В Університеті підвели підсумки Всеукраїнського конкурсу юних дослідників «Кристали» імені Євгена Гладишевського

28 травня 2022 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка визначили переможців Всеукраїнського конкурсу юних дослідників «Кристали» імені Євгена Гладишевського. Упродовж тринадцятирічної історії Конкурсу участь у ньому взяли близько 24 тисяч школярів з усіх куточків України та з-за кордону. Цьогорічний Конкурс об’єднав понад 3800 юних дослідників.

Традиційно масштабне змагання молодих науковців організовує Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний центр «Мала академія наук України» та Комунальний заклад Львівської обласної ради «Львівська обласна Мала академія наук учнівської молоді». Конкурс носить ім’я Євгена Гладишевського – видатного вченого, професора Львівського університету, доктора хімічних наук, який здійснив вагомий внесок у розвиток кристалохімії і є засновником Львівської наукової кристалохімічної школи.

Відповідно до правил Конкурсу, участь у змаганні взяли школярі середньої та старшої вікової категорії. Так, дослідники віком 6-12 років цьогоріч вирощували кристали алюмокалієвих галунів, а учні віком 13-18 років готували тези наукових досліджень на тему «Кристали в історії та мистецтві». Загалом для участі у конкурсі надійшло 148 заявок у старшій категорії та понад 3 700  – у середній категорії.

Роботи школярів оцінювало висококваліфіковане журі, до складу якого увійшли: професорка кафедри загальної та координаційної хімії Університету Марії Кюрі-Склодовської (м. Люблін, Польща) Зофія Жончинська, а також працівники хімічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка – доцентка кафедри неорганічної хімії Зіновія Шпирка, старший науковий співробітник кафедри неорганічної хімії Ярослав Токайчук, аспірант Данило Марискевич, студентка Анастасія Брода.

Варто зазначити, що попередньо журі вже обрало серед усіх претендентів на перемогу у старшій віковій категорії тих учасників, які продовжили змагання у ІІ етапі Конкурсу. Тож під час фінального етапу, який і відбувся 28 травня 2022 року, школярі презентували постери своїх наукових досліджень і спостережень у форматі онлайн-конференції. Цього року своїми напрацюваннями поділився 21 поціновувач нових знань. Всі учасники виявили неабияку креативність, наполегливість та неординарність у пошуку та висвітленні багатоаспектної інформації про дива природи – кристали. Так, Олександр Барабаш з Одещини продемонстрував картини, які він виготовив із кристалів різних солей, Марта Безпалько з Львівщини розповіла про дослідження аметистів, особливості цих кристалів та можливості їхнього застосування. Інша учасниця з Львівської області Юстина Білогруд ознайомила слухачів з тими ж аметистами, проте, зуміла розповісти про них з іншого ракурсу – заглибившись в історичні згадки про ці кристали.

Надалі Ірина Богашко з Черкащини окреслила роль кристалів для людей, які жили у давнину, Владислав Волощук з Вінниччини зосередив увагу на описах жертовних обрядів, які колись здійснювали за допомогою кристалів, зокрема, – кварцу, а Софія Дика з Львівщини наголосила на ювелірній цінності тих чи інших досліджуваних речовин. Марія Добрянська (Львівська область) підготувала презентацію про властивості аквамарину, Марія Доронічева з Вінницької області розповіла про родовища свого краю, а Артем Максименко з Херсонщини вивчав шляхи застосування ультрамарину.

Також журі заслухали презентацію Олександра Макейкіна із Запорізької області, який детально розповів про Чорний камінь, який є  пам’яткою природи, розташованою на острові Хортиця. Лілія Марухняк зі Львівщини описала властивості гірського кришталю, а Руслана Поправко із Кіровоградщини окреслила вплив магнітного поля на ріст кристалів еритросидерита.

Учасниця з Рівненщини Марія Примак зробила постер про кристали солі у мистецтві та історії, Богдан Прокопчук з Херсонської області проілюстрував свою доповідь прикладами використання кристалів у живописі, Данііл Сидоров з Дніпропетровщини віднайшов цікаву інформацію про «магічні» характеристики кристалів. Також у фіналі конкурсу Дмитро Сошкін з Львівщини розповів про використання алмазів та гірського кришталю у ювелірному мистецтві, Михайло Творинський (теж із Львівської області), проаналізував згадки про кристали у давній літературі народів Сходу, а Поліна Тернер (Львівщина) пояснила походження назв різних кристалів.

Завершились доповіді виступами останньої трійки школярів: Іван Турінський з Хмельниччини зібрав відомості про застосування алмазів у різні історичні періоди, Аліна Челик із Волинської області охарактеризувала токсичну дію тих чи інших кристалів на організм людини, а Кароліна Шума презентувала доповідь про кристали живої води – сніжинки.

Опісля кожного виступу доповідачі впевнено відповідали на запитання науковців, приємно дивуючи старших колег своїми знаннями, сміливістю та креативністю. Вже за результатами усіх доповідей і конструктивних наукових дискусій журі сформувало довгоочікуваний список переможців.

Переможницею конкурсу серед учнів старшої вікової категорії стала учениця 10 класу ОНЗ «Дмитрівська ЗШ І-ІІІ ст. імені Т. Г. Шевченка» Дмитрівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області Руслана Поправко із доповіддю на тему «Кристали-тріони Станіслава Лема та антиферомагнетики. Вплив постійного магнітного поля на ріст кристалів еритросидерита».

ІІ місце вибороли учень 9 класу Крижанівського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – ліцей – ДНЗ» Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області Олександр Барабаш з роботою «Від перших згадок про кристали до витворів мистецтва» та курсант І курсу ВСП «Морський фаховий коледж» Херсонської державної морської академії Артем Максименко з презентацією «Ультрамарин як коштовність і засіб мистецтва».

ІІІ місце розділили учениця 8 класу КЗ «Вінницький ліцей №10» Марія Доронічева із працею «Коштовне намисто Вінниччини», учень 10 класу Наукового ліцею КЗВО «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради Олександр Макейкін із доповіддю «Унікальна пам’ятка природи – Чорний Камінь» та учениця 10 класу Ліцею №1 Зимноводівської сільської ради Львівського району Львівської області Лілія Марухняк із постером «Гірський кришталь, як важливий для історії камінь».

Спеціальну відзнаку від Голови журі отримав учень 9 класу Чумаківського ліцею Чумаківської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області Данііл Сидоров, презентувавши дослідження «Кристали: магія, наука та мистецтво».

Додамо, нещодавно журі також визначило переможців середньої вікової категорії за результатами оцінювання кристалів алюмокалієвих галунів. Так, в номінації «Найякісніший кристал» перемогли учениця 3 класу Виноградівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 Виноградівської міської ради Закарпатської області Адель Бібіка та учень 4 класу КЗ «Гімназія с. Ваньовичі Самбірської міської ради Львівської області» Олег Полюга.

У номінації «Найбільший кристал» особливо відзначилися учениця 7 класу Львівської академічної гімназії при Національному університеті «Львівська політехніка» Аліна Дмитрук та учениця 1 класу Початкової школи № 53 Львівської міської ради Анна Дмитрук.

У номінації «Найоригінальніший кристал» перемогу вибороли учні 5 класу, слухачі Побузького центру дитячої та юнацької творчості Побузької селищної ради, Кіровоградської області Анісія Войтенко та Владислав Лісовенко.

У номінації «Віртуальний кристал» перемогли учениця 5 класу Одеського НВК «Гімназія № 7 – спеціалізована школа І ст. з поглибленим вивченням англійської мови» Одеської міської ради Одеської області Ольга Боярська та учениця 7 класу Бердянської ЗОШ I-III ст. № 5 Бердянської міської ради Запорізької області Анна Лебедєва.

Спеціальну відзнаку Голови оргкомітету отримав учень 6 класу Криворізької центрально-міської гімназії Криворізької міської ради Дніпропетровської області Ярослав Приступа.

Усіх переможців цьогорічного конкурсу «Кристали» привітав голова оргкомітету, проректор з наукової роботи Львівського університету Роман Гладишевський. Він висловив щире захоплення ентузіазмом, наполегливістю та жагою до знань юних дослідників, які плідно працювали над поставленими завданнями навіть в умовах повномасштабної війни росії проти України.  «Сьогодні ми мали чудову нагоду переконатися, що грань між наукою і мистецтвом дуже тонка і ці дві, на перший погляд, такі різні сфери людської діяльності не можуть розвиватися окремо одна від одної. Всі представлені сьогодні роботи отримали високу оцінку журі і, впевнений, мають усі шанси перерости у широкомасштабні наукові дослідження та успішні стартапи. Я вірю у науковий потенціал всіх учасників Конкурсу. Саме в Ваших руках розвиток України після перемоги, а відтак  і творення нашого щасливого майбутнього», – підкреслив проректор та розповів учасникам про історію Конкурсу та наукові здобутки й ідеї Євгена Гладишевського.

Інформацію про кількість учасників, заклади освіти та міста, які вони представляють, надала членкиня оргкомітету Конкурсу, доцентка кафедри неорганічної хімії Львівського університету Світлана Пукас.

До вітальних слів долучилася й голова журі Зофія Жончинська. Вона відзначила високий рівень робіт учасників і висловила щире захоплення великою кількістю молодих науковців, які цікавляться вивченням кристалів. «Тези, які ми отримали, довели чудовий рівень знань і любов до хімії серед школярів». – зазначила Зофія Жончинська і додала: «Також від себе дякую усім організаторам, а особливо – Роману Гладишевському за можливість бути долученою до такої чудової події – народження молодого покоління кристалохіміків!»

Також учасників Конкурсу привітала директорка Львівської обласної Малої академії наук Іванна Бородчук. «Я дуже хочу, аби Ви ніколи не втрачали своєї допитливості, завжди прагнули більшого, невпинно йшли до мети і з любов’ю займалися улюбленою справою», – акцентувала Іванна Антонівна, звертаючись до талановитої молоді.

Додамо, що під час заходу членкиня оргкомітету Конкурсу, старша наукова співробітниця кафедри неорганічної хімії Львівського університету Христина Міліянчук відзначила наставників, чиї вихованці надіслали чотири і більше тез доповідей, зокрема нагороди отримали: Любов Шутяк – вчителька Ліцею № 2 Зимноводівської сільської ради Львівського району Львівської області (11 тез), Ірина Ярош – вчителька Ліцею № 1 Зимноводівської сільської ради Львівського району Львівської області (7 тез) та Світлана Деленко – вчителька Савчинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Сокальської міської ради Львівської області (4 тези). Принагідно Роман Гладишевський висловив щиру подяку вчителям і батькам учасників за гідне виховання майбутніх творців сильної і успішної України, а юним дослідникам – за любов до науки та кристалів.

Щиро вітаємо переможців та усіх учасників конкурсу «Кристали» імені Євгена Гладишевського! Бажаємо натхнення на нові наукові перемоги та відкриття!

Світлини: Олега Вівчарика та Ярини Пришляк Більше фото