В Університеті відбувся круглий стіл «Дипломатія УНР та ЗУНР: українські посли – випускники Львівського університету»

14 грудня 2018 року на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся круглий стіл «Дипломатія УНР та ЗУНР: українські посли – випускники Львівського університету». Науковий захід об’єднав студентів, вчених, дипломатів, надзвичайних і повноважних послів та колишніх членів українського уряду.

«Західноукраїнська Народна Республіка та Українська Народна Республіка є тими основами, на яких розвивається сучасна українська держава. Ще в період свого існування вони вели інтенсивну дипломатичну діяльність. На факультеті міжнародних відносин ми намагаємося дослідити внесок Львівського університету у події столітньої давності, окреслити вагому роль випускників Університету у розвитку дипломатичної служби ЗУНР та УНР. Адже саме дипломатичні відносини часом бувають набагато сильнішими та ефективнішими за будь-яку зброю», – наголосив, відкриваючи наукове зібрання, декан факультету міжнародних відносин, Надзвичайний і Повноважний Посол України, професор Маркіян Мальський.

Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник зазначив, що на сучасному етапі розвитку Української держави дипломатичні відносини мають особливо велике значення. Діяльність науковців Львівського університету, за словами Ректора, сприяє наповненню української дипломатії якісно новим змістом.

«Сто років тому не просто пересічні громадяни, а студенти Львівського університету виступили на захист української державності. І я переконаний, що й сьогодні Університет, його викладачі, випускники та студенти є одним із тих важливих чинників, які дають нам змогу долати російську агресію і йти демократичним шляхом. Саме у цей важкий для нас час в університетських аудиторіях формується молодь, яка бере на себе відповідальність за наше майбутнє. Ми не повинні забувати, що наша історія твориться кожен день. Сьогоднішній науковий захід покликаний довести неперервність нашої держави й окреслити роль дипломатії, як визначального інструмента боротьби за Україну», – зазначив Володимир Мельник.

Важливість наукового зібрання підтвердили й численні гості. Зокрема, Надзвичайний і Повноважний Посол України, в.о. міністра закордонних справ України (2009 рік) Володимир Хандогій закликав чітко усвідомити, що «без розуміння історії ми не матимемо майбутнього», а відтак подякував організаторам круглого столу за актуалізацію важливих для української держави тем.

«Історична спадщина завжди повинна бути в основі будь-якої науки чи професії. Зокрема, це надзвичайно важливо для дипломатичних стосунків. Саме тому для успішної дипломатичної діяльності мають бути дотримані три обов’язкові складові: історико-архівна, навчальний процес і наявність періодичного органу дипломатичної служби, який би віддзеркалював ті питання, над якими вона працює», – зазначив Володимир Хандогій.

Громадський і державний діяч, Надзвичайний і Повноважний Посол України Валерій Цибух відзначив, що Львівський університет завжди був ключовим учасником найважливіших історичних подій. За його словами, «кожен день – це історичний момент».

«Ми не тільки свідки, а й учасники подій, які змінюють не лише нашу країну, а весь світ. Тому треба розуміти, що саме від нас залежить майбутнє нашої держави», – наголосив Валерій Цибух, звертаючись головно до молоді. Крім того, дипломат висловив сподівання, що науковий захід «покаже, що в історії немає дрібниць, і ще раз доведе, що події столітньої давності дали поштовх для створення сучасної української держави».

«Цей захід  – серйозна і знакова подія, адже ми маємо змогу зустрітися з тими людьми, які творили дипломатичну службу України. Це надзвичайно важливо. Важливо тому, що ще 5 років тому ніхто не міг уявити, що Україна опиниться в стані війни. Тим більше ми не могли уявити, що зіткнемося з новим видом агресії – гібридною війною. У цьому контексті робота дипломатичної служби як елемента протидії агресії та чинника державотворення – провідна», – наголосив керівник представництва Міністерства закордонних справ України у Львові В’ячеслав Войнаровський.

Надалі з науковою доповіддю виступив доцент кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Юрій Мороз. Він представив дослідження «Випускники Львівського університету на дипломатичній службі УНР та ЗУНР». Доповідач проаналізував діяльність таких відомих борців за українську державність, як Юліан Бачинський, Володимир Старосольський, Лонгин Цегельський та багато інших.

Доцент кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Олександр Кучик представив порівняльний аналіз зовнішньої політики УНР та ЗУНР у контексті зовнішньополітичних альтернатив України періоду національно-визвольних змагань.

Важливою частиною заходу була також презентація книги Володимира Хандогія «Дипломатичні сюжети: невигадані історії кар’єрного дипломата». Книжка є авторитетним поглядом автора на українську дипломатію крізь призму свого майже 40-річного професійного досвіду.

Далі засідання круглого столу перейшло у формат активної дискусії. Говорили про сучасну українські дипломатію, удосконалення та розвиток дипломатичної служби, її перспективи на міжнародній арені.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото