2 грудня 2024 року в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася презентація навчального посібника Заслуженого професора Університету, професора кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського історичного факультету Костянтина Кондратюка «Новітня історія України 1914-2024 рр.». Захід відбувся за участю представників адміністрації Університету, студентів та викладачів історичного факультету.
Відкрив презентацію проректор із науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку, модератор заходу, професор Володимир Качмар. «Сьогодні ми презентуємо чергове видання – «Новітня історія України 1914-2024 рр.» професора, багаторічного завідувача кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського Костянтина Кондратюка. Ця книга далеко не перший творчий доробок науковця ‒ їй передувала значна і кропітка робота автора над попередніми навчальними виданнями. «Історія України 1914-2024 рр.» написана про Україну і для українців, що стало пріоритетним для автора», ‒ наголосив Володимир Михайлович.
Вітальні слова автору книги та усім учасникам презентації адресував проректор із наукової роботи, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. У своєму виступі Роман Євгенович відзначив актуальність історичних досліджень автора. «Видання охоплює події турбулентного ХХ століття від 1914 року і до наших днів. І впродовж віків, й особливо сьогодні, зважаючи на невпинні зусилля ворогів знищити нашу історичну пам’ять, змусити забути історичні події та неординарні постаті нашого народу, ми маємо усвідомлювати силу тяглості минулого, теперішнього і прийдешнього. Жодні репресії чи укази не змогли стерти народну пам’ять про наше славне минуле. Відтак, зараз за історичною наукою стоїть завдання все упорядкувати, задокументувати, запобігти будь-якій фальсифікації чи спотворюванням та уникнути повторювання помилок минулого», ‒ висловив переконання Роман Євгенович.
Окрім того, у своєму виступі Роман Євгенович зауважив, що саме події ХХ століття є визначальними в контексті процесів державотворення та розбудови незалежної держави. За словами Романа Гладишевського, ця епоха також несе в собі корені сьогоднішньої війни, а розуміння історичних процесів є обов’язковою умовою запобігання трагедій у майбутньому. Також Роман Гладишевський відзначив особливий науковий талант Костянтина Кондратюка, його професіоналізм, виняткову відповідальність, глибоке знання предмету, широкий кругозір, непересічний досвід та наукове чуття, особливо у висвітленні цього історичного періоду.
Надалі учасники презентації продовжили роботу у форматі круглого столу. Оскільки захід присвятили також 80-річчю Костянтина Кондратюка, то учасники засідання розглянули і внесок у розвиток історичної науки, який зробив і робить своєю працею Костянтин Костянтинович. Так, із доповіддю на тему «Життєвий і творчий шлях професора Костянтина Кондратюка» виступив завідувач кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського, професор Олексій Сухий. Декан історичного факультету Університету, професор Руслан Сіромський акцентував увагу присутніх на діяльності професора Костянтина Кондратюка на історичному факультеті та вручив науковцю пам’ятну подяку за вагомий внесок у розвиток історичного факультету Львівського університету.
Також вітальні слова автору з нагоди видання нового навчального посібника та усім присутнім адресував директор Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, доктор історичних наук, професор Ігор Соляр. До учасників презентації в дистанційному форматі долучився професор кафедри давньої історії України та спеціальних галузей історичної науки, декан історичного факультету (1994-2019 років) Роман Шуст.
Автор навчального посібника «Новітня історія України 1914-2024 рр.» Костянтин Кондратюк подякував усім присутнім колегам за теплі слова привітань, спогади про спільні робочі будні та високе відзначення його наукового доробку. У своєму виступі Костянтин Костянтинович поділився досвідом роботи над підручниками та посібниками, зокрема акцентував увагу на особливостях роботи над новим виданням. «При написанні цієї книги я прагнув бути об’єктивним, але розумію, що моя думка є однією із багатьох. Праця має узагальнюючий характер української історії ХХ-ХХІ століть, тому намагався не нав’язувати читачам «монолог», а ознайомлювати їх із розмаїттям думок і поглядів на окремі історичні проблеми», ‒ зазначив Костянтин Кондратюк.
У книзі автор використав праці відомих європейських та американських істориків, економістів, філософів, а також праці знаних українських істориків.
Підсумовуючи, автор наголосив на важливості подій новітньої історії України, починаючи із 2014 року, які «докорінно змінили Україну та прискорили процес формування сучасної української політичної нації на засадах громадянського патріотизму».
«Сподіваюсь, що книжка допоможе читачам краще розібратися у подіях, постатях і явищах новітньої історії України», ‒ висловив переконання Костянтин Кондратюк.
Надалі учасники презентації мали нагоду обговорити особливості нового видання Костянтина Кондратюка та поставити актуальні запитання автору. Зокрема, в обговоренні взяли участь головний науковий співробітник інституту українознавства ім. І. Крип’якевича, професор Іван Патер та доцент кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського Мар’ян Мудрий.