В рамках IV Зимової школи європейських студій досвідчені спікери і фахівці дискутували про майбутнє України та ЄС

14-18 лютого 2022 року на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка відбувалася IV Зимова школа з європейських студій (WURCES WINTER SCHOOL)  Центру досконалості імені Жана Моне у рамках реалізації проєкту 599469-EPP-1-2018-1-UA-EPJMO-СоЕ: Західноукраїнський дослідницький центр з європейських студій у дистанційному форматі на платформі MS Teams.

Відкриваючи IV Зимову школу з європейських студій, декан факультету міжнародних відносин, Надзвичайний і Повноважний Посол України Маркіян Мальський та декан факультету управління фінансами та бізнесу Андрій Стасишин наголосили на тих викликах, перед якими стоїть зараз Україна, як європейська країна з демократичними цінностями, і її визначальній ролі для збереження демократії і стабільності у Європі.

Попри складну епідеміологічну ситуацію в Україні та світі та завдяки можливостям дистанційного навчання, учасниками  Школи стали слухачі різних спеціальностей з Києва, Дніпра, Запоріжжя, Львова, Луцька та інших міст України.

Основою для обговорення в рамках роботи Школи стали  природа ЄС, його система та принципи функціонування, сучасні економічні, геополітичні та соціальні виклики. Так, завідувач кафедри політології Каунаського університету імені Вітовта Великого, професор кафедри Жана Моне,  координатор проекту Кафедра Жана Моне зі спеціалізацією в дослідженнях Європейського Союзу «ЄС – внутрішня європеїзація та малі держави» (2020-2022) Міндаугас Юркінас (Литва) розповів про особливості членства малих держав у ЄС й акцентував на тих змінах, які здійснила Литовська Республіка як на шляху до членства та які втілює тепер. Історію виникнення, світоглядні основи і сучасні виклики для європейської інтеграції слухачам школи представив почесний президент Української асоціації європейських студій, координатор проєктів Жана Моне, доктор філософії (Велика Британія), завідувач кафедри міжнародного та європейського права НаУКМА, проф.  кафедри ім. Жана Моне, професор Роман Петров. Про сучасні економічні відносини, досягнення та виклики у торгівлі ЄС з Україною йшлося у доповіді менеджера з питань торгівлі Представництва ЄС в Україні Даніеля Крамера. Роль ЄС на міжнародній арені представив доцент кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби факультету міжнародних відносин Роман Калитчак.

Про основні засади формування політик ЄС учасники Школи мали нагоду поговорити із завідувачкою Центру досконалості імені Жана Моне ЛНУ ім. Івана Франка Оксаною Головко-Гавришевою, а про особливості формування та розвитку спільних політик ЄС, зокрема, освітньої та молодіжної, слухачі школи спілкувалися з доценткою кафедри країнознавства і міжнародного туризму, Інституційною координаторкою програми Еразмус+ у Львівському університеті, координаторкою проєкту «Спільні політики ЄС: стратегії узгодження для України» (EUCPASU) 101047504 – EUCPASU – ERASMUS-JMO-2021-HEI-TCH-RSCH Оксаною Краєвською. Про економічні аспекти євроінтеграційних процесів розповів доцент кафедри економіки та публічного управління факультету управління фінансами та бізнесу Василь Зеленко, а про виклики для сільського господарства у ЄС йшлося під час доповіді доцентки кафедри міжнародних економічних відносин Наталії Горін. Основи екологічної політики ЄС та значення екологічних питань на євроінтеграційні процеси і у сучасних відносинах України та ЄС аналізувала незалежна експертка з екологічних питань Ніна Майрон, а про міграційну політику ЄС і сучасні виклики для неї слухачі школи спілкувалися з доценткою кафедри міжнародних відносин та дипломатичної служби, завідувачкою Центру країн Північної Європи ЛНУ ім. Івана Франка Маріанною Гладиш. Особливу увагу під час роботи Школи учасники приділили економічним аспектам європейської інтеграції.

Завідувач кафедри європейського права, професор Михайло Микієвич розкрив правову природу Європейського Союзу, систему його джерел та інституцій, механізм реалізації права ЄС у національних правових системах. В останній день Школи слухачі отримали нагоду обговорити Європейську політику сусідства та Східне Партнерство, які охарактеризувала завідувачка кафедри країнознавства та міжнародного туризму, професорка Наталія Антонюк. Про досвід виходу з ЄС, правові аспекти взаємодії Великої Британії та ЄС після Брекзиту, і його наслідки для правової системи Великої Британії учасники школи поспілкувалися з професором Адамом Лазовскім з Університету Вестмінстера (Об’єднане Королівство Великої Британії та Північної Ірландії).

Також в рамках роботи Школи відбувся круглий стіл, темами якого були сучасні загрози державності України, стан і тенденції співробітництва ЄС та України, його держав-членів в контексті забезпечення безпеки у Європі, запобігання ескалації агресії Російської Федерації проти України та стан імплементації Угоди про Асоціацію, а також досвід співпраці ЄС з третіми країнами в процесах розширення. Під час засідання круглого столу  учасники дискутували про майбутнє відносин між Україною та ЄС.

Модераторкою Школи була доцентка кафедри європейського права, завідувачка Центру досконалості імені Жана Моне в ЛНУ ім. Івана Франка Оксана Головко-Гавришева.

ІV Зимова школа з європейських студій відбулася у співпраці із Українською Асоціацією Європейських Студій та Інформаційним центром Європейського Союзу в ЛНУ ім. Івана Франка та завдяки підтримці Національного Еразмус+ Офісу в Україні.

Проєкт 599469-EPP-1-2018-1-UA-EPJMO-СоЕ: Західноукраїнський дослідницький центр з європейських студій реалізовується Центром досконалості імені Жана Моне «Західноукраїнський дослідницький центр з європейських студій» у співпраці із факультетом міжнародних відносин та факультетом управління фінансами та бізнесу Львівського університету.