовиставки, присвяченої одному з головних освітніх осередків Казахстану.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото