В Університеті відбувся благодійний концерт, присвячений матерям Героїв України

14 квітня 2025 року в особливий передвеликодній час, в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся спільний благодійний мистецький проєкт, присвячений матерям Героїв України «Stabat Mater». Музичне дійство слухачам подарував Народний дівочий хор «Ліра» ЛНУ ім. Івана Франка, керівник  ̶  Оксана Мельничук та Камерний оркестр Львівського державного музичного ліцею імені Соломії Крушельницької під керівництвом Марти Гуневич.

Як зазначають організатори, мета благодійного музичного проєкту  ̶  залучити молодь до культурно-мистецької діяльності під час повномасштабного російського вторгнення, поширювати та утверджувати серед молоді благодійність, популяризувати ціннісні християнські духовні орієнтири через найкращі зразки світової музичної спадщини, сприяти духовному відновленню через мистецтво осіб, постраждалих від війни, а також зібрати кошти на потреби Захисників та Захисниць України.

Існують вічні теми і сюжети, до яких людство звертається протягом усієї своєї історії. Скорбота матері, що оплакує свого сина – одна із таких великих і трагічних тем. Відтак у Страсний тиждень, найскорботніший час року, в Актовій залі Львівського університету прозвучала композиція на сюжет, що впродовж багатьох століть неодноразово ставав основою для різних композиторських прочитань  ̶  духовна кантата «Stabat Mater» італійського композитора 18 століття Джованні Батіста Перголезі. Цей музичний твір є найвідомішим мистецьким втіленням страждань Діви Марії, яка стоїть на Голгофі біля хреста, на якому розп’ятий її син Ісус Христос.

Цікаво, що композитор прожив лише 26 років. І за неповні 10 років творчої діяльності написав симфонії, ораторії, кантати, меси, опери та багато інших музичних творів. «Stabat Mater» став останнім його твором, який до сьогодні залишається вершиною світової музичної культури.

Як зазначили ведучі заходу, образ матері у скорботі, яка оплакує свою дитину, сьогодні для українців набув нових сенсів, створюючи невидимий особливий зв’язок минулого з теперішнім. У музичній композиції «Stabat Mater» звучить біль, розпач, та, попри все, віра і надія у те, що ця жертва  ̶  не марна. Опис скорботи Марії як Матері, що віддала свого Сина в жертву, як ніколи перегукується з Українською Матір’ю, чия дитина віддала своє життя, щоб захистити свободу українського народу.

Кантата «Stabat Mater» Джованні Батіста Перголезі у Львівському університеті прозвучала у виконанні солістів Адріани Чучман (сопрано) та Олесі Рудакевич (мецо-сопрано), Народного дівочого хору «Ліра» нашого університету та Камерного оркестру Львівського державного музичного ліцею імені Соломії Крушельницької. Диригент – заслужений працівник культури України Оксана Мельничук, художній керівник  ̶  Марта Гуневич. Музична композиція складалася із 13 частин, які учасники виконали без перерви.

По завершенню музичного заходу в Університеті, відбувся благодійний збір коштів на потреби 103 Окремої бригади територіальної оборони 67 окремого батальйону. Під час концерту вдалося зібрати близько 5 тисяч гривень.

Додамо, що учасники проєкту також провели низку таких концертів у храмах Івано-Франківщини, тож на потреби української армії перерахують 37 278 грн + 600$ (Разом орієнтовно 61 908 грн).

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото