В Університеті відбулася Урочиста академія з нагоди 30-ліття філософського факультету

18 листопада 2022 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася Урочиста академія, присвячена 30-літтю з дня відновлення філософського факультету. Участь у заході взяли Ректор Університету Володимир Мельник, проректори, декани факультетів, представники академічної спільноти Університету, представники Львівської обласної військової адміністрації, Львівської обласної ради, Львівської міської ради, студенти та випускники філософського факультету.

Із вітальним словом з нагоди ювілею філософського факультету колег, студентів та аспірантів привітала кандидатка філософських наук, декан філософського факультету Людмила Рижак, яка, передовсім, акцентувала, що факультет відзначає свій ювілей із вагомими здобутками. «Наш фронт сьогодні – освітньо-науковий, тож ми своєю щоденною працею наближаємо спільну перемогу України над ворогом. Попри щоденні виклики сучасності, колектив філософського факультету провадить якісну освітню діяльність на рівні бакалаврату, магістратури та аспірантури», – наголосила Людмила Віталіївна.

«Свої дослідження викладачі факультету оприлюднюють в українських та міжнародних наукових фахових виданнях та вісниках Університету. Наукові результати викладачі впроваджують у навчальний процес і презентують у монографіях, підручниках, навчальних посібниках та на міжнародних конференціях. Тож наші студенти здобувають знання на рівні європейських університетів», – додала декан.

Людмила Рижак також відзначила, що на філософському факультеті діють дві спеціалізовані ради із захисту докторських та дисертаційних робіт, окрім того, за словами декана, організовуються одноразові спеціалізовані ради із захисту кандидатських дисертацій за спеціальностями «Філософія», «Політологія» та «Психологія».

«Факультет працює злагоджено та стабільно, зараз у нас навчається 900 студентів. Успішно працюють наукові гуртки з політології, культурології, функціонує студентське наукове товариство. Щороку проводимо студентську наукову конференцію та Дні науки філософського факультету. Завдяки спільним зусиллям, філософський факультет у 2021 році увійшов у ТОП-10 гуманітарних факультетів за версією Forbes Ukraine. Наші студенти та випускники – представники студентського самоврядування Університету, відмінники навчання, учасники конференцій, круглих столів, переможці олімпіад та конкурсів наукових робіт. Знаково, що випускники й аспіранти нашого факультету – серед тих, хто боронить нашу свободу та незалежність у лавах Збройних сил України та Територіальної оборони», – із гордістю відзначила Людмила Віталіївна.

З вітальним словом з нагоди 30-літнього ювілею філософського факультету до присутніх звернувся Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник.

Насамперед Володимир Петрович наголосив, що утворення філософського факультету як структурного підрозділу, який займається нематеріальним виробництвом, було важко здійснити з огляду на перехідний період від Радянського Союзу до формального становлення незалежності  України. «Ідея створення і відкриття філософського факультету та факультету міжнародних відносин у Львівському університеті належить багаторічному Ректорові Івану Олександровичу Вакарчуку. Тоді був непростий час переходу від радянської номенклатури з усіма її нормами і порядками, але, завдяки підтримці колег із Київського, тоді ще державного університету, така робота була проведена, і у Львівському університеті відкрили факультет міжнародних відносин, а згодом, у тому ж році – філософський факультет», – пригадав початки становлення і функціонування факультету Володимир Петрович.

У вітальному слові Ректор наголосив на значущості поняття цивілізаційного процесу, науки, поступу і ролі Університету в ньому.

«Цінності університету, а саме: інноваційність, наука і науковий раціоналізм з одного боку й основи демократії з іншого – це саме ті фундаментальні цінності, які закладені в основу європейської цивілізації. І університет, як вільне середовище творчих людей, заклав фундамент для її творення. Тобто не європейська цивілізація породила таке явище як університет, а університет сформував європейську цивілізацію. Тому, від університету залежить рівень країни, а не навпаки», – висловив переконання Володимир Петрович.

«Роль філософського факультету, як творчого факультету, який прагне науковими засобами рефлексувати над процесами духовного й інтелектуального життя, особливо важлива. І тому праця всього колективу філософського факультету упродовж 30 років дає підставу стверджувати, що в Університеті, на філософському факультеті, є вільний творчий пошук наближення до істини», – додав Ректор.

