
10 травня 2024 року в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося урочисте відкриття ХІІІ Міжнародної науково-технічної конференції «Безпека інформаційних технологій: ITSEC», яка триватиме упродовж трьох днів. Мета форуму – ознайомитися із сучасними досягненнями та висвітлити результати наукових досліджень з усіх аспектів інформаційної та кібербезпеки, бізнес-аналітики і захисту інформації.
Організували конференцію Львівський університет, зокрема фахівці кафедри кібербезпеки факультету прикладної математики та інформатики у співпраці з Національним авіаційним університетом, Університетом Роуена (США), Халмстадським університетом (Швеція), Науковою школою «Кібербезпека» НАУ, кафедрою безпеки інформаційних технологій НАУ та громадською організацією «Асоціація спеціалістів кібербезпеки».
Відкриття міжнародного форуму розпочалося з хвилини мовчання за загиблими Захисниками і Захисницями, після чого декан факультету прикладної математики та інформатики Іван Дияк висловив сподівання, що така наукова конференція стане важливим заходом, під час якого учасники матимуть унікальну нагоду обговорити найновіші напрацювання у сфері кібербезпеки та захисту інформації.
Надалі усіх учасників привітав проректор із наукової роботи Університету, академік НАН України Роман Гладишевський. Роман Євгенович насамперед зазначив що, актуальність проведення міжнародної конференції окреслюють цифровізація суспільства й аналіз викликів воєнного стану. Окрім того, у вітальному слові Роман Євгенович наголосив на ролі Львова у релокації та розвитку ІТ-компаній, для яких створено сприятливі умови для роботи та відзначив вагомий внесок науковців і наукових шкіл, які свого часу створили підґрунтя для розвитку сучасних інформаційних технологій.
Вітаючи учасників Роман Гладишевський зазначив, що розвиток інформаційного суспільства дав додатковий поштовх до поступу інформаційних технологій. А відтак, за словами Романа Євгеновича, програмний код проник практично в усі сфери життя, перейняв значну частину функцій, які сьогодні допомагають максимально налагодити життєдіяльність та забезпечити комунікацію. «Варто також зазначити, що з початком повномасштабного вторгнення як військові так і цивільні максимально використовують цифрові інструменти, які стали невід’ємною частиною на полі бою для захисту стратегічних, інфраструктурних і цивільних об’єктів, інформування населення про потенційні небезпеки. Відтак, тематика нашої конференції стане платформою для пошуку інструментів своєчасної та ефективної реакції на кібербезпеку. Захист від інформаційної зброї сьогодні необхідний на всіх рівнях – від особистого до глобального, який забезпечують кваліфіковані комп’ютерні групи реагування на надзвичайні ситуації. Тематика заходу має важливе значення для соціологів, економістів, фінансистів, фахівців цивільної і військової авіації та для фахівців інших сфер. Вірю, що сьогоднішня конференція стане початком масштабних проєктів на благо суспільства», ‒ зазначив Роман Гладишевський.
До вітальних слів учасникам конференції долучився в.о. ректора Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій Володимир Шульга. Володимир Петрович висловив вдячність присутнім за участь у конференції, незважаючи на воєнні обставини в країні, і наголосив, що такий науковий форум щороку намагається охопити якомога більше фахівців не лише з України, але із-за кордону та залучити щораз ширше коло партнерів.
«Основною метою конференції є ознайомлення із сучасними досягненнями та висвітлення результатів наукових досліджень з усіх аспектів інформаційної етики безпеки, бізнес-аналітики і консолідації інформації. Це також гарна нагода для науково-педагогічних працівників і студентів продемонструвати глибокі теоретичні та практичні знання в галузі інформаційних технологій, презентувати результати власних наукових і практичних досліджень, а також долучитися до технологічних дискусій, розширювати мережу наукових контактів та поспілкуватися з представниками IT-спільноти. Впевнений, що під час засідань ми зможемо обговорити не тільки розвиток усталених наукових підходів з тематики конференції, а й дізнаємося про нові ідеї, концепції, алгоритми тощо», ‒ висловив переконання Володимир Шульга.
Учасників конференції також привітала голова експертної ради Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, декан факультету інформаційних технологій Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» Ірина Удовик, висловивши вдячність за можливість перебувати у Львівському університеті, в якому «кожна аудиторія береже неповторну атмосферу наукових шкіл». Ірина Удовик зауважила, що Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти підготувало 27 освітніх програм різних рівнів за цією спеціальністю, яка потребує потужного матеріально-технічного забезпечення й унікальних фахівців, які, на переконання доповідачки, тут присутні. Ірина Удовик запропонувала відзначити здобутки основоположника низки наукових шкіл в Україні, людини, яка, зокрема, дала поштовх до розвитку цієї спеціальності в Україні, професора кафедри безпеки інформаційних технологій Національного авіаційного університету Олександра Корченка та вручила йому пам’ятний подарунок.
Відтак, Олександр Григорович долучився до вітальних слів: «Сьогодні кібербезпека є однією із найбільш актуальних проблем, яка, фактично охоплює усі галузі України, починаючи від господарства, закінчуючи армією і спецслужбами. Треба залучати якомога ширше коло осіб до обговорення, зокрема молодих науковців та викладачів, адже конференція «жива», і ми повинні передавати свої знання для розвитку науки», ‒ зазначив Олександр Корченко і побажав учасникам плідних дискусій та цікавих доповідей.
Вітальні слова учасникам конференції адресував заступник голови Львівської обласної військової адміністрації з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації (CDTO) Олександр Кулепін. «Знаково, що у конференції беруть науковці не лише з Львівщини, але і з інших міст України, і долучаються партнери з іноземних країн та колеги, які застосовують усі набуті знання на практиці і можуть поділитися своїм цінним досвідом. Сьогодні ми маємо чудову можливість почути від колег про те, що відбувається на полі бою в інформаційному просторі. І маємо унікальну можливість сьогодні подумати про майбутнє», ‒ зазначив Олександр Кулепін, подякувавши усім організаторам конференції та побажавши плідних дискусій та корисних знань.
Начальник Управління Держспецзв’язку у Львівській області Сергій Жук, звертаючись до учасників акцентував на важливості проведення конференції: «Сьогодні надзвичайно важливо проводити якомога більше таких конференцій, адже ворог вдосконалюється, змінюються системи і підходи. Відтак, держава покладає великі сподівання на навчальні заклади, які готують фахівців з кібербезпеки. Сподіваємося на їхній відповідний рівень знань для ефективного і своєчасного захисту нашого кіберпростору. Ми сьогодні є на передовій кібервійни, тож мусимо плідно працювати у цьому напрямі».
Учасників міжнародної конференції також привітали начальник 9-го відділу управління протидії кіберзлочинам у Львівській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України Дмитро Іванов, керівник Наукового центру Сухопутних військ Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного Дмитро Хаустов, керівник департаменту інформаційної безпеки компанії «SoftServe» Андріян Павликевич, завідувач кафедри захисту інформації Національного університету «Львівська політехніка» Іван Опірський, начальник кафедри управління інформаційною безпекою Львівського державного університету безпеки життєдіяльності Ростислав Ткачук і проректор із науково-педагогічної роботи та інформатизації Львівського університету Віталій Кухарський.
Підсумував вітальні слова в.о. завідувача кафедри кібербезпеки Львівського університету Петро Венгерський. Петро Сергійович відзначив актуальність проведення конференції і подякував усім учасникам за участь у науковому форумі, для того, аби обговорити важливі питання у сфері кібербезпеки під час воєнного стану. «Коли ворог наступає не лише на військовому, але й інформаційному фронті, ми повинні вчасно реагувати на кіберзагрози, адже це дуже важливо сьогодні. Тенденції сучасного розвитку кібербезпеки є надзвичайно актуальні, тому ключові уроки у цій сфері стануть основною темою обговорень на конференції», ‒ висловив переконання Петро Венгерський та побажав учасникам плідної дискусій.
Надалі учасники продовжили конференцію у форматі пленарного засідання, де обговорили актуальні питання у сфері кібербезпеки, зокрема, оцінювання стану кіберзахисту об’єктів критичної інфраструктури держави, систему моніторингу периметра об’єкта критичної інфраструктури, методологію побудови багатоконтурної системи безпеки у соціокіберфізичних системах та інші актуальні питання.
Також упродовж конференції учасники візьмуть участь у секційних засіданнях, де ділитимуться досвідом найсучасніших напрацювань у сфері кібербезпеки.