У Львівському університеті відбулася презентація монографії Наталі Тихолоз «Петро Франко: Формула долі (Життєпис на тлі доби)»

17 вересня 2021 року в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася презентація монографії франкознавиці, літературознавиці, кандидатки філологічних наук, старшої наукової співробітниці, доцентки кафедри української преси факультету журналістики, старшої наукової працівниці Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Наталі Тихолоз «Петро Франко: Формула долі (Життєпис на тлі доби)».

Монографія Наталі Тихолоз отримала відзнаку «Найкраща наукова книга року»  за версією конкурсу 28-го Львівського міжнародного книжкового форуму.

«Сьогоднішня зустріч – особлива, адже відбувається у контексті відзначення 360-ліття Львівського університету», – розпочав презентацію монографії проректор з науково-педагогічної роботи, соціальних питань і розвитку Володимир Качмар. Володимир Михайлович представив авторку монографії Наталію Богданівну Тихолоз, відзначивши неординарність її особистості та непересічні наукові таланти. Також Володимир Качмар висловив подяку авторці монографії від імені Ректора Університету професора Володимира Мельника за вагомий внесок у поширення й дослідження постаті Івана Франка та його нащадків.

«Наталя Тихолоз – авторка понад 70 наукових та публіцистичних праць, які стосуються Івана Франка та його нащадків. Ми гордимося тим, що наш Університет названий на честь Івана Франка, і кожна наукова розвідка, яка стосується його постаті чи його нащадків, є надзвичайно важливою для Університету і студентів, які будуть творити майбутнє нашої держави, – висловив переконання проректор.

«Іван Франко об’єднує Україну – схід і захід, це саме та багатогранна особистість, якою ми пишаємося в Університеті і яка потребує дослідження як сьогодні, так і завжди», – переконаний проректор.

Під час презентації монографії «Петро Франко: Формула долі» присутніх привітав кандидат філологічних наук, доцент, в.о. декана філологічного факультету Роман Крохмальний. Роман Олексійович відзначив, що презентація монографії відбувається на своєрідному «перехресті часу».

«Варто відзначити, що авторка монографії побудувала свою працю на непростому перехресті різних галузей інформації, адже монографія містить багато літературознавчих спостережень і фактів, які «втримують» читача. Також ми знаходимо у праці теплі материнські почуття авторки, які пронизують практично увесь текст». Роман Крохмальний також відзначив неординарність видання, його цінність і сучасність.

Авторка монографії «Петро Франко: Формула долі» Наталя Тихолоз розповіла присутнім про нюанси створення такої унікальної монографії, про роботу над важливими архівними даними та місце наукової праці у контексті дослідження постаті Петра Франка.

«Ця книга була покликана повернути із забуття людину, яка була довгий час викреслена – Петро Франко більше як пів століття був викреслений із роду, про нього не можна було згадувати у будь-який спосіб, навіть у родинному середовищі. З іншого боку було важливо закцентувати на темі великих культурних та літературних родів, їхній тяглості», – зазначила Наталя Тихолоз.

Авторка також зауважила, що «коли йдеться про роди, і власне дітей, які мали славетних батьків, вони так чи інакше перебували у їхній тіні. Утім, Іван Франко дозволив попри усе стати їм тими, ким вони стали». «Ця книга – про людину, про повноцінну творчу особистість, яка виходить із тіні свого батька і ще за життя здобуває собі славу окремішню від слави його батька. Петро Франко – надзвичайно багатогранна особистість, яка, напевно, була успадкована від батька, а, можливо, була обумовлена тими історичними обставинами, в яких опинилася тодішня інтелігенція». Наталія Богданівна відзначила багатогранність і непересічність особистості  Петра Франка, зокрема його «блискучі організаторські здібності».

Авторка також зауважила, що надзвичайно важливим у роботі над монографією було відкрити заново постать дружини Петра Франка Ольги-Марії, адже вона є «непересічною постаттю не тільки в контексті дослідження родини Івана Франка, а також за її внесок у розвиток українського кулінарного мистецтва, зокрема на західній Україні».

Наталія Тихолоз також зауважила, що, досліджуючи постать Петра Франка, мимоволі простежується трагедія роду, яку гостро відчувала як його дружина, так і нащадки по сьогодні.

Презентація монографії відбулася у форматі дискусії, де усі охочі могли виступити і поділитися думками й спостереженнями щодо змісту книги. В обговоренні монографії взяли участь викладачі Львівського університету – філологи, літературознавці, франкознавці та журналісти.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото