В Університеті відбувся ІІ етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Львівської МАН

8 березня 2025 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулося урочисте відкриття ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Львівської обласної Малої академії наук. Цьогоріч за можливість представити свої дослідження у фінальному етапі змагалися понад 300 учасників зі Львівщини.

Розпочала захід директорка Львівської обласної Малої академії наук Іванна Бородчук. «Всеукраїнський конкурс-захист науково-дослідницьких робіт – це одне з наймасштабніших інтелектуальних змагань, які відбуваються в Україні загалом і у Львівській області зокрема. Цьогоріч ІІ етап конкурсу триває упродовж трьох днів і об’єднує понад три сотні учасників, натхненних до пізнання науки. Я бажаю кожному з Вас, шановні учні, успішного захисту та задоволення від презентації робіт, над якими Ви так завзято і ретельно працювали», – акцентувала Іванна Бородчук.

Присутніх привітав президент Львівського територіального відділення МАН України, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. «Через декілька років Львівська обласна Мала академія наук святкуватиме своє 50-тиліття. З 1978 року перша МАН в Україні успішно виконує свою основну функцію, готуючи конкурентоспроможних юних науковців з Львівщини, спраглих до розвитку та нових знань. Заклад продовжує інноваційний шлях розвитку і відкриває дослідницькі лабораторії, оснащені сучасним обладнанням. Зокрема, такі лабораторії вже створені для роботи учнів, які вивчають хімію, фізику, робототехніку, дистанційне зондування Землі, екологію, і ми продовжуємо працювати над тим, аби забезпечити такими науковими просторами й інші відділення Львівської обласної МАН. Сьогодні ж я радий вітати Вас у Львівському університеті, який має надзвичайно багату історію, береже традиції не одного покоління науковців та цінності справжнього академічного духу», – зазначив Роман Євгенович і окреслив учасникам заходу історію й сучасність Університету, а також розповів про лауреата Нобелівської премії в галузі хімії 1981 року, Почесного доктора Львівського національного університету імені Івана Франка Роалда Гоффмана, який є уродженцем Львівщини.

Слово надали декану історичного факультету Львівського університету Руслану Сіромському. Він наголосив на важливості розвитку освіти і плекання любові до науки в час боротьби з ворогом, пригадавши, як у 1939 році, коли розпочалась Друга світова війна, митрополит Андрей Шептицький написав Пастирське послання до Української Молоді. У ньому він закликав юне покоління продовжувати здобувати освіту і всебічно розвиватися, адже знання є великою силою, яка допомагає зберегти націю. Зокрема, за словами декана, важливим в цьому контексті є вивчення нашої історії, адже завдяки ній ми розуміємо, ким є, чого прагнемо, якою є наша місія. Також Руслан Сіромський розповів учням притчу про сліпих індійських мудреців, яка надихнула кожного розширювати межі свого світосприйняття. «Бажаю Вам наснаги шукати істину у всій її повноті, здійснювати важливі дослідження, робити те, що Вам цікаво, не зупинятися на півдорозі і працювати над новими результатами, які врешті принесуть омріяну перемогу», – додав Руслан Богданович.

На важливій ролі МАН на шляху професійного становлення молоді наголосив учень Львівської обласної Малої академії наук Дарій Кузьмінський. «Саме навчання у МАН розпалило в мені інтерес до пізнання світу, до науки, до здобуття нових знань. Я мав змогу взяти участь у багатьох конкурсах, які організовує Мала академія наук, і прагну не зупинятися на досягнутому, а лише рухатися далі до нових успіхів. Закликаю кожного пробувати у різних наукових напрямах, шукати «своє», розвиватися і досягати перемог», – підкреслив Дарій Кузьмінський.

А вже надалі учасники розпочали роботу у секціях, де захищали власні науково-дослідницькі роботи. Цьогоріч в межах конкурсу упродовж 7-9 березня працювало 12 відділень та 66 секцій, які об’єднали різні напрями наукових пошуків – як гуманітарні, так і природничі та математичні. Конкурс проходив на базі Львівського національного університету імені Івана Франка, Національного університету «Львівська політехніка», Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького.

За результатами роботи юних дослідників, журі визначило переможців у кожній із секцій, які згодом представлять свої напрацювання на фінальному ІІІ етапі конкурсу-захисту у столиці України.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото