У Львівському університеті відбулася Міжнародна конференція суддів

25 серпня 2021 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка з нагоди 30-ої річниці відновлення Незалежності України відбулася масштабна Міжнародна конференція суддів на тему «Судова гілка влади за 30 років Незалежності України: здобутки, проблеми та перспективи. Основний Закон незалежної, правової держави», у якій взяли участь не лише українські юристи, але й судді інших країн – Польщі, Нідерландів та Німеччини.

Організатор конференції – Львівський апеляційний суд у співпраці з Національною школою суддів України, Львівським регіональним відділенням Національної школи суддів України та Львівським національним університетом імені Івана Франка.

Із вітальним словом до учасників конференції звернувся Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. Володимир Петрович висловив переконання, що в теперішній час вкрай важливо і символічно проводити такі науково-практичні заходи саме у Львівському університеті.

«В контексті відзначення 30-ліття відновлення державності України, проведення такої конференції є реальним практичним кроком до реформування цілої системи, яка би дала нам відчуття верховенства права в усіх сферах життєдіяльності українського суспільства. А відтак, вкрай важливо, проводити такі заходи саме у Львівському університеті, адже формування у суспільній свідомості молодої людини пріоритету, де закон є системоутворюючим, допоможе запобігти нігілістичному підходу до будь-яких форм унормування й організації  суспільного життя», – зазначив Ректор.

У вітальному слові Ректор також відзначив символічність проведення цього заходу, який, за його словами, є спільним практичним кроком із відзначення 360-літнього ювілею Львівського університету. «Університет за більше ніж три століття вистояв перед багатьма випробуваннями, зокрема «пережив» різні зміни в суспільно-політичному режимі, але незважаючи ні на що завжди залишався європейським класичним Університетом, де дві цінності завжди були і є домінуючими – це раціоналізм і демократія», – наголосив Володимир Петрович.

«Львівський університет, виконуючи свою наукову та освітню місію, як класичний європейський університет, передусім є соціокультурним феноменом. Він повинен відповідати на запити держави і суспільства, працювати не лише в галузі науки і освіти, а постійно, зважаючи на статус державного, відчувати, «проживати» і бути відповідальним за те, що відбувається в державі», – підсумував Ректор.

Зі словами вітання до учасників конференції також звернулася проректорка з науково-дослідної та науково-методичної роботи Національної школи суддів України, кандидатка юридичних наук, професорка, заслужена юристка України Наталія Шукліна. Наталія Георгіївна відзначила символічність проведення конференції «Судова гілка влади за 30 років Незалежності України: здобутки, проблеми та перспективи. Основний Закон незалежної, правової держави», саме у Львівському університеті. «Львівський національний університет імені Івана Франка разом із Національною школою суддів України, а також разом із усією судовою системою нашої держави традиційно повꞌязують багаторічні дружні та взаємоповажні стосунки. А відтак, Львівський університет є «кузнею» для судової системи щодо найефективніших і відданих народу України людей, які стали суддями і вершать правосуддя на високому і професійному рівні в нашій державі, чим забезпечують утвердження прав і свобод людини й громадянина в Україні», – зазначила Наталія Шукліна.

Наталія Шукліна висловила переконання, що фахове спілкування є основою для удосконалення судових процесів у країні. «Ми вітаємо і цінуємо регіональну співпрацю між суддями, їхнє безпосереднє міжсуддівське спілкування і розцінюємо це як одну із активних, ефективних і прогресивних форм суддівської освіти в нашій державі. У процесі спілкування судді діляться своїм досвідом, обмінюються думками, знаннями, професійними вміннями і навичками, а також запозичують цікаві, прогресивні, ефективні методи здійснення правосуддя, процесуальні, матеріальні і по відношенню до себе від інших українських суддів. Такі заходи, безперечно, спрямовані на підвищення кваліфікаційного рівня суддів як нашої держави, так і суддів інших країн, що безпосередньо впливає на здійснення правосуддя в державі в цілому», – наголосила Наталія Шукліна.

До учасників конференції звернувся і суддя, голова Львівського апеляційного суду, кандидат юридичних наук Петро Каблак. Петро Іванович привітав присутніх із 30-річчям відновлення Незалежності України та побажав «досягати цілей ще швидшими темпами, ніж до цього». За його словами, сьогодні вкрай важливо і потрібно проводити такі заходи, адже участь у фаховому обговоренні на міжнародному рівні сприяє посиленню співпраці між колегами не тільки на регіональному чи обласному рівнях, але і міжнародній арені.

«На початку цього року між Вищою радою правосуддя та Львівським університетом підписаний меморандум про співпрацю. А відтак така конференція – одна із форм втілення цієї співпраці», – зазначив Петро Каблак. Окрім цього, за словами Петра Івановича, відбувається ґрунтовна співпраця з іноземними партнерами у сфері судочинства, зокрема із Кельна, Кракова та Арнем-Леувардена.

Після урочистого відкриття Міжнародна конференція суддів продовжила роботу у форматі доповідей. Зокрема, учасники обговорили питання континуїтету судової влади в контексті сучасного українського державотворення, європейських цінностей і принципів в Конституції України; реформування судової системи України як ключового елемента забезпечення конституційного курсу держави на вступ до Європейського Союзу; взаємодії інституту правосуддя з інститутом адвокатури в контексті Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021-2023 роки та ін.

Іноземні учасники конференції у доповідях порушили зокрема питання довіри до Конституції,  проаналізували Основний документ Республіки Польща з 1997 року та судову владу в країні.

Світлини: Юлії Гриценко Більше фото