В Університеті обговорили перспективи регіонального виміру співпраці України та ЄС

21 березня 2017 року в рамках проекту імені Жана Моне Еразмус+ «Субнаціональний вимір ЄС» на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся науково-практичний семінар «Регіональний вимір взаємодії України та ЄС».

У заході взяли участь представники органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських організацій та аналітичних центрів. Зокрема, дискутували про особливості співпраці України та Європейського Союзу в контексті регіонального розвитку директор Центру розвитку місцевого самоврядування у Львівській області Андрій Бринь, виконавчий директор «Асоціації енергоефективні міста України» Андрій Кирчів, представник Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини, радник міського голови Яворова Ірина Куропась, виконавчий директор Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна» Галина Литвин, директор департаменту міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва Львівської обласної державної адміністрації Поліна Лі та інші учасники засідання.

У вступному слові координатор проекту програми ім. Жана Моне «Субнаціональний вимір ЄС» Роман Калитчак зазначив, що раніше співпраця між Україною та Європейським Союзом головно стосувалася міждержавного рівня, проте упродовж останніх десяти років спостерігається інтенсифікація взаємодії на регіональному та локальному рівнях. Окрім того, постійно зростає кількість двосторонніх проектів з ЄС, що безпосередньо впливає на життя українців. За словами Романа Калитчака, зараз важливо більш цілісно осмислювати ефективність цих проектів й обміркувати, яким чином українські університети можуть долучитися до їхньої реалізації.

Декан факультету міжнародних відносин, професор Маркіян Мальський наголосив на необхідності вчасно реагувати на потреби ринку й удосконалювати принципи підготовки фахівців, які зможуть належно забезпечити співпрацю України з ЄС на місцевому рівні.

Завідувач кафедри країнознавства та міжнародного туризму, директор Інформаційного центру Європейського Союзу в ЛНУ ім. Івана Франка, професор Наталія Антонюк висловила переконання, що представники Університету, органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських організацій повинні тісніше взаємодіяти задля інтенсифікації євроінтеграційних процесів в Україні.

Очільник Центру розвитку місцевого самоврядування на Львівщині Андрій Бринь у своєму виступі акцентував увагу на ролі Європейського Союзу у підтримці проведення децентралізації в Україні та функціонування об’єднаних територіальних громад. Він, зокрема, підкреслив, що діяльність його інституції є частиною проекту ЄС «U-LEAD з Європою: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку», бюджет якого складає понад сто мільйонів євро.

Представниця Львівської обласної державної адміністрації Поліна Лі зауважила, що взаємодія з ЄС на обласному рівні стосується не тільки транскордонних програм, але й міжрегіональної співпраці. Як приклад, вона навела підписання трьохсторонньої угоди про співпрацю між Львівщиною, Малопольським воєводством з Польщі та німецькою землею Тюрингія, що відбудеться у найближчі дні.

Андрій Кирчів, що займається питанням енергоефективності українських міст, у своєму виступі зазначив, що взаємодія з ЄС навіть у вузькоспеціалізованих питаннях змушує представників міського самоврядування оптимізовувати свою діяльності, адже будь-який проект, який підтримує ЄЄ вимагає напрацювання ефективної довгострокової стратегії розвитку.

Галина Литвин, яка очолює Асоціацію «Єврорегіон Карпати – Україна», детально розглянула програми транскордонного співробітництва з ЄС, відзначивши, що участь у них не повинна бути самоціллю, а має сприяти створенню умов для подальшого розвитку громад. Також вона підкреслила, що потрібно покладатись на власні ресурси і, як успішний приклад, навела конкурс мікропроектів місцевого розвитку, який реалізує Львівська обласна рада.

Представник Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини Ірина Куропась акцентувала на позитивах участі органів місцевого самоврядування у програмах Європейського Союзу, одним із яких, зокрема, є необхідність врахування думки місцевої громади та проведення відповідних консультацій.

Усі учасники семінари наголосили, що одним з найбільших викликів для ефективної взаємодії ЄС на регіональному та місцевому рівнях є кадрова проблема. Недостатня кількість фахівців ускладнює належну імплементацію проектів, які підтримує Європейський Союз. Цю прогалину, на думку експертів, повинні заповнити освітні ініціативи українських вищих навчальних закладів, зокрема магістерська освітня програма факультету міжнародних відносин «Європейське регіональне та місцеве врядування».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото