У Львівському університеті відтворили живу історію українського козацтва

11 травня 2023 року в Актовій залі факультету культури і мистецтв, що на вулиці Фредра, 1, відбулася лекція-презентація на тему «Комплекс озброєння та спорядження козака-реєстровця війська гетьмана Богдана Хмельницького». До заходу долучилися учні середньої загальноосвітньої школи № 62 міста Львова, студенти і працівники Львівського університету, а також усі охочі львів’яни.

Організувало захід Товариство військово-історичної реконструкції «Печерська сотня Опанаса Предримирського Київського реєстрового козацького полку Війська гетьмана Богдана Хмельницького». Безпосередніми учасниками дійства стали доцент кафедри туризму Дмитро Каднічанський, його діти Олег і Богдан Каднічанські, а також учасник Товариства Тарас Тимчак.

Ініціаторами лекції-презентації стали голова Історико-краєзнавчого товариства «Літопис» Роман Мелех, заступник голови Громадської ради при Львівській обласній військовій адміністрації Василь Ільків, головний отаман Львівського обласного козацького товариства Всеукраїнської громадської організації «Українське реєстрове козацтво» Роман Колодій та представниця ТЗОВ «ША «БЕРЕГИНЯ»» Ганна Когут.

Сьогоднішнє дійство присвятили 375-ій річниці обрання Богдана Хмельницького гетьманом Війська Запорозького та світлій пам’яті учасника ТВІР «Печерська сотня», студента географічного факультету, старшого матроса ССО ЗСУ Дмитра Пащука (пластове псевдо «Гармаш», позивний «Француз»), який загинув під час виконання бойового завдання поблизу Херсона 12 березня 2023 року.

Учасників заходу привітав проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар, який зазначив, що «Львівський університет завжди був і залишається осередком формування патріотичного духу».

Учасники зустрічі хвилиною мовчання вшанували усіх українських Героїв, Захисників і Захисниць, які віддали життя, захищаючи Українську Державу.

До присутніх звернувся також науковець, історик, директор Обласної універсальної наукової бібліотеки Іван Сварник, який розповів про основні віхи діяльності Богдана Хмельницького. Його виступ доповнив професор кафедри давньої історії України та архівознавства Львівського національного університету імені Івана Франка Андрій Заяць.

Надалі усі присутні змогли сповна надихнутися козацьким духом, який запанував на камерній сцені, й поринули у живу історію козацтва.

Розпочинаючи лекцію, доцент кафедри туризму Дмитро Каднічанський пригадав наших захисників, які віддали свої життя за Україну – студента географічного факультету, старшого матроса ССО ЗСУ Дмитра Пащука та доцента кафедри туризму, командира механізованого взводу 63 окремої механізованої бригади, старшого лейтенанта Михайла Гамкала. Доповідач подякував за їхній великий подвиг у земному житті, й висловив переконання, що «зустрівшись у житті небесному, Герої-географи біля вічної ватри заспівають «Я піду в далекі гори»».

Дмитро Каднічанський розповів про діяльність Товариства військово-історичної реконструкції «Печерська сотня Київського реєстрового козацького полку», зазначивши, зокрема, що це громадська організація, яка займається дослідженням історії Визвольної війни під проводом гетьмана Богдана Хмельницького 1648–1657 років, відтворює озброєння, одяг, спорядження, побутові речі козаків, а також вивчає соціальну психологію, звичаї, вірування та розваги населення України XVII століття.

Доповідач розповів про спосіб життя козаків та їхні звички, а надалі з допомогою асистентів показав глядачам традиційний одяг козаків. Йшлося про усі елементи вбрання, а саме сорочки, штани гачі, штани різного крою, жупани, свитки, чоботи і постоли. Особливу увагу доповідач присвятив козацькій шапці, розповівши, як носили її залежно від пори року та ситуації на полі бою.

Дмитро Каднічанський наочно розповів і про козацьке озброєння – шаблі, бойовий кавалерійський молот-топірець – келеп, старовинну ручну зброю – чекан, гнотовий мушкет, коліщатий замок, ударний замок, карабін, порохівниці тощо.

На завершення заходу усі охочі змогли поділитися враженнями від лекції-презентації та поставити запитання.

Додамо, що за версією історика Івана Крип’якевича, Богдан Хмельницький навчався у Єзуїтській колегії, з якої розпочинається історія Львівського університету. Сьогодні у приміщенні тодішньої Єзуїтської колегії, що на вулиці Театральній, розташований один із корпусів середньої загальноосвітньої школи № 62 міста Львова.

Світлини: Юлії Гриценко Більше фото