Урочиста академія з нагоди 40-річчя Львівської обласної Малої академії наук України

20 грудня 2018 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася Урочиста академія на відзначення 40-річчя заснування Львівської обласної Малої академії наук України.

Мала академія наук – це позашкільний заклад дослідницько-експериментального напряму, який має обласні осередки по всій Україні. Він об’єднує людей різного віку у 12 наукових відділеннях, 63 секціях та 62 наукових гуртках. Львівське відділення було засноване в жовтні 1978 року з ініціативи вчених Західного наукового центру Академії наук України та відділу освіти Львівського міськвиконкому й отримало назву «Мала академія наук старшокласників м. Львова «Еврика». Її першим президентом став академік Ігор Юхновський (у 1991 році президентом  МАН обрали Ректора Львівського університету Івана Вакарчука, який очолює її до сьогодні). Новостворений заклад ставив собі за мету пропагувати серед учнівської молоді досягнення науки і техніки, прищеплювати обдарованим дітям навички творчої, науково-дослідницької роботи, сприяти свідомому вибору професії. Впродовж десятків років наукові відкриття юних дослідників здійснюються під керівництвом досвідчених вчених, викладачів закладів вищої освіти України, зокрема Львівського національного університету імені Івана Франка.

Святкування 40-річчя заснування Львівської Малої академії наук розпочалося з урочистого внесення хоругви МАН – ця честь випала стипендіатові Президента України Дмитрові Лопушанському та переможцям Всеукраїнських олімпіад і конкурсів Катерині Тимощук і Надії Сідельник.

Директор Львівської обласної Малої академії наук Іванна Бородчук звернулася до всіх присутніх зі словами вдячності за сприяння у розвитку українського освітнього та наукового середовища. Згадуючи зроблене за 40 років у науковому осередку Львівської області, Іванна Антонівна коротко окреслила історію становлення МАН, розповіла про те, як зростала популярність Академії, як створювали перші філії у районах, як дедалі більше дітей брали участь у діяльності районних і міських наукових товариств, Дитячої наукової студії МАН для учнів 5-6 класів, очно-дистанційної школи, а також у численних конкурсах, турнірах, експедиціях, дебатах, конференціях та літніх таборах. «Мала академія наук – це місце поглиблення теоретичних знань, формування навичок роботи в команді та критичного мислення. Тож щиро дякую всім, хто жив ідеєю створення Львівської МАН, засновникам, наставникам та ентузіастам за невтомну працю і віру у спільну мету», – підсумувала Іванна Бородчук.

До вітального слова запросили першого президента Львівської обласної Малої академії наук, відомого українського вченого, Героя України Ігоря Юхновського. Академік звернувся до членів МАНу з побажаннями успіху й наснаги, адже в майбутньому перед ними постануть важливі завдання, пов’язані з розбудовою держави, зміною законодавства, розвитком економіки. «Талановиті люди, – зазначив Ігор Рафаїлович, – це ті, хто можуть довго чимось займатися і не втомлюватися від цього. Саме такими є МАНівці. Тому я вітаю вас із вашими здібностями талановитих людей. Ви – гідні, а гідність – це найбільша конституційна цінність людини». Ігор Юхновський зауважив, що, працюючи з членами МАНу, він завжди перебуває «на концерті мудрості», адже найкраще дійство – коли розумні люди висловлюють свої думки й обмінюються науковими ідеями. «Проблема нашої нації полягає в тому, що в нашому сьогоденні не вистачає таких концертів мудрості, бо не вистачає слухачів, готових їх сприймати», – наголосив Ігор Юхновський.

До вітань приєднався Голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка. Очільник області звернув увагу на три речі, які сьогодні перебувають в центрі уваги українців: армія, корупція і Церква. «Хочу, щоб в армії ви побачили символ віри в себе та єднання. Якби на Сході нас не захищала потужна армія, ми не змогли б зараз тут зібратися. Корупція має стати символом відторгнення всього злого, чужого. А Церква має навчити вас, що ви ніколи не здобудете успіху без віри в себе. Адже без тих людей, які вірили в те, що постане Церква – духовна основа нашої нації, – не було б нічого», – підсумував Олег Михайлович.

