В Університеті дискутували про ідентичності народів Центрально-Східної Європи

22-23 червня 2018 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася ІV українсько-польська конференція «Ідентичності народів Центрально-Східної Європи». Організували наукове зібрання кафедра соціології історичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка та Львівське обласне відділення Соціологічної асоціації України (САУ) спільно з кафедрою соціології Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова (м. Київ), Інститутом соціології Університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні та кафедрою соціології культури Академії спеціальної педагогіки імені М. Ґжеґожевської (м. Варшава).

З вітальним словом до учасників конференції звернулася проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Львівського національного університету  імені Івана Франка Марія Зубрицька. Зокрема, Марія Олексіївна акцентувала увагу на важливості винесених на обговорення проблем в контексті численних викликів, пов’язаних з міграційними процесами. Також, за словами проректора, наукове зібрання набуває великої актуальності у зв’язку із побудовою нових стратегій українсько-польського діалогу та необхідності врахування соціокультурних та ментальних механізмів формування нових ідентичностей на теренах Центрально-Східної Європи.

Значну зацікавленість в учасників конференції викликали доповіді, виголошені на пленарному засіданні. Зокрема,  професор  кафедри    психології    Львівського   національного університету імені Івана Франка Надія Гапон у своїй доповіді торкнулася питань взаємовідносин ідентичності та номадизму людини як     взаємозалучених  трендів сьогочасся.

Професор  кафедри  адміністрації  Академії  ім. Якуба  з  Парадижа  в  Ґожові  Великопольському (Польща) Ірена  Махай  (Irena  Machaj) розкрила механізми переходу від колективних до індивідуальних ідентичностей. Також вчена наголосила  на важливості дослідження індивідуальної ідентичності особистості, яка є відправною точкою у формуванні нових спільнот та нових стильових аспектів поведінки у сучасному світі.

Ришард Радзік (Ryszard Radzik), професор, завідувач кафедри соціології  культури    в  Академії   спеціальної   педагогіки   ім. М. Ґжеґожевської    у   Варшаві (Польща) розглянув питання дослідження ідентичностей в умовах взаємодії культур Заходу та Сходу та акцентував на необхідності звертати увагу на фактор православ’я як елемент формування ідентичності східних слов’ян в світлі останніх геополітичних викликів.

Професор кафедри соціології  Львівського  національного університету імені Івана Франка Наталія  Черниш у своєму виступі розкрила результати лонгітюдного дослідження, проведеного упродовж 1994-2015 років. Дослідження було спрямоване на пошуки ідентичностей мешканців Львова і Донецька та охарактеризоване вченими як «перерване зближення».

Професор кафедри  прикладної  соціології  та соціальних комунікацій  Харківського  національного  університету  імені  В.Н. Каразіна Лариса  Хижняк закцентувала увагу на необхідності вивчення просвітницького потенціалу закладів вищої освіти України у формуванні громадянської ідентичності.

Окрім того, в рамках конференції відбулися секційні засідання за такими тематичними напрямами: «Сучасні тенденції змін ідентичності громадян України  та Польщі» (нові ідентичності; змістовні зсуви ідентичності під впливом викликів сучасності; ідентичність національних меншин; ідентичність біженців, іммігрантів та внутрішньо переміщених осіб); «Місце ідентичності в геополітичних преференціях» (соціокультурні, політичні та релігійні виміри ідентичності; ідентичність у просторі соціальних змін та трансформацій: від глобального до регіонального та локального; глокалізація ідентичності; національна та етнічна ідентичності; громадянська ідентичність у постмодерному суспільстві); «Прикладні аспекти дослідження ідентичностей» (експлікація релігійності та ідентичності у сучасному європейському просторі; конфлікт ідентичностей: причини і стан; мова як фактор впливу на ідентичність; ідентичність в епоху споживання та інформаційного суспільства).

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото