
11 квітня 2025 року на хімічному факультеті Львівського університету відбувся творчий захід під гаслом «Великдень об’єднує». Під час ініціативи учні Львівської обласної Малої академії наук, студенти та викладачі ЛНУ ім. Івана Франка за допомогою фарб та пензлів спільно зобразили герби усіх факультетів та Педагогічного фахового коледжу Львівського університету. Малювали геральдику на спеціально заготовлених дощечках у формі великодніх писанок. Простором для творчості стало приміщення освітньо-наукового центру КЗ ЛОР «Львівська обласна Мала академія наук учнівської молоді» на базі Львівського національного університету імені Івана Франка.
Привітав учасників заходу президент Львівської обласної Малої академії наук учнівської молоді, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. «Дякую усім, хто сьогодні доєднався до ініціативи «Великдень об’єднує». Радий, що серед учасників заходу є як учні шкіл, Дитячого університету, слухачі Малої академії наук, так і студенти, викладачі та науковці Львівського університету, адже це справді свідчить про об’єднання задля реалізації важливої, натхненної та творчої ідеї. Перед нами стоїть завдання намалювати герби усіх 19-ти факультетів Львівського університету та Педагогічного фахового коледжу. Творитимуть малюнки учні і студенти, а працівники, я певен, допомагатимуть юним колегам зреалізувати цю мету. Відтак, ми продемонструємо об’єднання всіх факультетів, а також майбутніх і теперішніх студентів та працівників з нагоди світлого свята Великодня», – зазначив Роман Гладишевський.
Творення писанок відбулось під мистецьким керівництвом відомого мистецтвознавця, художника, доктора історичних наук, професора Львівської національної академії мистецтв Романа Яціва. «Я брав участь у багатьох заходах, де проявляється креативність молоді, але сьогодні особливо хвилююся, бо наш формат є надзвичайно цікавим і несподіваним. Спільна присутність наших учнів, студентів і педагогів, науковців з різних факультетів не є випадковою і демонструє творчу міждисциплінарність. Адже будь-яка галузь природничих, точних чи гуманітарних наук потребує взаємодії і виходу на нові ідеї через відстеження певних тенденцій, які з’являються і в нашій природі, і в космосі, а також ритмі поезії, малярства, танцю та музики», – акцентував на мистецькому потенціалі об’єднання учасників дійства Роман Яців.
До вітальних слів долучився і декан фізичного факультету Ярослав Чорнодольський. «Атмосфера, яка сьогодні панує у цьому просторі, насичена романтизмом і позитивними емоціями. Я впевнений, що те натхнення, яке зараз вирує у душі кожного з Вас, буде відображене у майбутніх картинах. Бажаю всім гарної роботи і пам’ятайте: ваші витвори обов’язково подарують хороший настрій усім нашим факультетам та коледжу!» – наголосив Ярослав Чорнодольський.
Надалі слово взяв голова студентської ради хімічного факультету Роман Дацко та разом зі студентами продемонстрував учасникам заходу символи усіх факультетів Університету, авторства українського історика та геральдиста Андрія Гречила, та детально розповіли про те, що означає кожен з елементів, зображених на гербах, надихнувши учнів та студентів обирати взірці для майбутнього творення геральдичних писанок, а потенційних абітурієнтів – майбутній фах.
У лабораторії запанувала жвава творча атмосфера: поділившись на команди, учасники заходу обрали собі герби, які забажали зобразити на «писанці», а тоді, взявши до рук олівці, спершу ретельно навели ескізи усіх елементів, а вже згодом натхненними порухами пензлів додали до картин кольорів емоцій і барв життя. В руках учнів та студентів з допомогою викладачів і науковців розквітали троянди та оживала зелена жаба на гербі біологічного факультету, сяяли зорі і розпочинала свій рух планета географічного факультету, виблискували срібні кристали геологічного факультету, щедро наповнювався ріг достатку, зображений на гербі економічного факультету.
Червоними, сірими, зеленими, чорними, фіолетовими, жовтими і синіми фарбами учасники заходу впевнено творили мікросхему на гербі факультету електроніки та комп’ютерних технологій, виводили золотисте перо факультету журналістики, зводили до небес вавилонську вежу як символ факультету іноземних мов, зображали музу Кліо на гербі історичного факультету, майстрували маски комедії та трагедії факультету культури і мистецтв. Вже за декілька годин спільної творчої праці на писанках з’явились синій лист Мебіуса із синім сиглем, що символізують механіко-математичний факультет, охопили земну кулю лисиця та лев, уособлюючи факультет міжнародних відносин, схрестились ключі зі смолоскипом, нагадуючи про факультет педагогічної освіти, розпочав підрахунок золотий абак із червоними камінцями факультету прикладної математики та інформатики, ожив золотий лев факультету управління фінансами та бізнесу.
Не меншої майстерності потребували зображення гербів: фізичного факультету, де намальоване синє ядро, в яке вписаний символ енергії кванта, філологічного факультету, на якому Нестор-літописець тримає у руках срібну книгу в золотій оправі, філософського факультету, який символізує Афіна у срібній туніці та золотому обладунку, хімічного факультету, на якому зображена срібна колба та золоті ваги, і юридичного факультету, який уособлює постать Феміди в золотій одежі. А особливу увагу юні митці виявили, малюючи герб педагогічного фахового коледжу, на якому зображена постать магістра, а обабіч – двоє дітей у срібній одежі.
На завершення заходу до натхненних після творчого процесу учнів та студентів звернулися голова Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених Університету Анастасія Салюк, директорка Львівської обласної Малої академії наук учнівської молоді Іванна Бородчук та митець Роман Яців, які подякували учасникам за майстерну працю і сміливість творити та запросили й надалі долучатися до різноманітних творчих та наукових подій.