У вітальному слові Ректор також зазначив, що фундаментальним завданням філософії є проєкт будівництва життя та діяльності людини. За словами Володимира Петровича, «праця філософів – це літургія смислу. Я переконаний, що таке «смислобудівництво» свого часу відбулося у Львівському університеті, на початках створення власне філософського факультету».

Володимир Мельник також коротко окреслив витоки, передумови та наукові дискусії при відновленні філософського факультету Львівського університету в 1992 році та наголосив на ролі тих науковців, які доклали максимум зусиль для відновлення факультету й подальшої розробки і впровадження освітніх програм з відповідних напрямків філософії, політології та психології.

«Сьогодні впевнено можна стверджувати: філософія є у Львівському університеті, і вона може впоратися із будь-якими викликами і завданнями, які постають перед нею. Виклики не екзистенційного, а життєвого характеру демонструють нам потребу ще більше зміцнювати фундамент філософського і гуманітарного уявлення про визначальні цінності. Сьогодні це – зміцнення фундаменту незалежності та соборності Української Держави», – наголосив Ректор.

Також під час Урочистої академії професори, доценти та працівники філософського факультету отримали подяки Ректора за успішну наукову й організаційну роботу, вагомі здобутки у професійній діяльності та з нагоди 30-річчя відновлення філософського факультету.

Від імені усіх деканів факультетів із 30-літнім ювілеєм колектив факультету привітав декан факультету міжнародних відносин, Надзвичайний і Повноважний Посол Маркіян Мальський. «Філософський факультет – це фундамент нашого славного Університету. Це філософська думка, яка має понад три століття і сьогодні, маючи значні здобутки, утворює знамениту на цілий світ Львівську філософську школу, яка об’єднує не лише філософію, але й політологію та психологію. Сьогодні усі факультети мають тісний зв’язок із філософським факультетом – ми усі маємо унікальну нагоду щоразу «живитися» його думками, смислами і підходами. А відтак, починаючи із ідей заснування факультетів, міжнародні відносини та філософія сьогодні є невід’ємними атрибутами європейськості нашого Університету», – урочисто наголосив Маркіян Зіновійович.

Із вітальним словом до усіх присутніх також звернулася заступниця директора Департаменту освіти і науки Львівської обласної військової адміністрації Ольга Котовська. Як випускниця філософського факультету Львівського університету Ольга Петрівна висловила переконання, що знання, які здобувають студенти тут, – неоціненні.

«Ті знання, тепло і підтримку, яку ми отримуємо, навчаючись на філософському факультеті, не забуваємо ніколи і з гордістю несемо їх у професійній діяльності. Відзначу, що сьогодні на фронті, у військових, поруч із Біблією лежать праці Сенеки і Платона. Новітні захисники України борються не лише зброєю, а й з філософської, стоїчної позиції», – наголосила Ольга Котовська.

Ольга Петрівна, привітавши колектив філософського факультету, вручила грамоти науковцям від імені голови Львівської ОВА Максима Козицького за багаторічну сумлінну працю та вагомі здобутки у професійній діяльності та з нагоди 30-річчя відновлення філософського факультету. Також згідно з наказом Директора департаменту освіти і науки Олега Паски працівники отримали відзнаки за багаторічну сумлінну працю, успішну наукову та організаційну роботу та вагомі здобутки у професійній діяльності.

Під час урочистостей науковці філософського факультету отримали відзнаки Львівської обласної ради, які вручили депутати ЛОР, вчені Львівського університету Звенислава Мамчур та Юрій Раделицький.

«Від імені голови Львівської обласної ради Ірини Гримак вітаємо увесь колектив філософського факультету Львівського університету із 30-літнім ювілеєм. Нам надзвичайно приємно сьогодні перебувати у такому високоповажному колективі, розділяти святковий настрій, попри трагічні події у нашій державі. Надіємось, що ми швидко здолаємо усі негаразди, а наука матиме нове дихання не лише в Університеті, але й в Україні», – зазначила Звенислава Мамчур.

До вітальних слів також долучилась директорка Департаменту розвитку Львівської міської ради Наталія Бунда, наголосивши, що перед факультетом й Університетом постали складні завдання сьогодення.

