У Львівському університеті Степан Процюк презентував книгу «Руки і сльози»

7 березня 2023 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулась презентація нового роману Степана Процюка «Руки і сльози» про життєвий шлях Івана Франка. Зустріч з автором книги під заявленою темою «Повернення Івана Франка» організували факультет журналістики та Інститут франкознавства Університету.

Розпочав презентацію проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Львівського університету Володимир Качмар. У своєму виступі він звернув увагу на важливість дослідження життєтворчого шляху Івана Франка, а також виокремив особливості творчих доробків Степана Процюка. «Нам надзвичайно важливо почути Слово. Слово, яке завжди кожен студент та викладач уважно слухає. І це Слово про нашого Івана Франка… Коли ми сьогодні презентуємо роман про Івана Франка, говоримо про «Руки і сльози», то знайомимось із художнім осмисленням життя Івана Франка від раннього дитинства до смерті. Це історія життя Патрона нашого Університету», – зазначив Володимир Качмар.

Більше про роман «Руки і сльози» розповіла доцентка кафедри зарубіжної преси та інформації факультету журналістики Львівського університету Ольга Квасниця, яка була модераторкою заходу. Ольга Юріївна підкреслила унікальність роману «Руки і сльози» та охарактеризувала жанр психологічної біографії з літературознавчого погляду. «Власне заявлена тема «Повернення Івана Франка» має символічне значення, адже Іван Франко повертається не лише до Львівського університету, а передусім повертається до кожного з нас. Повертається до душі, до читацької свідомості на сторінках цього роману, в якому ми повинні йти стежками драматичної долі Івана Франка від народження до смерті. Власне тут ми зустрінемо Франка-людину, Франка-письменника, Франка-пророка», – підкреслила Ольга Квасниця.

Презентація відбувалась у форматі дискусії, де усі охочі могли поставити запитання Степанові Процюку та поділитись власними рефлексіями щодо роману «Руки і сльози» і наскрізної теми зустрічі: «Повернення Івана Франка». На початку заходу Степан Процюк розповів: «Ми зібралися для того, щоб обговорити найбільшого письменника, засвідчити його відродження духу, його певну реінкарнацію. Я завжди Франка називав одним з найвидатніших українських письменників, не ображаючи честі інших письменників».

«Роман побудований на фундаментальній, великій джерельній базі. Для тих, хто читав цей роман, то він може бачити, що Франко у нім є не стільки навіть персонажем, скільки тією людиною, про яку автор не фантазує, а яку намагається подати максимально докладно… В цьому головна родзинка цього роману», – звернула увагу на детальне опрацювання біографії Івана Франка у романі «Руки і сльози» директорка Інституту франкознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, доцентка кафедри української преси факультету журналістики Львівського університету Наталія Тихолоз.

Повітряна тривога зовсім не перешкодила проведенню заходу, адже навіть в укритті учасники змогли продовжити своє знайомство з новим романом Степана Процюка. У Дзеркальній залі чи з мікрофоном у руках в укритті – незалежно від місця проведення презентації, автор не залишив осторонь жодного запитання про свою книгу. Після завершення повітряної тривоги науковці, викладачі та студенти почали ще активніше долучатись до обговорення. Опрацювання джерельної бази, труднощі та особливості написання психологічного роману, проблеми масової української літератури та переваги й недоліки кінематографу, європейськість Івана Франка та його творчий доробок, поширення історичних постатей у масовій культурі – про усе це та багато іншого змогли дізнатись учасники презентації під час жвавої дискусії.

Степан Процюк також детальніше розповів про те, яким постає Іван Франко в очах пересічного читача. «Пересічні читачі різні, а тому Франко для кожного свій! Проте проблема в тому, що багато людей не знають Франка. Вони знають, що він є автором твору «Каменярі», а це щось таке робітниче, щось таке нецікаве, щось таке з давнього минулого. Вони не тямлять, що у вірші «Каменярі» йдеться про переродження душі, про жертву, про зречення. В уяві дуже багатьох людей Франко виступає як класик, у якого немає що читати. Вони про нього нічого не знають».

Значну частину дискусії учасники заходу присвятили темі вибору і значення назви роману, а також дізнались більше про міфи довкола постаті Івана Франка, європейськість «українського Каменяра» та особливості психологізації біографічного роману. Степан Процюк захоплено поділився своїми особистими враженнями від написання книги «Руки і сльози» та детальніше порівняв специфіку створення нового роману з попередніми, зокрема «Місяцю, місяцю» про Григора Тютюнника та «Троянда ритуального болю» про Василя Стефаника.

Свої запитання змогли поставити не лише присутні в залі, а також учасники, які долучились до заходу через онлайн-конференцію у Zoom. Окрім цього, студенти та викладачі отримали унікальну можливість придбати книгу «Руки і сльози» з особистим підписом автора.

Світлини: Олега Вівчарика та Софії Сиванич Більше фото