
13 лютого 2025 року на філологічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося відкриття виставки студентських графічних робіт «Пан Коґіто у Львові» за мотивами поезій польського поета й есеїста Збіґнєва Герберта.
Організаторами заходу є Генеральне Консульство Республіки Польща у Львові у співпраці з кафедрою графіки та мистецтва книги Інституту поліграфії та медійних технологій Національного університету «Львівська політехніка». Партнер мистецького проєкту – кафедра польської філології філологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка.
Збіґнєв Герберт (1924–1998 рр.) ‒ відомий есеїст, поет і драматург, відомий у Польщі та за кордоном. Його вірші перекладено українською, англійською, італійською, чеською, нідерландською, шведською, та угорською мовами. Виставку «Пан Коґіто у Львові» презентували у Львівському університеті з нагоди 100-літнього ювілею від дня народження поета, який відзначали минулого року.
Із відкриттям виставки усіх присутніх привітав декан філологічного факультету Роман Крохмальний. «У мистецькому осередку філологічного факультету часто відбуваються різноманітні виставки, присвячені високому мистецтву і відомим особистостям. І сьогодні ми маємо унікальну можливість поринути у творчий світ – ознайомитись із презентацією унікальних графічних робіт, присвячених видатній особистості – Збіґнєву Герберту. Така візуалізація письменницької поезії вкотре засвідчує велику любов і розуміння студентів та представників академічних спільнот університетів різних країн важливості реалізації себе у житті крізь мистецький прояв любові і добра у своїй душі», ‒ зазначив Роман Крохмальний.
Перший проректор Андрій Гукалюк долучився до вітальних слів: «Університет з радістю доєднується до такої ініціативи у рамках міжнародної співпраці. Проведення таких цікавих і пізнавальних заходів спільно із колегами з Польщі та «Львівської політехніки» засвідчує те, що освіта і культура України поступово інтегрується в європейський гуманітарний простір. Це – надзвичайно важливо, адже ми бачимо прагнення нашої студентської молоді відчути себе повноправною частиною європейського співтовариства. Тож такі події ‒ один із кроків у цьому напрямку», ‒ висловив переконання Андрій Федорович.
Завідувачка кафедри польської філології філологічного факультету Львівського університету Оксана Лозинська у вітальному слові висловила вдячність колегам за можливість долучитися до проведення таких мистецьких ініціатив, та акцентувала, що виставка присвячена 100-річчю від дня народження видатного польського поета та львів’янина, адже Збіґнєв Герберт народився і мешкав певний час у Львові. «Ми раді, що львівська молодь, зокрема наші талановиті студенти, спробували візуалізувати поезію видатного польського поета. Студентки-полоністки Львівського університету також долучилися до проведення цього мистецького заходу у творчий спосіб ‒ вони декламуватимуть вірші поета в оригіналі», ‒ зазначила Оксана Лозинська.
На важливості проведення виставки у Львівському університеті наголосила Консул Генерального консульства Республіки Польща у Львові Богуміла Рибак-Зюлковська. «Презентація цього мистецького проєкту – це наша спільна ідея із партнерами з Національного університету «Львівська політехніка». Сьогодні ми презентуємо 12 вибраних праць із 60 і маємо надію, що вони усім запам’ятаються. Це чудово, що Збіґнєва Герберта дотепер читають і коментують у Львові, адже найвідоміші свої твори він все ж створював у Польщі. Однак, його молодість і перші роки, які сформували його як митця і людину, минули у Львові. Тому, без Львова не було би Герберта, а без Герберта не було би цієї виставки», ‒ висловила переконання дипломатка.
Доцентка кафедри графіки та мистецтва книги Інституту поліграфії та медійних технологій Національного університету «Львівська політехніка» Ольга Борисенко коротко окреслила концепцію виставки та привітала переможців конкурсу студентських робіт. «Відзначу, що від початку цього проєкту, який стартував ще минулого року, у серцях наших студентів дуже відгукнулася поезія Збіґнєва Герберта. І це простежується у представлених роботах – у кожну із них вкладена любов до поезії, книжки і до того культурно-мистецького якісного продукту, який ми сьогодні презентуємо. У кожній роботі відображена не просто ілюстрація чи графіка за мотивами поезії, але і стилістика, якою писав сам поет», ‒ акцентувала Ольга Борисенко.
Про роль поезії Збігнєва Герберта у своєму житті розповіла професорка кафедри слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького філологічного факультету Львівського університету Алла Татаренко. За словами Алли Леонідівни, можливість глибше пізнати і вивчати творчість польського поета упродовж багатьох років була саме завдяки її чоловіку і перекладачу Віктору Дмитруку. «Він дуже полюбив поезію Герберта, перекладав її українською близько чверті століття. Він не лише перекладав її, а й надихався нею – збірка поезій цього автора завжди лежала на його столі. Час від часу він любив розгортати її і читати вірші в оригіналі, часто запрошував мене оцінити їхню красу і гармонію. Також значний вплив на наше із чоловіком захоплення поезією Збіґнєва Герберта мало знайомство із університетським колегою, фізиком Андрієм Отко, який мешкав неподалік будинку поета у Львові й прагнув, аби надбання польської культури знали всі його друзі. Тож сьогодні ствердно можна сказати, що Герберт не зник з простору Львова: тут його геній продовжує творити і надихати. І сьогодні ми є свідками того, як Збіґнєв Герберт надихає нас», ‒ зазначила Алла Татаренко.
Під час відкриття виставки своїми враженнями від роботи над графікою поділились студентки-переможниці конкурсу мистецьких робіт. Зокрема, переможниця Анастасія Поліщук, яка здобула перше місце і чия графіка стала центральною на виставці, зазначила: «Мені дуже відгукнулась поезія цього автора. Тому у темі моєї роботи розкривається важливість індивідуальності і поставлений акцент на тому, що ми не маємо думати лише про себе, але і повинні пам’ятати, що живемо у суспільстві», ‒ зазначила Анастасія Поліщук.
Завершуючи відкриття виставки, усі присутні мали змогу послухати декламування найбільш відомих віршів Збіґнєва Герберта, які зачитали студентки-полоністки Львівського університету.
Додамо, що виставка триває на кафедрі польської філології (ауд. 324) філологічного факультету, де усі охочі мають змогу переглянути представлені графічні роботи та ближче познайомитись із творчістю видатного польського поета.