«Філософія покликана народжувати сенси і змісти, вона покликана ставити питання, щоб ми шукали відповіді. У складний час трансформації, коли кожна особистість ставить перед собою багато запитань, саме філософський факультет є серед тих рушіїв, який допомагає нам знайти відповіді на усі питання, знайти сенс життя у своєму місті і країні, з гордістю жити і запалювати середовище довкола», – переконана Наталія Петрівна.

Наталія Бунда урочисто вручила подяки від імені міського голови Андрія Садового представникам колективу філософського факультету за багаторічну сумлінну працю, високу педагогічну майстерність, вагомі здобутки у науковій та професійній діяльності.

Під час Урочистої академії до усіх присутніх із вітальним словом звернулась заступниця декана філософського факультету з наукової роботи, професорка Наталія Жигайло. Наталія Ігорівна розповіла, що із особливим хвилюванням пригадує відзначення першої річниці з часу відновлення філософського факультету, адже була студенткою першого набору на навчання у 1992 році.

«Сьогодні маю велику честь вітати усіх присутніх із 30-літтям факультету, з теплотою у серці пригадувати тих, хто засновував філософський факультет, хто пізніше працював задля його процвітання. І сьогодні варто процитувати видатного філософа, патрона нашого факультету Григорія Сковороду – «Якщо ти йдеш шляхом, яким почав йти, тоді ти – щаслива людина». Також він закликав «просувати таланти і бути щасливим у своїй праці». Тож усім бажаю радості й задоволення від життя і нових здобутків!», – урочисто наголосила Наталія Ігорівна й зачитала одну із багатьох вітальних телеграм, які надіслали випускники філософського факультету Львівського університету з різних куточків України.

До вітальних слів колег долучився випускник філософського факультету Львівського університету, завідувач кафедри філософії НУ «Львівська політехніка» Ігор Карівець. Ігор Володимирович з теплотою пригадав початки відродження філософського факультету у 90-х роках та наголосив, що це була ознака повернення Львівського університету «в сім’ю європейських закладів вищої освіти».

«Важко уявити європейський університет без філософського факультету, адже це – класика, цивілізація, європейська традиція», – наголосив Ігор Карівець та закликав студентів факультету цінувати середовище, у якому вони мають унікальну нагоду здобувати знання.

Усіх присутніх з нагоди ювілею філософського факультету привітав голова Первинної профспілкової організації працівників Університету Юліан Бек. Юліан Богуславович насамперед відзначив, що 30 років – це не лише відтинок часу, а й вагомі здобутки та результати.

«Це підтвердження того, що сьогодні філософський факультет впливає на формування філософської думки не лише в Україні, але й в цілому світі. І надзвичайно важливо, маючи правильно сформовані задачі, досягати тих результатів, про які мрієш», – зазначив Юліан Бек та урочисто вручив від профспілки Львівського університету подяки і грамоти працівникам філософського факультету.

Заступниця декана філософського факультету з навчально-методичної та наукової роботи, доцентка Тетяна Власевич оприлюднила розпорядження декана факультету, згідно з яким студенти, аспіранти та випускники отримали подяки за вагомий особистий внесок у розвиток філософського факультету, активну громадську діяльність, вагомі здобутки у навчанні, реалізацію наукової діяльності, а також за активну участь у громадському житті факультету.

До вітальних слів долучився також аспірант філософського факультету, голова Первинної профспілкової організації студентів Університету Микола Спересенко. «30 років із дня відновлення філософського факультету – це складна і кропітка щодення праця для вдосконалення факультету, його відновлення. Також – це 30 років насиченого студентського життя, потужної наукової діяльності, активної громадської роботи. Це – 30 років успіху», – наголосив Микола Спересенко і додав, що традиційно, за ініціативи студентів, викладачі факультету можуть отримати не лише відзнаки адміністрації, а й студентські нагороди.

Так, працівники  факультету здобули відзнаки у різних номінаціях, як-от: «Що не пара, то аншлаг», «Медійне обличчя факультету», «Рекордсмен із цитування», «Допомога 24/7» та ін. Студентів також нагородили у номінаціях «Жага до знань», «Відданість волонтерській справі», «Молода кров» та ін., що стало чудовим завершенням Урочистої академії.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото