Університет представлено на конференції щодо розвитку українського шкільництва в Португалії

3-5 січня 2025 року у Лісабоні перебувала делегація освітян зі Львівщини на чолі з директором департаменту освіти і науки ЛОДА Олегом Паскою. У складі делегації був декан факультету педагогічної освіти Університету Дмитро Герцюк.

Гості з України взяли участь у конференції щодо розвитку українського шкільництва в Португалії, яка відбулась у культурно-освітньому центрі – суботній школі «Дивосвіт», що функціонує при Спілці українців Португалії.

Розпочалася конференція з круглого столу на тему «Організація навчання та психологічного супроводу дітей-мігрантів з України в Португалії», у якому взяли участь Надзвичайний і Повноважний посол України в Португалії Марина Михайленко, голова Спілки українців в Португалії, віцепрезидент Світового конгресу українців у Південно-Західній Європі Павло Садоха, керівниця експерименту регіонального рівня «Впровадження структурно-функціональної моделі забезпечення комплексної підтримки україномовної освіти за кордоном 2021–2025 рр.», професорка ЛНУ ім. Івана Франка Катерина Островська, а також депутати португальського парламенту, представники політичної партії «Ліберальна ініціатива» – віцепрезидентка партії Анжеліка Тереза, голова депутатської фракції Родріго Сарайва та координаторка від міста Семібра Ліна Кулякова.

Учасники круглого столу поділилися своїми думками щодо розвитку українського шкільництва в Португалії, його важливості для збереження національної ідентичності українців, які опинилися за кордоном через російську агресію. На сьогодні у цій країні прихисток знайшли більше 60 тисяч українців, з яких 14 тис. це неповнолітні особи.

За підсумками обговорення сформульовано низку пропозицій, які спрямовані на підтримку українського шкільництва в Португалії,  втілення стратегії повернення молоді в Україну після завершення війни. Зокрема, акцентовано увагу на продовженні фінансування з бюджету Львівщини екстернатної форми освіти українських дітей, які перебувають в Португалії і навчаються в КОЦ «Дивосвіт», виділення коштів на підвищення кваліфікації вчителів, які викладають у цій суботній школі та інших культурно-освітніх центрах Спілки українців в Португалії; ширшого застосування положень Закону України «Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності» щодо використання потенціалу української громади за кордоном для розбудови демократичних засад в Україні; поширення наявного досвіду співпраці КОЦ «Дивосвіт» з Департаментом освіти і науки Львівської ОДА, опорною школою в Україні – Львівським науковим ліцеєм № 1 імені Б.-І. Антонича та Львівським національним університетом імені Івана Франка, департаментами освіти і науки в інших областях України та опорними школами, відповідальними за україномовну освіту дітей за кордоном; напрацювання законодавчих підстав створення осередків психологічної служби та інклюзивно-ресурсних центрів України в країнах еміграції українців, які можуть функціонувати на базі українських суботніх шкіл чи українських громадських організацій та використовувати потенціал біженців з відповідною кваліфікацією під координацією психологічної служби при ЛОДА та фахівців ЛНУ імені Івана Франка; використання міжнародних програм, зокрема, програми Erasmus+ для налагодження партнерства між інституціями (школами, університетами, громадськими організаціями) в Україні та країнах Західної Європи з метою наближення української середньої та вищої освіти до європейських стандартів,  реорганізації профільної школи в Україні, створення освітніх програм подвійних дипломів тощо.

У ході конференції відбулася зустріч української делегації із педагогічним персоналом культурно-освітнього центру – суботньої школи «Дивосвіт». Ця українська школа в Лісабоні є громадським проєктом, започаткованим у 2005 році за сприяння Спілки українців в Португалії, яка є офіційним представником закладу для третіх осіб. У статуті школи зазначається, що «учасниками проєкту можуть бути діти, молодь та батьки, опікуни та прихильники, які належать до Спілки українців в Португалії, або до інших організацій, незалежно від громадянства, приналежності до релігії чи політичних партій, що мають за мету виховання та збереження духовних традицій українців та удосконалення культурних здобутків  України і звеличення їх у світі».

На сьогодні у суботній школі навчається біля 200 українських учнів з першого до одинадцятого класу включно. Це діти із родин, які вже віддавна проживають у Португалії, так і тих, які вимушено опинилися у цій країні внаслідок російського агресії в Україні. Навчання в школі здійснюється згідно з програмою, затвердженою МОН України і включає в себе такі предмети, як українська мова та література, зарубіжна література, українознавство, історія України, всесвітня історія, алгебра, геометрія, хімія, біологія, англійська мова, музика і співи, хореографія.

Учителі школи поділилися своїми професійними здобутками, творчими напрацюваннями, міркуваннями щодо необхідності посилення співпраці із колегами з України, системної підтримки української школи за кордоном задля забезпечення молодого покоління українців-мігрантів органічного зв’язку із рідною землею, формування їхньої національної ідентичності, любові і поваги до української мови, історії, культури, народних традицій. «Якщо ми втратимо українську школу за кордоном, то ми втратимо українців й Україну за кордоном» –  промовисто закцентувала з цього приводу директорка школи п. Ірина Шнайдер.

Гості з України мали можливість  відвідати низку шкільних уроків, а також  стали свідками величного святкового Різдвяного дійства із колядками і вертепом у виконанні як самих дітей, так і їхніх батьків та вчителів. Крім того, українська делегація долучилася до збору коштів на підтримку ЗСУ, проведеного під час благодійної вечері в ресторані «Українська хата» в Лісабоні за участю відомого співака з України Олега Чигера. Пам’ятливою стала короткочасна екскурсія неймовірно красивою столицею Португалії, а також відвідини найзахіднішої точки Європи мису Кабо да Рока і відомого центру християнського паломництва міста Фатіма, за що складаємо щиру подяку організаторам конференції.

Поїздка до Лісабона і знайомство з українським культурно-освітнім центром «Дивосвіт» засвідчили про невимовне бажання української спільноти за кордоном зберегти свою національну окремішність, культивувати серед молодого покоління українську національну ідею, свідомо й наполегливо наближати омріяну для всіх українців Перемогу.

Світлини: учасників делегації Більше фото