
28 жовтня 2024 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося відкриття вже традиційної Єврошколи EU Study Days, яка об’єднала досвідчених експертів та вмотивованих учасників з усіх куточків України. Цього разу учасниками Єврошколи, яка триватиме упродовж 28-31 жовтня, стали найкращі випускники онлайн-школи – школярі, студенти та аспіранти з усієї України. На учасників чекають 4 дні плідної роботи: лекції та інтерактивні заняття, стратегічна гра, зустріч із випускниками програми, візит до ЛКП «Львівського бюро євроінтеграції» та до Регіонального представництва КМЄС (EUAM) у Львові.
EU Study Days є проєктом Представництва Європейського Союзу в Україні, який реалізується з 2013 року та допомагає підвищити рівень знань української молоді – учнів старших класів, студентів та аспірантів українських закладів вищої освіти про Європейський Союз, відносини між ЄС та Україною, отримати необхідну інформацію за відповідними напрямами від ключових європейських та українських експертів. Львівський національний університет імені Івана Франка має таку унікальну можливість реалізовувати проєкт Представництва ЄС в Україні упродовж 2022-2025 років разом з Харківським національним економічним університетом ім. Семена Кузнеця та громадською організацією «Молодіжна Альтернатива».
Проєкт сприяє розвитку мережі української молоді для комунікації, обміну досвідом, співпраці та впровадження спільних ініціатив. Проведення таких єврошкіл є надзвичайно важливим для підготовки молоді та обміну досвідом для розуміння та реалізації євроінтеграційних прагнень України на шляху до повноправного членства у ЄС.
В Дзеркальній залі Львівського університету зібралися 40 молодих людей, які обрали для себе шлях вивчення Європейського Союзу та його діяльності у різних сферах і які стануть майбутніми експертами у цій сфері та прискорять процес європейської інтеграції нашої держави.
Доцентка кафедри європейських та регіональних студій факультету міжнародних відносин Львівського університету, співкоординаторка проєкту EU Study Days Оксана Краєвська, яка модерувала відкриття Єврошколи, привітала учасників та зазначила: «Ми пишаємося тим, що сьогодні у цій залі зібралися найкращі учасники онлайн-школи EU Study Days: у межах проєкту ми будемо спілкуватися про особливості європейської інтеграції, зокрема, про виклики, можливості та перспективи, які постають перед нами на цьому шляху і про те, що ми можемо запропонувати від України у цьому процесі», ‒ анонсувала Оксана Краєвська та висловила вдячність співорганізаторам заходу, зокрема, Представництву Європейського Союзу в Україні за унікальну можливість реалізовувати Єврошколу спільно із партнерами та колегами.
Надалі до присутніх звернувся декан факультету міжнародних відносин, професор Маркіян Мальський. «Сьогодні Львівський університет, як осередок академічних традицій та освітній заклад з величезним науковим авторитетом радо відчиняє двері учасникам Єврошколи. Цей проєкт надає унікальну можливість для молоді познайомитися із тим, що чекає нашу державу в майбутньому – куди ми йдемо і чим є Європейський Союз. Упродовж декількох днів учасники матимуть чудову нагоду подискутувати про актуальні проблеми розвитку нашої держави, чітко визначити своє майбутнє у Європейському Союзі та у світовій системі безпеки, а також, що важливо, обговорять те, що потрібно робити для того, аби ми отримали беззаперечний шанс долучитися до ЄС», ‒ зазначив Маркіян Зіновійович та окреслив важливість активнотсі молодого покоління на шляху до великої європейської сім’ї.
Учасників Єврошколи привітала радниця віцепрем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Міністерства юстиції України Вікторія Лобунь, окресливши важливість участі молодого покоління у таких проєктах. «Надзвичайно важливо, що українська молодь цікавиться євроінтеграційними амбіціями, адже сьогодні цей процес активно рухається вперед завдяки прагненню українського народу йти саме у цьому напрямку, обравши свій стратегічний курс. Євроінтеграція – це та тема, яка буде актуальна наступні десятиліття. Переконана, що Україна стане членом ЄС завдяки спільним зусиллям та кожному із нас», ‒ зазначила Вікторія Лобунь та окреслила найважливіші моменти процесу вступу України до Європейського Союзу, зокрема важливість приведення українського законодавства у відповідність із правовими нормами Європейського Союзу.
В.о. керівника регіонального представництва Консультативної місії ЄС в Україні Барт Шефферс, звертаючись до учасників, наголосив на важливості розуміння євроінтеграційного процесу України і ролі молоді як рушійної сили для консолідації спільних зусиль. «Нам потрібно чітко зрозуміти, що процес вступу України до ЄС буде нелегким, багатоаспектним та потребуватиме неабияких зусиль та кропіткої роботи на усіх рівнях. Це буде довга дорога. Однак завдяки молодому поколінню цей процес стане ефективнішим і швидшим. Тож, не здавайтесь і рухайтесь до поставлених цілей», ‒ наголосив Барт Шефферс та ознайомив усіх присутніх із особливостями роботи Консультативної місії ЄС в Україні.
Із вітальним словом до учасників Єврошколи звернулась координаторка Інформаційного центру Європейського Союзу у Львівському університеті, завідувачка кафедри європейських та регіональних студій факультету міжнародних відносин, професорка Наталія Антонюк. «Вітаю усіх, хто виборов своє право бути сьогодні тут, у Львівському університеті. Євросоюз сьогодні створює низку мереж для стратегічної комунікації із молоддю, а відтак, цей проєкт об’єднує мотивовану та активну молодь, яка сповідує цінності ЄС та є палкими прихильниками європейської інтеграції України. Випускники єврошколи творять нову мережу, це понад 3000 молодих людей, які займають високі посади у міністерствах, управлінських структурах різного рівня, бізнесі та громадянському секторі. Це та еліта, яка заведе нашу державу до клубу найрозвиненіших європейських держав. Тож використовуйте цю можливість із користю для свого зростання», ‒ закликала учасників Єврошколи Наталія Антонюк.
Керівниця відділу міжнародних зв’язків Харківського національного університету імені Семена Кузнеця Юлія Доброскок, передавши вітання від незламного Харкова висловила переконання, що наступна школа EU Study Days відбудеться також і у Харківському університеті. «Ця школа – унікальний проєкт. Це – не лише про навчання, але і про єднання думок, ідей, людей, які і так вже об’єднані єдиною спільною ідеєю – європейською інтеграцією України. Сьогодні у Львівському університеті зібралися представники найактивніших сегментів українського суспільства. А ми, наставники, даруємо вам найкращі можливості для успішного навчання», ‒ зазначила Юлія Доброскок.
Керівниця Центру українського права юридичного факультету Вільнюського університету (Литва) Індре Ісокайте-Валуже відзначила, що саме українська молодь, буде брати участь у розбудові і відбудові України. «А відтак, ми сьогодні зібрались для того, аби консолідувати зусилля у євроінтеграційних прагненнях України, допомогти вам на цьому нелегкому шляху. Перед нами постають нові виклики, але і водночас – нові можливості. Литва підтримує Україну, а відтак вам потрібно залишатися рішучими, мужніми та реалізовувати свої стратегічні цілі у вибраному європейському напрямку», ‒ зазначила Індре Ісокайте-Валуже.
До вітальних слів колеги із Литви долучився професор міжнародного, економічного та фінансового права Університету Саарлен (Німеччина) Штефан Вебер. «У процесі євроінтеграційного прагнення держави ключовими цінностями є свобода і мир. Я радий зробити свій внесок у процес європейської інтеграції України і працювати разом із вами. Оскільки ви – майбутнє України, саме від вас залежить, як ці цінності та знання, які ви тут засвоїте, ви використаєте у межах України і Європи», ‒ зазначив Штефан Вебер.
Із завершальним вітальним словом до усіх учасників заходу звернувся завідувач кафедри європейського права факультету міжнародних відносин Львівського університету, професор Михайло Микієвич. «Відкриття EU Study Days – визначна подія, яка демонструє, що, незважаючи на війну, Україна чітко визначила свої пріоритети. Відтак, висловлюю вдячність Європейському Союзу за всебічну підтримку України, а особливо за допомогу українській молоді, зокрема її навчанню у сфері європейської інтеграції, політики, економіки і права. Такі можливості ми маємо завдяки цьому проєкту, нашим іноземним колегам та їхнім країнам, які докладають максимум зусиль для допомоги Україні. Тож використовуйте цю можливість сповна», ‒ закликав усіх учасників Єврошколи Михайло Микієвич.
Інтенсив Єврошколи триватиме до 31 жовтня.