Львівський міський голова Андрій Садовий звернувся до старшокласників-членів МАН: «Не слухайте нікого, а слухайте в першу чергу себе. Майте сміливість прожити своє життя. Слухайте себе – саме там ви знайдете відповіді на всі виклики світу пост-правди». Також міський голова звернувся зі словами подяки та підтримки до очільників Малої академії наук, пообіцявши допомагати у розвитку обласного осередку. При цьому Андрій Садовий наголосив на важливій ролі Львівського університету у формуванні молодих науковців. На знак подяки міський голова Львова нагородив Ректора Університету Володимира Мельника ювілейною відзнакою до 100-річчя ЗУНР.

Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник звернув увагу на те, що випускники Львівської обласної Малої академії наук стають одними з найкращих студентів Університету. Ректор розповів присутнім про власний досвід співпраці з МАН, наголосивши, що Мала академія збирає «найкращих молодих людей, які знають, що і як треба робити. Звичайно, Мала академія наук – це передусім операції зі знаннями, вміннями, компетенціями. Але, мабуть, найголовніше, що дає Мала академія, – це творчий дух. Учень має не просто повторювати все, що каже вчитель, а повинен уміти критично, об’єктивно (тобто науково) мислити. Це означає, що немає авторитетів, яких не можна критикувати». Володимир Мельник наголосив, що навчання в Малій академії наук розвиває культуру мислення, суть якої – у критичному сприйнятті дійсності з позицій об’єктивності та неупередженості. «Сподіваюся, Мала академія утворить той простір, де дійсно нуртує думка, де формується нове знання. Слава малій за розміром, а великій за чином академії наук України!».

Наступним виступив голова Західного наукового центру НАН України і МОН України, академік НАН України, професор Зіновій Назарчук, який зосередив свою увагу на ролі Малої академії у формуванні в учнів вміння працювати в науковій сфері. Важливість наукової роботи академік пояснив тим, що «інтелект утвердить націю, інтелект утвердить суспільство». Звертаючись до учнів та їхніх батьків, Зіновій Назарчук закликав «приносити користь державі, працювати на благо України і в Україні, адже зарекомендувати себе як особистість можна саме на Батьківщині».

До слова було запрошено також директора Департаменту освіти і науки Львівської ОДА Любомиру Мандзій. «Використовуйте кожен шанс, кожну хвилину, – звернулася вона до учнів-членів МАН, – адже тут ви здобудете новий досвід. Шануйте цей час і творіть науку разом». Особливу подяку Любомира Степанівна висловила викладачам Львівського університету, які активно співпрацюють з Малою академією, плекаючи новий творчий потенціал для майбутнього України.

Додамо, що усі представники органів місцевої влади вручили працівникам Малої академії наук та викладачам Львівського університету, які співпрацюють з МАН, почесні грамоти та подяки.

Колишній випускник МАН, а нині представник секції історії, кандидат історичних наук, доцент Українського Католицького Університету Остап Середа не зміг не згадати свого наставника Ярослава Ісаєвича, який «вчив мислити поза рамками і відстоювати наукову істину». З нагоди ювілею МАН Остап Середа привітав теперішніх слухачів Малої академії наук і закликав їх активно працювати у науковій сфері під керівництвом їхніх наставників.

Завідувач кафедри астрофізики фізичного факультету Львівського університету Богдан Мелех подякував Малій академії за те, що вона перш за все виховує талановитих і здібних дітей, «які живуть наукою, чиї очі горять бажанням пізнавати нове». За його словами, роль Малої академії наук – неоціненна, адже МАН перетворилася на систему, яка «актуалізує дитячу мрію пізнавати».

Ще один колишній МАНівець, студент ІІІ курсу біологічного факультету Львівського університету Андрій Рабець звернувся з напутнім словом до молодшого покоління: «Знайте, що ви всі вже науковці, навіть ті, хто тільки починає. Удачі вам та нових наукових звершень!».

Після цього ведучі заходу (а ними були члени Малої академії наук, академіки 1992, 2005, 2011 та 2015 років Василь Кметь, Тарас Барабаш, Наталія Яджак та Анна Ярега) зачитали вітання від членів МАНу, які не змогли бути присутніми на святкуванні. У вітаннях звучали слова вдячності наставникам та спогади про найщасливіші роки життя. Для МАНівців Мала академія стала передусім цікавою пригодою, а також другою сім’єю, місцем, де вони знайшли собі справжніх і надійних друзів. Насамкінець усі присутні переглянули невеликий кінофільм Дарини та Олександра Балабаїв «Академія хоробрих», у якому академіки розповідали про те, що для них означає МАН, та як вона вплинула на їхнє становлення як особистостей та науковців.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото