У Львівському університеті відбулися «Фройдівські читання»

Напередодні 162-ї річниці від дня народження видатного австрійського психолога і психоаналітика Зиґмунда Фройда у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулися знамениті «Фройдівські читання» – цикл публічних лекцій, присвячених актуальним питанням психології та суміжних наук. 3 травня 2018 року в Актовій залі Львівського університету свої доповіді представили австрійська психоаналітик-філософ, асоційований професор Університетської клініки психоаналізу та психотерапії Віденського медичного університету доктор Ульріке Каді та психоаналітик-митець, гостьовий професор Pratt-Institut (Нью-Йорк), лектор у Колумбійському університеті Нью-Йорка Вольф Вердіґер.

Слід зазначити, що «Фройдівські читання» – унікальна подія для України та Львова. До 2017 року вони регулярно проходили лише у двох містах світу – Відні та Вашингтоні. Власне минулого року першу публічну лекцію на тему «Фройд для нас нині…» прочитав у Львові доктор медичних наук, професор, президент Української спілки психотерапевтів та віце-президент Європейської асоціації психотерапії, почесний професор Університету Зиґмунда Фройда (Відень) та Почесний Амбасадор Львова Олександр Фільц. Після багаторічних переговорів з Міжнародним фондом імені Зиґмунда Фройда Львівський психоаналітичний інститут ментального здоров’я, який очолює професор Фільц, отримав нарешті дозвіл на проведення такої акції у Львові. Ухвалюючи це рішення, європейські колеги взяли до уваги значні здобутки Львова у сфері розвитку психоаналізу, а також українське (галицьке) коріння Зиґмунда Фройда, батько якого народився у Тисмениці (Івано-Франківська область), а мама – у Бродах (Львівська область).

«На сьогодні Фройд є важливим тому, що це та частина психології, яка говорить про людське. І ми, стоячи на порозі апокаліпсису злиття людини з машиною, з штучним інтелектом, мусимо дуже добре шанувати, розуміти власне сам людський вимір. Ми хочемо знати, хто ми є», – наголосив  президент Української спілки психотерапевтів Олександр Фільц.

Виступаючи на відкритті «Фройдівських читань» у Львівському університеті, заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко акцентував на важливості таких заходів для утвердження прогресивного європейського обличчя міста. «Саме мудрі люди творять це мудре, класне місто. Сьогодні серед нас є дуже поважні гості, тож я бажаю, щоб у всіх нас народилися нові сенси, які підняли б наше місто на ще вищий рівень», – оптимістично зазначив Андрій Олександрович і подарував закордонним гостям ювілейні сувенірні монети, присвячені Львову.

Далі настав час для самих лекцій. Першою виступила Ульріка Каді, яка підготувала для слухачів лекцію «Всередині і зовні. Психоаналітичні міркування про тіло» – аналітичний огляд досліджень душі і тіла за працями Зиґмунда Фройда. Австрійська дослідниця розповіла про вміння людини чути голос власного тіла та створення умов для гармонії матерії та душі. Крім того, було порушено теми патріархального суспільства, прихильності психоаналізу до жінок, а також особливостей оволодіння власною сексуальністю.

Після невеликої перерви свою доповідь-інсталяцію «Душа і тіло» представив другий почесний лектор, дослідник інтерактивного мистецтва та живопису, професор Вольф Вердіґер.

Лекції відбувалися німецькою мовою. Синхронний літературний переклад забезпечив відомий український літературознавець, публіцист, молодший науковий співробітник відділу літературного процесу в Західній Україні та компаративістики в Інституті літератури НАН України Юрій Прохасько.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото