Університет посилює соціально-гуманітарну діяльність в умовах війни: відбувся вебінар із соціально-правової адаптації внутрішньо переміщених осіб

30 січня 2023 року за участі Центру соціального розвитку та громадських ініціатив та Первинної профспілкової організації працівників ЛНУ ім. Івана Франка провели вебінар на тему: «Соціально-правова адаптація внутрішньо переміщених осіб в умовах війни».

Завдяки змішаному формату заходу зацікавлені мали змогу доєднатися до вебінару за допомогою платформи ZOOM, що уможливило участь у зустрічі широкої аудиторії. Модерував захід голова профкому працівників Університету Юліан Бек. З доповідями виступили доктор юридичних наук, доцент кафедри соціального права ЛНУ ім. Івана Франка, юрисконсульт профкому Володимир Бурак, експертка Українського центру соціально-правових досліджень Ірина Ласько, начальниця відділу організації сприяння працевлаштуванню Львівського обласного центру зайнятості Ірина Романяк та директорка Львівського міського центру соціальних служб Ольга Малик.

Вітальним словом вебінар розпочав проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку ЛНУ ім. Івана Франка Володимир Качмар. «Ще до початку широкомасштабного вторгнення росіян на територію України Львівський університет вже мав досвід напрацювань, пов’язаних із допомогою внутрішньо переміщеним особам. Зокрема, було засновано Центр, що спеціалізується на всебічних соціальних і гуманітарних питаннях. Плідною працею ми досягли вагомого результату та задекларували формування Центру ветеранського розвитку спільно з Міністерством у справах ветеранів України», – зазначив проректор. До того ж Володимир Михайлович додав, що без перебільшення спільнота Львівського університету завжди була та залишається однією з перших, що оперативно реагує на актуальні виклики часу. Відповідно ще минулого року Університету вдалося відкрити два пункти незламності, що стало вкрай важливим кроком у сучасних умовах російської агресії. У найближчій перспективі ЛНУ ім. Івана Франка планує організувати ще три пункти незламності спільно з громадськими організаціями. Тож подібна практика співпраці вже не перший рік демонструє результативність, що є особливо промовистою у складний період війни.

Учасники вебінару порушили соціальні проблеми, які з початком повномасштабного вторгнення активізувалися з новою силою. Зокрема, за спостереженням спікерів, принципи соціально-правової допомоги внутрішньо переміщеним особам значно змінились, порівнюючи з 2014 роком.

Доктор юридичних наук Володимир Бурак акцентував, що Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» є гарантією дотримання соціальних і трудових прав та свобод окремих верств населення. Відповідно до цього нормативного акту, що регулює права ВПО, функціонують усі громадські організації, зокрема, окремі на базі Університету.

Згідно із законодавством, вимушено переміщеним українцям передбачена значна кількість матеріальних виплат. «Впродовж року Міністерство соціальної політики активно займається укладанням Меморандумів про співпрацю з міжнародними організаціями. Тож варто зазначити, що сьогодні внутрішньо переміщеним особам передбачена не лише матеріальна допомога від держави, але й також компенсація від неурядових організацій», — наголосила експертка Українського центру соціально-правових досліджень Ірина Ласько. Контекст матеріальної підтримки ВПО доповнила Ірина Романяк. Вона, зокрема, зазначила, що чимало українців, які вимушено евакуювались на більш безпечні території, ще навесні 2022 року були впевненні у швидкому поверненні до звичного життя. Однак, відповідно до поточних умов, вони змушені відновлювати матеріальний добробут вже у новій для них реальності.

Сьогодні внутрішньо переміщенні особи потерпають від комплексної проблеми: втрати домівок і роботи, розлуки з близькими та відсутності загальної стабільності. За таких обставин принагідним є функціонування міського центру соціальних служб у Львові, який спеціалізується на допомозі людям зі складними життєвими обставинами, що неможливо подолати самостійно. «З початком активних бойових дій збільшилось навантаження на роботу з внутрішньо переміщеними особами. У підпорядкуванні нашої організації ще в квітні були створенні модульні будиночки «Незламні матусі», розраховані для евакуйованих жінок з дітьми. Крім цього, в обов’язки нашого Центру входить цілковита підтримка внутрішньо переміщених осіб, яким довилося проходити лікування чи реабілітацію. Тож, очевидно, ми раді розширювати нашу співпрацю задля посилення результативності у гуманітарному напрямку», — підкреслила директорка Львівського міського центру соціальних служб Ольга Малик.

Варто зауважити, що з моменту закінчення Другої світової війни суспільство не мало подібного досвіду, тому постає велика кількість випробувань в умовах сучасної великої війни. Відповідно до цього, учасники вебінару наголосили на суспільній важливості подібних заходів та ініціатив, які в майбутньому стануть зразком у міжнародній системі.

Захід завершився урочистим підписанням Меморандуму про співпрацю між Львівським національним університетом імені Івана Франка та Львівським міським центром соціальних служб. Підписання угоди передбачає активізацію співпраці задля ефективної допомоги українцям, які значною мірою постраждали внаслідок бойових дій, зазнавши істотних матеріальних та психологічних збитків.

Підсумовуючи, проректор Володимир Качмар наголосив, що підписання Меморандуму зумовить вдосконалення діяльності Університету в соціальній сфері та дасть поштовх для реалізації вагомих ініціатив вже найближчим часом.

Світлини: Юлії Гриценко Більше фото