
6 червня 2025 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася Урочиста академія з нагоди Дня журналіста. У заході взяли участь представники адміністрації Університету, місцевої влади, викладачі та студенти факультету, запрошені гості – військовослужбовці, представники духовенства, а також випускники – відомі журналісти та громадські діячі. Особливій атмосфері заходу сприяв хор Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош», вокально супроводжуючи урочистості, та Народний камерний оркестр Львівського університету.
Відзначаючи професійне свято, учасники заходу акцентували на ролі журналістів у суспільстві, наголосили на важливості свободи слова, відповідальності медіа, відзначили професійні досягнення та вкотре підтвердили значення вільної, незалежної преси у формуванні громадянського суспільства. Окрім того, під час Урочистої академії, усі присутні вшанували пам’ять загиблих журналістів, які віддали своє життя у протистоянні з російським агресором та під час виконання професійних обов’язків.
Сьогодні одним із провідних навчальних осередків журналістської освіти в Україні, який поєднує традиції з інноваційними підходами у навчанні та науковими дослідженнями, є факультет журналістики Львівського університету. Вже понад 70 років тут триває підготовка висококваліфікованих фахівців для медіасфери.
Щороку факультет випускає понад 200 студентів бакалаврату, магістратури та аспірантури. Загалом, з часу створення факультету, його закінчили понад 5 тисяч фахівців, які працюють в Україні та за кордоном. Серед випускників факультету журналістики – лауреати Національної премії України імені Тараса Шевченка, відомі журналісти, редактори, письменники, громадські діячі та політики. Чимало з них нагороджені преміями та відзнаками, здобули звання заслужених журналістів і заслужених діячів культури та освіти України, очолили провідні видання, керують теле- і радіо компаніями та видавництвами. Понад сотня з них має наукові ступені кандидатів і докторів наук.
Розпочинаючи Урочисту академію, із вітальним словом до учасників заходу звернувся декан факультету журналістики Мар’ян Лозинський. Декан насамперед відзначив особливість часу, у якому сьогодні доводиться навчатися і працювати, адже у час повномасштабного вторгнення значна кількість викладачів та випускників Університету та факультету стали на захист України. «Українські воїни – хлопці і дівчата, виконуючи свій священний обов’язок, з перших днів долучились до лав ЗСУ, аби обстояти нашу волю і незалежність України. На жаль, багато наших героїв віддали свої життя. І серед них – наші випускники і викладачі: 122 Захисники віддали своє життя у протистоянні з ворогом у період від 24 лютого 2022 року до 15 травня 2025. Відтак, наш обов’язок – пам’ятати про них і бути гідними у наслідуванні їхнього патріотизму», – наголосив Мар’ян Лозинський та закликав усіх присутніх вшанувати пам’ять загиблих Героїв хвилиною мовчання. Після цього учасники урочистостей спільно виконали Гімн України.
До вітальних слів з нагоди Дня журналіста долучився академік НАН України, професор Роман Гладишевський. «Сьогодні ми відзначаємо працю тих, чия місія – це пошук істини, захист свободи слова та донесення правди суспільству. Випускники факультету журналістики Львівського університету змінюють інформаційний простір нашої країни і всього демократичного світу, здатні впливати, творити сенси і боронити нашу державу», – наголосив Роман Євгенович і відзначив особливі історії життя тих випускників факультету, котрі героїчно віддали життя, захищаючи Україну від російського агресора – Тараса Матвіїва, Богдана Маркевича, Романа Ряжських, Василя Кіндрацького, Вадима Кофтунова, Романа Панькевича, Євгена Гулевича, Валентина Присіча та Андрія Дусана.
У вітальному слові Роман Гладишевський також зазначив, що сьогодні факультет журналістики має репутацію авторитетного осередку журналістської освіти в Україні й коротко ознайомив присутніх із історію становлення і розвитку журналістики у Львові.
Вітаючи журналістів із професійним святом, Роман Євгенович наголосив: «Журналістика є однією із найдинамічніших наук, покликана реагувати на всі суспільні зміни. Місія журналіста полягає не лише у поширенні інформації, а також й у формуванні культурних і духовних цінностей, у розвитку інтелектуального суспільства. Відтак журналісти в Україні – не просто літописці історії, але і її творці. У своїх сюжетах і виступах ви апелюєте до світової спільноти, обстоюючи правду і справедливість. Львівський університет пишається випускниками факультету журналістики. Ваш шлях – мотивація для нових студентів. Ваші досягнення – підтвердження того, що тут варто навчатися. Ми цінуємо вашу відданість професії, мужність і незламність. Тож бажаю наснаги, натхнення, творчої реалізації і визнання. Нехай кожне слово, сказане чи написане вами, служить нашій перемозі, добру і справедливості», – наголосив Роман Євгенович та висловив вдячність професорсько-викладацькому складу факультету журналістики, який формує світогляд молодих журналістів, навчає їх критичному мисленню та любові до слова, а також відзначив студентів факультету, які є активними, творчими і яскравими.
До привітань долучився перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко. «Тарас Матвіїв, Вікторія Амеліна, Вікторія Рощина, Максим Левін, Ірина Цибух та багато інших журналістів – кожен із них мав свою легендарну історію, яка вкарбувалася в історію журналістики і боротьби України за свою незалежність. Ці Герої і Героїні загинули під час виконання службових обов’язків та у протистоянні з російським агресором. Вони задали той високий тон, який сьогодні українські журналісти демонструють всьому світу. Важливо, щоб їхні історії, як й історії багатьох інших журналістів, жили, показували важливість журналістської роботи у боротьбі проти споконвічного російського агресора», – зазначив Андрій Москаленко та відзначив представників факультету журналістики подяками від імені мера Львова Андрія Садового, а також вручив особливу нагороду – пам’ятну монету та подяку ветерану російсько-української війни, асистенту кафедри радіомовлення і телебачення Тарасу Подедворному.
Окрім того, під час Урочистої академії професор Роман Гладишевський вручив подяки від імені в.о. Ректора Львівського університету Володимира Мельника представникам колективу факультету за багаторічну сумлінну працю та вагомі здобутки у професійній діяльності.
До привітань з нагоди професійного свята долучився директор департаменту освіти і науки Львівської ОВА Олег Паска. У вітальному слові Олег Володимирович наголосив на особливостях виникнення і розвитку львівської журналістики, зокрема, на шпальтах газети «Діло» й наголосив: «Журналісти Львівської школи журналістики – талановиті, володіють особливою майстерністю формування громадської думки і знають важливість слова, яке важить багато – якби це було не так, не було би війни за нього, свободу і незалежність України», – висловив переконання Олег Паска і від імені голови Львівської ОВА вручив подяки представникам факультету за вагомі здобутки в науково-педагогічній та медійно-просвітницькій діяльності, а також відзначив представників факультету грамотами департаменту освіти і науки.
Колег також привітав голова Державного комітету телебачення і радіомовлення України Олег Наливайко, зазначивши, що журналісти, відповідно до особливостей своєї професії, мають «одну групу крові». «І ми це повсякчас відчуваємо. Щодня ми бачимо, як ворог атакує Україну, відчуваємо наслідки, переживаємо за потерпілих і сумуємо за жертвами російського терору. Тому важливо усвідомити важливість журналістської роботи, показувати і документувати злочини агресора, утверджувати журналістського слова, яке в теперішній час стає особливою зброєю», – зазначив Олег Наливайко і відзначив подяками представників колективу факультету.
Вітальні слова журналістам з нагоди професійного свята адресував в.о. керуючого справами Львівської обласної ради Ярослав Гасяк. «Робота журналіста інколи невидима, однак, це завжди боротьба за ідеали, правду і справедливість. І ваша праця, особливо у теперішній час, може змінити хід історії», – наголосив Ярослав Гасяк та вручив грамоти Львівської обласної ради представникам факультету журналістики за багаторічну сумлінну працю та з нагоди Дня журналіста.
Усіх журналістів України та весь колектив факультету, студентів та випускників із професійним святом також привітав голова Львівської обласної організації Національної спілки журналістів України Ярослав Климович, поділившись із присутніми спогадами про навчання на факультеті журналістики Львівського університету та наголосив на важливості вшанування журналістів – Героїв, які віддали своє життя у протистоянні із ворогом та під час виконання службових обов’язків. Після вітальних слів Ярослав Климович вручив грамоти представникам факультету журналістики за вагомий внесок у формування майбутніх фахівців у галузі журналістики, відданість професії та активну громадянську позицію
Окрім того, під час Урочистої академії представники колективу факультету також отримали подяки від Первинної профспілкової організації працівників Університету, які вручила заступниця голови профкому Юлія Гриценко, а також відзнаки від студентів. Натомість, активні та цілеспрямовані студенти отримали сертифікати на премії.
Під час заходу ведучі відзначили, що академічна спільнота Університету висловлює безмежну вдячність викладачам та випускникам, котрі сьогодні захищають Україну від російського агресора та пам’ятає і шанує Героїв -випускників Університету і, зокрема, факультету журналістики, які віддали своє життя за волю і незалежність Української держави: Богдана Маркевича, Тараса Матвіїва, Романа Ряжських, Василя Кіндрацького, Вадима Кофтунова, Романа Панькевича, Євгена Гулевича, Валентина Присіча та Андрія Дусана.
З вітальним словом до присутніх звернулась заступниця декана факультету журналістики Наталія Шайда, яка наголосила, що в умовах війни журналістика набуває ще більшої ваги – як зброя інформаційного фронту, як інструмент формування національної пам’яті та як голос тих, хто вже не може говорити сам. Після цього усі присутні мали нагоду переглянути відеоролик, присвячений пам’яті загиблому Захиснику, авторства студентки Аліни Штемпель, «Живий. Тарас Матвіїв».
В Урочистій академії з нагоди Дня журналіста також взяли участь батьки полеглого Героя України, випускника факультету журналістики Тараса Матвіїва, зокрема, мама Захисника пані Валентина. Колектив факультету висловив вдячність батькам за виховання мужнього та безстрашного Героя та відзначив важливість їхнього внеску у виховання гідної та патріотичної молоді – студентства Університету подякою в.о. Ректора Львівського університету.
Звертаючись до присутніх, пані Валентина насамперед подякувала академічній спільноті Львівського університету за гідне вшанування пам’яті полеглих Захисників і Захисниць України та наголосила: «Я збентежена, розгублена і, водночас, щаслива. Дозвольте розділити цю подяку із моїми хлопцями – земним Ангелом, моєю опорою, коханим чоловіком Тарасом і небесним Ангелом – моїм сином Тарасом, яким я дуже пишаюсь», – зазначила Валентина Матвіїв і пригадала події десятирічної давності, коли її син, закінчивши факультет журналістики, «став на стежку дорослого самостійного журналістського шляху».
«Маючи свої амбітні плани, Тарас вірив, що журналістика – це справді четверта влада, здатна змінити суспільство, зламати систему, змінити хід подій, які згодом призвели до подій Майдану. Відтак він був одним із перших, хто став на шлях боротьби за свободу. Цей шлях він впевнено йшов до останнього подиху, коли він віддав своє життя за побратимів. Свобода слова і свобода українського народу поставили його на цей шлях боротьби. «Будьте гідними ранкового сонця. Адже бути гідним, означає бути вільним» – казав Тарас. Відтак наша праця має призвести до неминучої перемоги України», – висловила переконання Валентина Матвіїв.
Надалі декан факультету журналістики вручив подяки в.о. Ректора Львівського університету Володимира Мельника представникам колективу, після чого на сцені Актової зали виступила студентка 3 курсу факультету журналістики Христина Кругляк з проникливим авторським виконанням музичної композиції у пам’ять про усіх Героїв та Героїнь, учасників російсько-української війни.
Із вітальним словом з нагоди професійного свята до колективу факультету та усіх присутніх звернувся заступник декана Андрій Яценко, зазначивши, що сьогодні факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка – це не лише освітня установа, а спільнота, яка виховує свідомих громадян, відповідальних професіоналів і гідних представників українського суспільства.
Упродовж урочистої академії з нагоди професійного свята колег привітала доцентка факультету журналістики Юліана Лавриш, після чого усі присутні мали змогу переглянути відеоролик з вітаннями міжнародних партнерів факультету зі США, Польщі і Туреччини.
Випускник факультету журналістики 1980 року Віктор Васілик пригадав свої студентські роки, розповівши про журналістику та факультет тих часів, надихнувши студентів на подальше професійне зростання у цій сфері.
Надалі захід продовжили учасники Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош», додавши святкового настрою і наповнивши залу щирими емоціями, що об’єднали усіх присутніх у спільному відчутті гордості, пам’яті та надії. Їхній виступ став яскравим акцентом заходу, поєднавши мистецтво, традицію та духовну силу українського народу.
Завершилась подія словами подяки декана Мар’яна Лозинського та традиційним звучанням «Gaudeamus».
Після завершення Урочистої академії всі охочі мали змогу відвідати виставку картин випускника факультету журналістики 1983 року, члена Національної спілки письменників України, редактора Золочівської газети «Народне слово» Володимира Дідули, яку представили у Виставковій залі Львівського університету.