В Університеті відбувся круглий стіл, присвячений 100-річчю Литовської  Республіки

За підтримки Інституту культури Литви (Lietuvos kultūros institutas / Lithuanian Culture Institute) та історичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка 24 вересня 2018 року на факультеті міжнародних відносин відбувся круглий стіл «Коли повернулася незалежність»: Литовська держава між світовими війнами (до 100-річного ювілею Республіки)». Під час наукового форуму йшлося про історію проголошення незалежності і головні сюжети боротьби за суверенітет і територіальну цілісність Литовської держави у 1918–1923 рр.

Вітаутас Йокубаускас з Інституту історії та археології Балтійського регіону при Клайпедському університеті детально охарактеризував збройні сили Литви у міжвоєнний період та розповів про особливості формування литовської політичної нації у роки після Війни за незалежність.

Артем Петрик, викладач Херсонського державного університету, презентував присутнім головні ідеї написаної ним книги «Світло і тіні» Першої Республіки: Литовська держава у 1918–1940 роках». У своїй праці автор розкрив секрет побудови в Литві суспільного проекту міжнаціонального консенсусу та мирного співжиття різних етносів під гаслом «Литва – дім для всіх».

Наталія-Дануте Антано- Бімбірайтє, голова Культурного центру «Україна – Литва» та очільниця товариства «Литовці Херсонщини», проаналізувала діяльність представників литовської громади в регіоні, окреслила співпрацю в культурно-освітній сфері між Львовом, Херсоном та Інститутом культури Литви, а також запросила студентів Львівського університету до участі в археологічних експедиціях, які щоліта проводять на Херсонщині.

Доцент кафедри новітньої історії України ім. М. Грушевського Львівського університету Олена Лукачук розповіла присутнім про розвиток литуаністичних студій у Львові, наголосила на важливості співпраці викладачів та студентів університету з освітніми та науково-дослідними інституціями Литви, підтримку низки заходів Почесним генеральним консульством Литовської Республіки у Львові та Посольством Литовської Республіки в Україні.

Активну участь у заході взяли студенти ІІІ курсу історичного факультету, які спеціалізуються на кафедрі новітньої історії України ім. М. Грушевського. За цікаві питання, поставлені учасникам круглого столу, студенти-історики Дмитро Пугач та Марія Труш отримали у подарунок книгу «Світло і тіні» Першої Республіки: Литовська держава у 1918–1940 роках».

Участь у заході також взяли заступники декана історичного факультету Мар’ян Мудрий та Олександр Цейлуко, які долучилися до дискусії про використання українцями державотворчого досвіду литовців першої половини ХХ століття у справі розбудови сучасної України.

Модераторами круглого столу були Юрій Капарулін з Херсону та Олена Лукачук зі Львова.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото