Університет вшанував пам’ять Адама Коцка

1 липня 2021 року академічна спільнота Львівського національного університету імені Івана Франка вшанувала пам’ять Адама Коцка – студента правничого факультету, який трагічно загинув 1 липня 1910 року, виборюючи право українців на національний університет у Львові.

Представники адміністрації, студенти, викладачі, громадські активісти Університету віддали шану Адамові Коцкові покладанням квітів до його могили на Личаківському кладовищі.

Акцентуючи на важливості непересічної постаті Адама Коцка в історії, проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар зазначив, що «вся наша громадськість має віддати шану його пам’яті та з вдячністю спом’янути всіх своїх попередників, які завзято боролися за український університет у Львові, за нашу свободу».

«Нещодавно відбулася Всеукраїнська наукова конференція «За український університет у Львові!», приурочена 100-річчю Українського таємного університету. Власне та справа, яка була започаткована українськими студентами, професорами, політиками, була реалізована в Український таємний університет у Львові, який функціонував у 1921-1925 рр.», – зауважив проректор.

Володимир Качмар розповів присутнім історію трагічних подій, що відбулися 1 липня 1910 року: «111 років тому, 1 липня о пів на 9 ранку, близько 300 українських студентів зібралися в аудиторії на віче з метою виявлення протесту міністерству віросповідань та освіти щодо ігнорування урядом вимог українських політиків, громадськості, та студентства зокрема,  щодо заснування українського університету у Львові. Відбулися сутички, в яких українським студентам намагалися перешкодити у проведенні віча, пролунали перші постріли. Адам Коцко, який стояв попереду української молоді, упав від смертельного пострілу в голову». Володимир Михайлович додав, що «постать Адама Коцка незмінно залишається символом боротьби українців за національний університет у Львові».

Після покладання квітів до пам’ятника Адамові Коцку представники Львівського університету також вшанували пам’ять Патрона Університету Івана Франка та багаторічного Ректора Університету Івана Вакарчука.