
13 березня 2025 року Львівський національний університет імені Івана Франка відвідав Державний секретар Міністерства закордонних справ Чеської Республіки Радек Рубеж разом із Генеральним Консулом Республіки Чехія у Львові Давідом Нови та Консулом Петром Поспішілом. Під час перебування в Університеті чеські дипломати зустрілися з в.о. Ректора Володимиром Мельником. На зустрічі також були присутні т.в.о. проректора з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Оксана Краєвська, декан філологічного факультету Роман Крохмальний, завідувачка кафедри слов’янської філології Ольга Сорока, доцентка кафедри слов’янської філології Надія Лобур та заступник декана філологічного факультету з наукової роботи Олександр Моторний, який виконував роль перекладача.
Розпочинаючи зустріч, Володимир Мельник висловив вдячність Чехії та її народу за підтримку України у складний час боротьби з ворогом. «Львівський університет має справді добре налагоджену співпрацю з університетами Чеської Республіки. Приємно знати, що наша дружба розвивається і на рівні укладання угод з вашими закладами вищої освіти, а також в рамках реалізації програми Еразмус+. І окрім того, що ми спостерігаємо добрі результати партнерства за багатьма освітніми, культурними і науковими напрямами, ми також відчуваємо і Вашу підтримку на рівні людських взаємин, особливо у надскладний для України час повномасштабної війни», – акцентував Володимир Мельник і розповів про сучасну діяльність ЛНУ ім. Івана Франка, зокрема, про створення умов для реабілітації ветеранів війни на базі Спорткомплексу Університету.
Державний секретар Міністерства закордонних справ Чеської Республіки Радек Рубеж зазначив, що Чехія є надійним партнером України і готова й надалі надавати допомогу нашій державі у час боротьби. «Ви дякуєте за підтримку нам, але я також хочу висловити свою шану і вдячність Україні за ті подвиги, які Ваші люди здійснюють на полі бою, за мужність і хоробрість, захист всієї Європи. Ми будемо робити все можливе, аби підтримка України Європою лише зростала. Також, безперечно, ми готові сприяти тому, аби партнерство Чехії та України розвивалося і на рівні університетів, відбувався обмін досвідом та ідеями в освітній, науковій, культурній сферах», – наголосив Радек Рубеж.
Під час діалогу йшлося і про співпрацю між Львівським університетом та освітніми й дипломатичними установами Чехії, можливість реалізації спільних проєктів, спрямованих на популяризацію чеської культури в Україні.
Після розмови з Володимиром Мельником чеські дипломати зустрілися зі студентами-богемістами у Дзеркальній залі Університету. Під час спілкування Радек Рубеж подякував молоді за цікавість до чеської мови та культури і запевнив, що Чехія готова підтримувати Україну і її народ у війні проти росії. Студентська молодь мала змогу поставити гостям запитання, які стосувалися як академічної мобільності і можливості стажуватися в університетах Чехії, особливостей вивчення чеської мови, так і співпраці між державами на освітньому та культурному рівнях, до прикладу, мова й йшла про поширення в Українських книгарнях чеської літератури і навпаки.
Насамкінець почесні гості відвідали Музей історії Університету, де для них провів екскурсію директор Музею Юрій Гудима.
Нагадаємо, що уже багато років Львівський національний університет імені Івана Франка плідно співпрацює із низкою закладів вищої освіти Чехії. Так, академічними партнерами Львівського університету є Карловий університет, Остравський університет, Університет Палацького, Університет Тамаша Бата м. Злінь й Інститут технології та бізнесу в Чеських Будейовицях.
Викладачі та студенти кафедри слов’янської філології традиційно беруть участь у конференціях і літніх школах, а також проходять мовне стажування у Чехії. Науковці Львівського університету переклали і видали у світ праці Вацлава Гавела і Томаша Галіка. Також спільно із колегами з Карлового університету викладачі кафедри слов’янської філології підготували підручники з вивчення чеської мови та чеської культури. Завершено 2-гу редакцію підручника з чеської мови для українців, який готував чесько-український колектив.
Університет щорічно (до пандемії і війни) приймав на декількамісячне навчання і на двотижневу мовно-ознайомчу практику студентів-україністів Університету м. Брно, Оломоуцького університету та інших університетів.
Загалом в Університеті чеську мову вивчають 115 студентів: 83 студенти – як першу мову, 32 студенти – як другу мову, забезпечують читання лекцій – 6 викладачів.