В Університеті нагородили переможців Всеукраїнського конкурсу юних дослідників «Кристали» імені Євгена Гладишевського

18 травня 2019 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка провели фінальний етап і нагородили переможців Всеукраїнського конкурсу юних дослідників «Кристали» імені Євгена Гладишевського. Традиційний конкурс відбувається вже вдесяте і цього року він об’єднав понад 3,5 тисячі юних дослідників з усіх регіонів України.

Організаторами масштабного змагання молодих науковців традиційно є Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний центр «Мала академія наук України» та Комунальний заклад Львівської обласної ради «Львівська обласна Мала академія наук учнівської молоді». Конкурс носить ім’я Євгена Гладишевського – видатного вченого, доктора хімічних наук, який здійснив вагомий внесок у розвиток кристалохімії і є засновником Львівської кристалохімічної школи.

Конкурс відбувався серед учнів середньої та старшої вікової категорії. Школярі віком 6-12 років вирощували кристали з калій дигідрогенфосфату (KH2PO4), а учні віком 13-18 років готували тези наукових доповідей на тему «Анізотропія кристалів». Свої наукові напрацювання фіналісти старшої вікової категорії і представили у форматі стендових доповідей під час завершального етапу Конкурсу.

Роботи школярів оцінювало висококваліфіковане журі, до складу якого ввійшли: професор кафедри загальної та координаційної хімії Університету Марії Кюрі-Склодовської, голова журі Зофія Жончинська (м. Люблін, Польща), а також представники хімічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка –  доцент кафедри неорганічної хімії Зіновія Шпирка, докторант кафедри неорганічної хімії Ярослав Токайчук, молодший науковий співробітник кафедри неорганічної хімії Тарас Деленко, студент Данило Марискевич і завідувач обчислювальної лабораторії кафедри неорганічної хімії Галина Ничипорук (секретар).

Усі члени журі ретельно проаналізували представлені школярами стендові доповіді й особисто поспілкувалися з кожним фіналістом Конкурсу, після чого і визначили найкращих цьогорічних юних науковців-кристалохіміків.

Церемонія відзначення переможців відбулася в Актовій залі Університету. Дійство розпочалося етюдом «Загублений спокій» у виконанні студентів факультету культури і мистецтв Львівського університету. Також учасників Конкурсу привітав ансамбль українського та народного танцю Українського балетного театру «Прем’єра» кафедри режисури та хореографії Львівського національного університету імені Івана Франка. Після цього присутні мали змогу насолодитися хореографічною мініатюрою «Лялька» та хореографічною композицією «Україна».

Після мистецької вступної частини учасників Конкурсу привітали організатори, а також представники місцевої влади і знані науковці. Зокрема, голова оргкомітету, проректор з наукової роботи Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Роман Гладишевський подякував усім, хто долучився до організації і проведення Конкурсу, а особливо теплі слова подяки висловив на адресу учасників – учнів з усіх регіонів України та їхніх наставників.

«Надзвичайно приємно, що вчителі охоче ідуть на співпрацю і своїм досвідом та авторитетом мотивують учнів до активної наукової роботи та нових звершень», – зазначив Роман Гладишевський.

Привітали молодих дослідників також працівники Національного центру «Мала академія наук України під егідою ЮНЕСКО» Валентин Фречка та Наталія Панасенко. «Науковий конкурс в поєднанні з культурними нотками – це неабияка унікальність та засіб ідентифікації для нас, українців», – зазначив Валентин Фречка.

Наталія Панасенко зачитала вітання учасникам, організаторам та гостям Конкурсу від Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич, яка підкреслила актуальність кристалографічних досліджень у сучасному світі інноваційних технологій: «Якщо міркувати про науку, з якою пов’язані всі проривні технології сучасності, першою на думку спадає саме кристалографія. Буквально за кілька десятків років вона перетворилася на потужну міждисциплінарну науку, яка поєднує фізику, хімію, матеріалознавство, мінералогію, молекулярну біологію тощо. А, як ви знаєте, найсміливіші, по-справжньому інноваційні рішення виникають саме на перетині різних галузей знань». Також у зверненні до учасників Конкурсу Лілія Гриневич побажала молоді упевненості в собі, віри в перемогу, незабутніх вражень від змагань і зазначила: «Я дуже рада, що вам пощастило захопитися наукою, яка перебуває на самому вістрі знання і відкриває перед людством нові горизонти».

Члени організаційного комітету конкурсу також зачитали привітання від заступника Міністра освіти і науки України Максима Стріхи, який відзначив неоціненний внесок Євгена Гладишевського у розвиток кристалохімії та наголосив на важливості проведення Конкурсу: «Це чудовий науковий захід для підтримки та залучення обдарованої учнівської молоді до поглибленого вивчення хімії та інших природничих наук. Упевнений, що конкурсні змагання виявлять найкращих юних дослідників, які в майбутньому сформують нове покоління науковців, що продовжать справу Євгена Гладишевського».

Директор департаменту освіти і науки ЛОДА Любомира Мандзій приєдналася до привітань і побажала учасникам нових звершень на шляху наукового пізнання: «Бажаю вам не зупинятися на досягнутому, розвивати приховані таланти і не боятися звертатися до порадників. За вами майбутнє України. Дякую, що ви творите нашу державу!»

Голова Західного наукового центру НАН України і МОН України Зіновій Назарчук відзначив особливий ентузіазм учасників Конкурсу, який є запорукою успішного розвитку науки. «Можна по-різному ставитися до стану сьогоднішньої науки. Але якщо буде той ентузіазм, який палає зараз в очах учасників, то наука має світле майбутнє, незважаючи на будь-які труднощі», – висловив переконання Зіновій Назарчук.

Завідувач відділу організаційно-масової роботи Малої академії наук Людмила Гайдай зачитала вітання від Президента МАН України Станіслава Довгого. У зверненні Станіслав Олексійович, зокрема, зазначив: «Найтепліші слова хочеться сказати на адресу молодших конкурсантів, які успішно провели непрості, проте надзвичайно цікаві експерименти з вирощування кристалів. Ви проявили наполегливість і творчий підхід, а саме ці ознаки характеризують справжнього дослідника».

Голова журі, професор Зофія Жончинська звернула увагу на те, як співпраця України та Польщі у рамках конкурсу «Кристали» позитивно впливає на підвищення інтересу школярів до науки: «Конкурс відбувається вже десятий раз і він має важливе значення для популяризації хімії та кристалохімії не тільки в Україні та Польщі, а й у Європейському Союзі. Участь у таких заходах зближує наші народи. Бажаю організаторам успіхів і натхнення ще на наступні десятки років».

Заступник міського голови Львова Андрій Москаленко зазначив, що для міста такий Конкурс має надзвичайно велику цінність, а відтак  подякував організаторам за популяризацію науки серед молоді.

Перед найбільш хвилюючим моментом інтелектуального змагання – нагородженням переможців – детальніше із історією Конкурсу та особливостями цьогорічного змагання учасників ознайомили доцент кафедри неорганічної хімії Світлана Пукас і старший науковий співробітник кафедри неорганічної хімії Христина Міліянчук.

Спершу організатори нагородили наймолодших учасників інтелектуальних змагань – учнів середньої вікової категорії, яких оцінювали у межах чотирьох номінацій: «Найбільший кристал», «Найякісніший кристал», «Найоригінальніший кристал» і «Віртуальний кристал».

Отож, «Найякісніший кристал» цьогоріч вдалося виростити учениці 1 класу  НВО «СЗНЗ І ступеня “Гармонія” – гімназія імені Тараса Шевченка – центр позашкільного виховання “Контакт”» Кіровоградської області Діані Джанієвій та учневі 3 класу Лисичанської ЗОШ І-ІІІ ступенів №12 Луганської області В’ячеславу Карпенку. У номінації «Найбільший кристал» перемогу здобули учениця 4 класу Львівської СЗШ І ступеня №53 Аліна Дмитрук та учениця 6 класу Лозівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 Харківської області Анна Еттіх. Переможцями у номінації «Найоригінальніший кристал» стали учениця 4 класу Закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №8 м. Торецьк  Донецької області Вероніка Мещишина та учениця 5 класу Краматорської ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 Донецької області Вікторія Ткаченко. У номінації «Віртуальний кристал» найкращими стали учениця 5 класу Тернопільської Української гімназії ім. І. Франка Валерія Дзюбинська й учень 4 класу Ліцею «Сихівський» м. Львова Маркіян Муць.

Переможців серед учнів середньої вікової категорії нагородили дипломами і цінними призами.

Почесні грамоти отримали також вчителі загальноосвітніх шкіл України, які підготували учасників та переможців Конкурсу.

Кульмінацією церемонії нагородження стало відзначення переможців серед учнів старшої вікової категорії, які здійснили свої перші самостійні наукові дослідження в галузі кристалохімії.

З-поміж усіх учасників абсолютним переможцем Конкурсу серед школярів старшої вікової категорії став учень 9 класу ОЗЗСО «Жидичинський ліцей» Ківерцівського району Волинської області Дмитро Скорубський.

Друге місце посіли учениця 11 класу Української гімназії №1 м. Івано-Франківськ Анастасія Мельницька й учень 9 класу Львівського фізико-математичного ліцею Павло Турчиняк.

Третє місце у змаганнях вибороли: учень 10 класу Рівненського природничо-математичного ліцею «Елітар» Богдан Кучер, учень 9 класу Ліцею №28 м. Львів Дмитро Сидорчук та учениця 10 класу ОНЗ «Петрівський НВК “ДНЗ-ЗОШ І-ІІІ ступенів”» Знам’янського району Кіровоградської області Анна Холявінська.

Окрім призів та дипломів, переможці Конкурсу серед старшої вікової категорії отримали запрошення на Літню школу хімії від Малої академії наук України та премії професора Євгена Гладишевського. Ще однією не менш цінною нагородою є те, що уже зараз вийшов друком збірник учнівських наукових тез Всеукраїнського конкурсу юних дослідників «Кристали».

Насамкінець декан факультету культури і мистецтв Роман Крохмальний коротко розповів усім присутнім про Львівський університет, історію його заснування і розвитку, а також звернув особливу увагу на можливості, які дає Університет студентам для навчання, професійного зростання, творчості наукової та громадської діяльності. Декан хімічного факультету Григорій Дмитрів запросив школярів здобувати освіту саме у Львівському університеті, а директор Львівської обласної Малої академії наук учнівської молоді Іванна Бородчук висловила подяку всім учасникам та організаторам Конкурсу за плідну роботу та підвищення інтересу до наукових досліджень.

Додамо, що впродовж дня кожен учасник заходу мав нагоду оглянути виставку найкращих кристалів, вирощених учнями середньої вікової категорії, а також експонати музейних фондів Львівського університету.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото