В Університеті відбувся перший Українсько-польський інтердисциплінарний семінар UPIS 2025

10 червня 2025 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбувся перший Українсько-польський інтердисциплінарний семінар UPIS 2025, організаторами якого є Львівський університет спільно з польськими колегами із Сілезького університету у Катовіце. Науковий захід відбувся в очно-дистанційному форматі.

Інтердисциплінарний семінар об’єднав українських і польських вчених для того, аби започаткувати платформу для наукового обміну між провідними дослідниками в галузях хімії та фізики. Метою такого наукового обміну є інтеграція теоретичних та експериментальних підходів, спрямованих на розв’язання актуальних проблем сучасної науки. Семінар покликаний сприяти розвитку спільних дослідницьких проєктів, поглибленню розуміння міждисциплінарних процесів (зокрема в галузях квантової хімії, матеріалознавства, нанотехнологій), а також формуванню єдиного наукового простору для генерування нових ідей.

Із вітальним словом до учасників семінару в онлайн-форматі звернувся академік НАН України, професор Роман Гладишевський. У своєму виступі Роман Євгенович наголосив, що такий науковий форум відбувається вперше в Україні, продовжуючи добрі практики наукової співпраці Львівського університету із іноземними партнерами.

У вітальному слові Роман Гладишевський коротко акцентував на розвитку хімічних та фізичних досліджень, зокрема, у Латвії та Польщі, та наголосив, що вчені Університету мали нагоду ознайомитись із результатами наукових напрацювань колег із-за кордону, беручи участь у міжнародних конференціях.

«Польща та Україна мають міцні академічні зв’язки, тож спільна участь у цьому семінарі – чудова нагода, аби подякувати польським колегам за те, що вони залишаються з українськими вченими у складний час сьогодення. Зараз надзвичайно важливо не лише зберігати і продовжувати традиції, а й започатковувати нові важливі ініціативи. Чимало університетів Європи мають досвід проведення міждисциплінарних семінарів, а тепер і Львівський університет з польськими колегами вперше організовує відповідний захід, який підкреслює вагомі напрацювання наших наукових установ у галузях хімії та фізики інтерметалічних сполук. Бажаю Вам цікавих дискусій, натхнення, нових оригінальних ідей та можливості знайти партнерів для результативної співпраці», – зазначив Роман Євгенович.

Надалі із вітальним словом до учасників конференції звернувся декан хімічного факультету Львівського університет Григорій Дмитрів. Григорій Степанович висловив переконання, що проведення такого інтердисциплінарного семінару стане доброю традицією для науковців України та Польщі. «Сьогоднішній семінар охоплює значний спектр тем не лише із хімії, але і з матеріалознавства, відтак є чудовим майданчиком для презентації актуальних наукових напрацювань. Сподіваємось, що цей науковий захід у майбутньому «виросте» до великої міжнародної конференції, а після перемоги України у війні з росією, українські та польські науковці матимуть широкі можливості для взаємних візитів та обміну ідеями і результатами своїх досліджень», – наголосив Григорій Дмитрів.

Також до вітальних слів колег долучились науковці з Польщі, зокрема, професорка Заступниця декана факультету науки і технологій Сілезького університету в Катовіце Йоанна Машиброцька та Заступник директора Інституту інженерії матеріалів Мацей Зубко, побажавши учасникам семінару плідних дискусій, нових відкриттів, натхнення для подальших досліджень та успішного налагодження міждисциплінарної співпраці.

Під час відкриття заходу до вітальних слів також долучилась професорка кафедри фізичної та колоїдної хімії хімічного факультету Львівського університету Лідія Бойчишин. У вітальному слові Лідія Михайлівна подякувала співорганізаторам заходу – колегам із Сілезького університету в Катовіце та представила присутнім презентацію щодо результатів 30-літньої співпраці між вченими зі Львова та Катовіце в галузі матеріалознавства. «Співпраця хіміків та матеріалознавців двох провідних університетів України та Польщі триває понад два десятиліття. Вона розпочалася у 2002 році на міжнародній конференції у Львові і відтоді принесла значні наукові результати: понад 30 спільних публікацій у провідних журналах, низку успішних дисертацій та реалізацію важливих міжнародних науково-освітніх проєктів. Особливої уваги заслуговує спільна магістерська програма з матеріалознавства, яка стала прикладом міжуніверситетського партнерства в Європі. Цей багаторічний союз не лише зміцнює науковий потенціал обох закладів, але й виховує нове покоління дослідників, що спільно будують майбутнє української науки.» – наголосила голова програмного комітету Семінару Лідія Бойчишин

Відбулося 33 доповіді, 15 усних 20-ти хвилинних та 18 коротких повідомлень у формі стендових доповідей науковцями із 6 країн.

Доповіді учасників семінару охоплювали широкий спектр проблем, серед яких – «Аморфні, метастабільні матеріали. Хімічні та фізичні властивості», «Наноматеріали, нанотехнології та квантово-розмірні матеріали. Методи синтезу та застосування. Термодинамічні та кінетичні аспекти», «Метали, діалектики, напівпровідники, полімери. Методи синтезу та застосування», «Матеріали в джерелах електричної енергії», «Органічні та неорганічні матеріали для біомедичних застосувань», «Органічні матеріали для потреб оптоелектроніки» та «Наука про навколишнє середовище».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото