У Львівському університеті відбулося нагородження лауреатів премії імені Ірини Калинець

П’яте за чергою вручення премії імені Ірини Калинець за активну участь у громадсько-політичному житті України відбулося 18 травня 2018 року у Львівському університеті. Заснована в 2012 році з ініціативи Міжнародного благодійного фонду імені Ярослава Мудрого премія присвоюється за видатні здобутки у розвитку українського суспільства, за утвердження історичної пам’яті українського народу, за розвиток української освіти, культури та літератури, за піднесення авторитету України у світі. Цього року її лауреатами стали троє представників інтелектуальної еліти нашої країни – знаний львівський журналіст, письменник, громадський діяч, доктор історичних наук Петро Васильович Шкраб’юк, директор Бориспільського районного краєзнавчого музею (Київська обл.) Петро Федорович Зінченко та громадський діяч, адвокат із м. Лохвиця (Полтавська обл.) Олександр Іванович Панченко.

Знаково, що вперше нагородження премією імені Ірини Калинець відбувалося на батьківщині Ірини Онуфріївни, в рідному для неї Львівському університеті. Чотири попередні церемонії проходили в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Однак, як зазначив у своєму вітальному слові Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник, «зі всією повагою до інших інституцій, я впевнений, що Ірина Калинець власне у Львові почувалася Професором – професором свого Університету. Тож ця зустріч за своїми ментальними і духовними параметрами найдоречніша саме тут».

Ректор наголосив на видатних особистих якостях Ірини Калинець, яка все життя діяла як справжня Велика Українка, власним прикладом виховувала націю нескорених і сама була нескорена. «Вона завжди оцінювала людей не за словами, а за справами. І себе оцінювала за справами. Впевнений, що вона сьогодні продовжила б ту справу, яку почала на початку 1990-х, коли департизувала школу, коли не говорила про реформу школи, а сама як керівник обласного управління освіти здійснювала те, що сьогодні почало робити Міністерство освіти і науки. Спілкуючись нещодавно з Лілією Гриневич, почув і від неї, як було б добре, якби сьогодні пліч-о-пліч з нами була Ірина Онуфріївна», – зазначив Володимир Мельник.

Проректор з науково-педагогічної роботи Львівського університету, професор Ярослав Гарасим розвинув думку про незриму присутність Ірини Калинець в реаліях сьогодення і стратегіях майбутнього. Адже, скажімо, премію її імені присвоює Міжнародний благодійний фонд імені Ярослава Мудрого, біля витоків якого стояла власне Ірина Калинець.

«Якби спробувати перелічити всі її задуми, – наголосив Ярослав Гарасим, – які сьогодні вдалося втілити, то це була б ціла енциклопедія ідей Ірини Калинець, які реалізовані задля розвитку Української держави й утвердження її міжнародного авторитету. Саме ці атестації закладені в принцип визначення лауреатів премії імені Ірини Калинець».

Почесну місію вручити цьогорічну премію імені Ірини Калинець виконала перша її лауреатка (перше нагородження, нагадаємо, відбулося в лютому 2013 року), а сьогодні – віце-президент Міжнародного благодійного фонду імені Ярослава Мудрого Ірина Ключковська. Ірина Михайлівна наголосила на величезному просвітницькому і мотиваційному потенціалі подібних заходів.

«Як перший лауреат премії Ірини Калинець, скажу, що це не тільки почесно – це надзвичайно відповідально. Коли отримуєш цей диплом, розумієш глибину відповідальності перед цією дивовижною особистістю, яка є для тебе мірилом правильності всіх вчинків. І тепер ти мусиш вивіряти, виважувати кожен свій крок. Ірина Калинець, без сумніву, увійде в історію літератури як талановита письменниця, в історію публіцистики – як надзвичайний публіцист, в історію політики й українського парламентаризму – як депутат першого демократичного скликання. Але найголовніше – вона вже увійшла в історію України, поповнивши ряди наших Героїв», – зазначила Ірина Михайлівна.

За дорученням Міжнародного благодійного фонду імені Ярослава Мудрого Ірина Ключковська озвучила листа президента Фонду Валентини Стрілько, яка звернулася до української академічної спільноти з проханням «присвоїти одній із аудиторій України ім’я Ірини Калинець – філолога, української письменниці, багаторічного політв’язня радянський таборів, професора кафедри української літератури ЛНУ ім. Івана Франка».

Троє цьогорічних лауреатів – високодостойні люди, які своїм подвижницьким життям і наполегливою працею на благо українського народу продовжують високе покликання Ірини Калинець. Нагородження традиційно відбувається у трьох номінаціях. Петро Зінченко отримав премію «за виявлення та популяризацію героїчних сторінок історії України у музейній справі», Олександр Панченко – «за утвердження авторитету України та дослідження «білих плям» в історії України» і Петро Шкраб’юк – «за громадянську позицію та мужність у обстоюванні українських ідеалів».

Петро Шкраб’юк та Олександр Панченко виголосили подячні промови, в яких поділилися спогадами про Ірину Калинець та її участь у дисидентському русі, закликавши всіх присутніх і особливо студентську молодь до громадянського активізму та наполегливої творчої праці.

Академічною вершиною урочистої зустрічі стала лекція про Ірину Калинець «Цілюща сила полинової гіркоти», яку прочитав доктор філологічних наук, член-кореспондент НАН України, професор Микола Ільницький. Він наголосив на багатогранності постаті Ірини Калинець, яка відзначалася широтою творчих зацікавлень, до яких входила література, публіцистика, історія, політика, громадська діяльність. Втім Микола Миколайович зосередив основну увагу на літературній творчості Ірини Калинець, яку зібрано у 8-томному виданні, яке підготував, уже після смерті дружини, поет Ігор Калинець. У притаманній йому манері багатих літературно-образних аналогій професор Ільницький докладно проаналізував як поетичний доробок Ірини Онуфріївни, так і окремі прозові твори письменниці, а також одну із її наукових праць «Епоха гунів та її передісторія: у світлі Біблійних джерел».

Наприкінці церемонії до слова запросили Ігоря Калинця – поета, дисидента, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка. Ігор Миронович подякував представникам Фонду імені Ярослава Мудрого, лауреатам премії та всій університетській спільноті за увагу і щиру повагу до своєї дружини, зазначивши, що за останній рік у Львові сталося кілька знакових подій, що увічнюють пам’ять Ірини Калинець. Зокрема віднедавна СШ №87, де навчалася Ірина Калинець, носить її ім’я; там встановлено і меморіальну таблицю. Також вийшла чергова книга Ірини Калинець «Це моя церква». «Минулого року Ірина Калинець отримала премію імені Степана Бандери, – розповів Ігор Калинець. – Сталося так, що я висунув 8-томник її творів на цю премію. Фонд присудив мені премію як видавцеві, але я вважаю, що це премія для Ірини, хоч і посмертно».

Завершилася п’ята церемонія вручення премії імені Ірини Калинець чудовим літературно-музичним дійством «Дзвони дзвонять» на слова Ірини Калинець. Композицію підготувати і виконали студенти філологічного факультету Львівського університету.

Після урочистої церемонії учасники заходу поклали квіти до могили Ірини Калинець на полі почесних поховань Личаківського кладовища.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото