В Університеті обговорили особливості реалізації прав у сфері праці та соціального захисту в умовах воєнного стану

12 травня 2022 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбувся круглий стіл «Особливості реалізації прав у сфері праці та соціального захисту в умовах воєнного стану». Захід провели у змішаному форматі з використанням платформи Zoom. Організаторами круглого столу є кафедра соціального права юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, кафедра трудового права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, кафедра цивільного права і процесу Донецького національного університету імені Василя Стуса та Громадська організація «Український центр соціально-правових досліджень».

Учасників наукового зібрання привітав завідувач кафедри соціального права Львівського університету, професор Пилип Пилипенко. Пилип Данилович відзначив знаковість того, що незважаючи на ситуацію в державі, вдалося організувати круглий стіл, тематика якого сьогодні є вкрай важливою.

З вітальним словом до учасників заходу також звернувся Перший проректор Університету Андрій Гукалюк. «Львівський університет має хорошу юридичну школу, відтак ми готові організувати такі заходи як онлайн, так і наживо – аби усі учасники могли сповна відчути неповторну атмосферу, яка панує у нашому Університеті, – зауважив Андрій Федорович. – Сьогоднішній круглий стіл присвячений актуальним питанням. Усі Ви – не  лише науковці, а й фахівці у сфері трудового права та права соціального забезпечення, розробляєте нові підходи і механізми вдосконалення українського законодавства».

Привітала колег завідувачка кафедри трудового права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, професорка Олена Середа. «В непростих умовах сьогодення, мабуть, кожна розмова починається зі слів «у нашій країні йде війна». Так, дійсно, триває національно-визвольна війна і, переконана, для українського народу вона закінчиться святом перемоги. Зараз ми перебуваємо у середині глобальних викликів, які докорінно змінюють не лише Україну, але й весь цивілізований світ. Зазнають трансформації світові системи безпеки, змінюються світові економічні моделі і, безперечно, не може залишатися сталим законодавство, в тому числі й законодавство трудових відносин і соціального забезпечення», – підкреслила Олена Григорівна. Професорка додала, що прикметним є те, що цей захід проводять саме кафедри Львівського, Донецького та Харківського університетів. Завідувачка переконана, що незважаючи на складнощі, науковці та освітяни повинні продовжувати працювати задля майбутнього нашої держави.

Слова вітання присутнім адресувала також завідувачка кафедри цивільного права і процесу Донецького національного університету імені Василя Стуса Елла Писарєва. Аналізуючи сумний досвід подій, які вже довелося пережити Донецькому університету в умовах військової агресії 2014 року, Елла Анатоліївна зазначила, що проблематика трудового законодавства залишається актуальною. «Проблеми і питання, з якими ми вже стикалися як фахівці, на жаль, за ці роки не були вирішені, навпаки – тепер це питання не окремих регіонів, а всієї України. Я сподіваюся, що на цій зустрічі ми зможемо напрацювати конкретні механізми, поділитися думками і дослідженнями, які знайдуть своє відображення в українському законодавстві та в політиці, яку вестиме наша держава в умовах воєнного часу та після нього», – підсумувала доповідачка.

Наукова проблематика круглого столу охопила низку важливих та актуальних питань. Учасники засідання, зокрема, обговорили питання законодавчих новацій і правозастосування робочого часу і часу відпочинку в умовах воєнного стану, питання реалізації конституційного права на працю в умовах воєнного стану, вплив на стан трудових відносин призову або вступу сторони трудового договору на військову службу.

Не менш актуальними виявилися думки, що стосувалися особливостей розірвання трудового договору в умовах воєнного стану, реалізації і забезпечення соціально-трудових прав в умовах воєнного стану, можливостей соціального діалогу в умовах воєнного стану.

Серед задекларованих доповідей також були виступи, присвячені трудовому законодавству України після війни, проблемам обмеження трудових прав працівників в умовах воєнного стану, правовому регулюванню праці військовополонених в Україні, недолікам та шляхам вдосконалення процедури призупинення дії трудового договору.

Упродовж засідання йшлося також про дистанційну роботу в умовах воєнного стану, організацію кадрового діловодства в час війни, особливості земельних правовідносин в умовах воєнного стану в Україні та ін.

Завершився захід науковою дискусією та підведенням підсумків.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото