У Львівському університеті відкрили виставку картин закарпатського  художника Петера Матла

В рамках проведення у Львівському національному університеті імені Івана Франка круглого столу «Національно-визвольні рухи у Центрально-Східній Європі 40-х – 50-х років ХХ ст.: досвід України та Угорщини», 15 грудня 2016 року у Виставковій залі відкрили експозицію картин, об’єднаних символічною назвою «По п’ять», закарпатського художника і скульптора Петера Матла.

На відкриття виставки завітали завідувач кафедри новітньої історії України імені М. Грушевського, професор Олексій Сухий, Консул Угорщини в м. Ужгороді Ласло Віда, художник Петер Матл, голова Товариства угорців Львова і Львівщини Габор Сарваш та інші учасники круглого столу.

«Виставка Петера Матла під назвою «По п’ять» присвячена темі депортації угорського та німецького населення Закарпаття у 40-50-х рр. ХХ століття і є співзвучною з тематикою круглого столу. Сама ж депортація стала одним із проявів процесу «совєтизації» на теренах західних областей України», – зазначив під час відкриття виставки Габор Сарваш.

«Назва виставки – символічна. Це шлях людей із Закарпаття до страшних таборів «Гулагу». Закарпатці тоді були іноземцями у Радянському Союзі і не розуміли російської мови. І коли їм говорили «по п‘ять», вони не могли здогадатися, що це означає. Тоді наглядачі «пояснювали» значення цих слів фізичною силою, а відтак, наступного разу бранці вже знали, що потрібно ставати в шеренгу по п’ять осіб, виходячи з неї ні на крок», – розповів про символічне значення виставки художник Петер Матл.

Художник відзначив важливість історичної пам’яті у долі і житті людини. А відтак, за словами митця, саме тісний зв’язок з минувшиною надихнув його на створення серії робіт, яка відтворює на полотні історії депортації закарпатців.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото