У нашій країні здавна домінують ідеали свободи та демократії, ґрунтовані на принципах місцевого самоврядування. У першій українській конституції (Конституції П. Орлика) вказувалося: «Стольне місто Київ та інші українські міста з магістратами своїми і з усіма правами та привілеями, законно їм наданими, повинні бути непорушно збережені. Це ухвалюється спеціальним актом і доручається підтвердити у подальшому гетьманською владою». У цьому ж контексті не менш важливо нагадати про п. 5 прийнятої 29.04.1918 року Конституції Української Народної Республіки, який мав такий зміст: «Не порушуючи єдиної своєї власти, УНР надає своїм землям, волостям і громадам права широкого самоврядування, додержуючи принципу децентралізації». Отож, схильність до розбудови місцевого самоврядування та прагнення до забезпечення його ефективного функціонування становлять одну зі складових культурного коду українців, і це дає підстави вважати, що воно успішно розвиватиметься в нашій країні, попри всі виклики, у тому числі й ті, які породжені російською агресією і пандемією COVID-19.

23 квітня 2021 року кафедра економіки та публічного управління факультету управління фінансами та бізнесу організувала науково-практичний круглий стіл «Місцеве самоврядування: здобутки та виклики». Тематика напрямів роботи та питання для дискусій були присвячені актуальним проблемам та перспективам розвитку місцевого самоврядування в Україні, новітнім тенденціям щодо інновацій та закономірностей розвитку місцевого самоврядування, кадрового забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування, особливостям взаємодії місцевого самоврядування з органами державної влади та громадським сектором, ролі органів місцевого самоврядування в розвитку соціального діалогу.

Робота круглого столу передбачала три секції. Модераторами першої секції «Досвід роботи в органах місцевого самоврядування: погляд практиків» були декан факультету Андрій Стасишин та в.о. завідувача кафедри економіки та публічного управління Галина Капленко. У своєму вітальному слові декан наголосив на важливості тематики круглого столу: «Сьогодні вкрай актуальними є питання місцевого самоврядування в Україні. Реформа децентралізації показала всі переваги та виклики такої нової політики. Сьогодні в Україні відбувається активний розвиток територіальних громад. Ключовим моментом є питання фінансової децентралізації, яка дозволила залучати суттєві обсяги фінансування до бюджетів об’єднаних територіальних громад».

Доповідачами у цій секції були також посадовці органів місцевого самоврядування та територіальних громад, представники громадських організацій. Зокрема,  заступник міського голови Львова Андрій Москаленко підкреслив, що «міста генерують головний продукт, а кожне місто має свою нішу». За словами посадовця, Львів також має нішу – науково-технічний потенціал, сфера послуг, легка промисловість, харчова промисловість та машинобудування. «Міста перестали бути формальним та бюрократичним обмеженням, оскільки за межею міста живуть ті самі львів’яни, які теж є активними учасниками міського процесу. Місто – це передусім громада», – зауважив Андрій Москаленко.

Участь у роботі секції також взяли завідувачка сектору підприємництва та регуляторної політики відділу ділових індустрій управління економіки департаменту економічного розвитку Львівської міської ради Оксана Куденчук, радниця голови Львівської міської ради з економічних питань, депутатка Львівської міської ради Вікторія Довжик, секретар Давидівської сільської ради Андрій Сухарина, начальниця відділу планування соціально-економічного розвитку та інвестицій Підберізцівської сільської ради Мар’яна Івахів, депутат Львівської обласної ради Тарас Подвірний, експерт з децентралізації та проблем місцевого самоврядування, координатор громадського руху «Комітет захисту прав громад» Віталій Горбатенко.

В рамках роботи другої секції відбулася презентація наукових робіт студентів, які представили свої дослідження відповідно до напрямів роботи круглого столу. Модерували секцію доцент кафедри економіки та публічного управління Василь Зеленко та асистент кафедри економіки та публічного управління Андрій Табачук.

Третя секція передбачала обговорення освітньої програми «Управління персоналом в органах публічної влади та бізнес-структурах». Її також модерували декан факультету Андрій Стасишин та в.о. завідувача кафедри економіки та публічного управління Галина Капленко. Спільно з роботодавцями та зовнішніми стейкхолдерами обговорили структуру освітньої програми «Управління персоналом в органах публічної влади та бізнес-структурах» та якісне і змістовне наповнення освітніх компонент. Підсумовуючи, учасники виступили з рекомендаціями щодо практичної реалізації освітньої програми відповідно до вимог сучасного ринку праці.

 

За матеріалами факультету управління фінансами та бізнесу