У Львівському університеті відбувся Обласний турнір юних істориків імені Богдана Сольчаника

Близько 200 учнів та їхніх наставників з усієї Львівщини об’єднав Обласний турнір юних істориків імені Богдана Сольчаника, який відбувся на історичному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка 22 квітня 2023 року.Упродовж дня школярі 9-11 класів на високому науковому рівні проявляли вміння викладати та доводити свою точку зору з приводу різнихісторичних подій та обґрунтовувати її в наукових дискусіях – історичних раундах.

Турнір носить ім’я Богдана Сольчаника – Героя України, Героя Небесної Сотні, історика, соціолога, громадського діяча і поета, випускника історичного факультету Львівського університету та активного учасника і переможця олімпіад і турнірів юних істориків.  

Організували інтелектуальне змагання Департамент освіти та науки Львівської обласної військової адміністрації, Львівський національний університет імені Івана Франка та Львівська обласнаМала академія наук.  

З початком турніру школярів привітав проректор з наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, президент Львівської обласної Малої академії наук Роман Гладишевський. Передовсім,Роман Євгенович висловив переконання, що залучення учнівської молоді до широкої академічної спільноти є важливим кроком професійного зростання молодих людей та чинником подальшої плідної праці юних істориків на благо українського народу.

«Незважаючи на усі зусилля ворогів очистити нашу історичну пам’ять, змусити забути величні події та неординарні постаті нашого народу, ми усвідомлюємо силу тяглості минулого, теперішнього і прийдешнього. Ми свідомі, що за нами стоять трипільська культура, скіфські кургани, великі князі Київські, Галицькі, Волинські, славні запорожці, Січові Стрільці, повстанці, покоління шестидесятників, митці, філософи, вчені. Жодні репресії чи укази не змогли скасувати народну пам’ять про славні діяння. Натомість, передісторичною наукою стоїть завдання все упорядкувати, задокументувати, запобігти будь-яким фальсифікаціям чи спотворенням та уникнути повторення помилок минулого», наголосив Роман Гладишевський і у контексті дотримання високих стандартів науковця та патріота закликав молодь перейняти шляхетну справу Богдана Сольчаника у розвитку історичної науки та невтомної діяльності на благо розвитку України.

Також Роман Євгенович наголосив, що Львівський університет завжди відкритий для учасників турніру та усіх, хто прагне здобувати знання, займатися наукою і розвивати Українську Державу, і запросив учнівську молодь ставати частиною академічної спільноти ЛНУ ім. Івана Франка. «На фронтоні нашого Університету викарбовано гасло: «Освічені громадяни є окрасою Батьківщини». Я вірю, що це про Вас і переконаний, що Ви у змозі розбудувати сильну Україну після Перемоги», наголосив Роман Гладишевський.

     Власне про сам турнір і про постать Богдана Сольчаника, памяті якого присвячений захід, присутнім розповів в.о. декана історичного факультету Львівського університету РусланСіромський.

    Насамперед Руслан Богданович наголосив, що турнір – це командне інтелектуальне змагання, коли разом зі своїми колегами юні історики шукаютьрозвязок того чи іншого історичного завдання.«Мета таких турнірів – сформувати в учнів інтерес до історії, подолати байдужість і показати що історія може бути іншою, ніж та, яку ви вивчаєте в школі. Вона – багатша, цікавіша. Турнір потрібен для того, щоб створити умови для реалізації вас, як особистостей, щоб ви пізнали нові цінності, розвивали логічне мислення та за результатами турніру сформували команду із найсильніших учасників. Турніри – це драйв. Сьогодні ви це відчуєте», ‒ мотивував до інтелектуальної боротьби учасників Руслан Сіромський.

Руслан Богданович у вітальному слові також коротко розповів присутнім про основні віхи з біографії  Богдана Сольчаника та відзначив його неабияку зацікавленість в історичній науці.

     «Богдан Сольчаник з дитинства цікавився історією, змалечку вирізнявся неабияким інтелектом, був критичним – його не задовільняло те, що він міг прочитати у шкільному підручнику чи почути під час навчання в Університеті. Завжди був допитливим. У 2002 році вступив на історичний факультет Львівського університету, закінчив бакалаврат, вивчав міждисциплінарні студії на магістратурі, паралельно спробувавши свої сили як соціолог ‒ досліджував проблему того, як ми виросли з людини радянської і перетворились на людину пострадянську з тими всіма її рисами, комплексами і сподіваннями на державу, патерналізмом і пасивністю. Це було надзвичайно актуально в той час. Він намагався зрозуміти, чому саме так, а не інакше розвивалася Україна», ‒ зазначив Руслан Богданович.

Після закінчення магістратури Богдан Сольчаникпроходив докторську програму у Варшаві, готував до захисту докторську дисертацію. Паралельно почав працювати в Українському католицькому університеті. Богдан Сольчаник був ініціатором таорганізатором різноманітних акцій протесту та солідарності, серед перших брав участь у Революціях…Загинув у 28 років на вулиці Інститутській у Києві 20 лютого 2014 року.Похований у рідному Старому Самборі. За громадянську мужність, патріотизм, відстоювання інтересів держави, прав людини, Богдана Сольчаниканагородили орденом «Золота Зірка». Він ‒ Герой України.

    До вітальних слів долучилась також ДиректоркаЛьвівської обласної Малої академії наук Іванна Бородчук, яка коротко розповіла про Богдана Сольчаника як поета.

     «Богдан Сольчаник – багатогранна постать. Він – і громадський діяч, і вчений, дослідник, але Богдантакож поет. Він писав вірші, щоправда ніде їх не публікував, і неохоче показував друзям. Після його смерті вони вирішили все ж видати збірку його віршів під назвою «Кухні мого покоління». Тут живе душа Богдана. У віршах – його переживання, ставлення до сучасних подій, зокрема до Революції.Богдан живе в кожному рядку збірки, в кожній фразі, в кожному прочитаному рядку поезії. Він живе в памяті і серцях батьків, родини, друзів, а також у цьому турнірі, який носить його імя. Він завжди житиме з нами, незважаючи на величезну відстань», ‒ зазначила Іванна Антонівна і процитувала один із віршів Богдана Сольчаника.

      До вітальних слів долучився учасник журі студентських і учнівських турнірів, кандидат історичних наук Василь Кметь.

      Василь Федорович насамперед розповів учасникам  про те, якими цікавими і незабутніми були турніри юних істориків, у яких брав участь власне Богдан Сольчаник і як учасники безкомпромісно і впевнено виборювали свою заслужену перемогу на благо України.

«Турнір – це завжди школа. Ті, хто зібрався тут у залі – це вже переможці. В надзвичайно складних умовах наше лицарство поповнюється і є гідним продовження великої місії. Пам’ятаймо, що історія – це дуже важливо. Це показує нам те, чому наші вороги, опоненти вперто починають свою війну із маніпуляцій історією. Коли ти вбиваєш історичні знання, знищуєш адекватність розуміння того, що відбувається, ти можеш робити з суспільством що завгодно», ‒ висловив переконання Василь Федорович і додав, що турніри юних істориків завжди були простором для навчання і формуванняособистості. «Ми приходимо сюди готовими, зрілими, але виходимо ще більш зрілими. Ми вчимося різних ролей», ‒ зазначив Василь Кметь.

Загалом участь у змаганні взяли 24 команди. Після урочистого відкриття відбулося жеребкування для визначення команд-суперниць під час першої дії турніру. За результатами жеребкування команди розійшлися окремими аудиторіями, де власне і вступили у полемічне інтелектуальне протиборство задля визначення учасників півфіналів, а далі і фіналу та переможців змагань.

В кожній з дій команда виступала в одній із трьох (чотирьох) ролей: «Доповідач», «Опонент», «Рецензент», «Спостерігач». Кожен член команди під час одного раунду мав право виступати у певній ролі не більше одного разу.  Учень, який виконував роль доповідача викладав суть завдання, акцентуючи увагу на наукових підходах в історії до різних фактів, подій. При цьому юний історик у ролі опонента виступав зі співдоповіддю, у якій пропонував власне розв’язання проблеми, висловлював аргументи на користь власної тези, аналізував доповідь, вказував на виявлені недоліки. А уже рецензент висловлював критичні зауваження до доповіді, вказував на позитивні сторони, виявляв недоліки та помилки у висвітлені певної проблеми, давав коротку оцінку виступам Доповідача та Опонента. Спостерігач брав участь лише у загальній дискусії.

За рішенням кваліфікованого журі турніру у фіналі перемогу здобула команда «Золото Полуботка» (СЗШ 91 м. Львова).

Друге місце між собою розділили команди «Холодний Яр» (Городоцький НВК 2 м. Городка), «Миколаївські копачі» (збірна команда Миколаєва) і«Шторм» (Комунальний заклад Солонківськоїсільської ради «Ліцей імені Героя України М. Паньківа»).

Щиро вітаємо переможців та усіх учасників турніру і бажаємо нових інтелектуальних звершень на благо Української Держави!

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото