В Університеті відбувся перший Львівський обласний форум сім’ї

13 вересня 2018 року в у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбувся перший Львівський обласний форум «Українська сім’я: виклики і завдання». У заході взяли участь представники влади, релігійних спільнот, громадських організацій, освітяни та науковці. Упродовж дня на пленарному та секційних засіданнях учасники форуму обговорювали роль інституту сім’ї у контексті сучасних політичних, економічних та соціальних тенденцій, а також філософських та релігійних поглядів.

Урочисте відкриття і пленарне засідання форуму відбулося в Актовій залі Університету. Розпочався захід виступом ансамблю українського та народного танцю Українського балетного театру «Прем’єра» та «духовним гімном» «Боже великий, єдиний» у виконанні Софії Федини, після чого пролунали вітальні слова від представників релігійних об’єднань та органів місцевої влади.

Єпископ-помічник Львівської Архиєпархії владика Володимир Груца звернувся до слухачів з духовними настановами і підкреслив важливість розуміння істинних людських вартостей. За його словами, ключовим питанням, яке повинен ставити собі кожен зараз, є питання про власне походження, своє призначення і сенс життя.

Важливими факторами, що впливають на розуміння та збереження інституту сім’ї, є розвиток сімейної політики й формування державницької позиції щодо засад існування сім’ї. Тому у рамках форуму особливу увагу було відведено завданням та викликам української сім’ї у контексті державного управління. Голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка, звертаючись до учасників форуму, окреслив сучасні пріоритети держави у веденні ефективної сімейної політики. Зокрема, він порушив питання міграції, долі дітей-сиріт та змін у традиційних уявленнях про сім’ю, спричинених складною політичною ситуацією в Україні та військовими діями.

«Сьогодні агресор атакує не лише наші кордони, але й намагається знівелювати українські цінності та ті речі, які є нашою історією, українською традицією: релігійною та світською. Нам потрібно сьогодні розпочати велику просвітницьку роботу, щоб зберегти розуміння української родини як однієї із найважливіших наших цінностей. Якщо ж не зробимо цього – втратимо дуже багато», – наголосив Олег Синютка.

У рамках пленарного засідання учасники форуму виголосили  доповіді, присвячені сімейним цінностям, плануванню сім’ї, батьківству та вихованню дітей. Зокрема, першою прозвучала доповідь Марії Швед, професора кафедри загальної та соціальної педагогіки Українського католицького університету, на тему «Цінності та сім’я: від традицій до сучасності».  З-поміж іншого доповідачка звернула увагу на те, що сім’я – це та ділянка суспільства, яка є найбільш делікатною, вразливою, а тому вона однією з перших реагує на виклики сучасності. Окрім того, вона наголосила, що українська сім’я, яка пройшла великі випробування, має надзвичайну силу. Ця сила полягає в сімейних цінностях – цінності любові, взаємоповаги, гідності батьківства та материнства.

Своїм баченням основних завдань та викликів української християнської сім’ї поділився отець Ігор Бойко, ректор Львівської духовної семінарії УГКЦ та керівник школи біоетики Українського католицького університету. На його думку, основною загрозою традиційної сім’ї є гендерні ідеології, які руйнують розуміння статевості як Божого дару. У зв’язку з цим, доповідач окреслив основні способи протидій поширенню гендерної ідеології, серед яких – пропагування цінності сім’ї у медичній та освітньо-виховній сферах та в інформаційному просторі, а також уникнення внесення змін у положення Конституції з питань сім’ї та сімейної політики.

Серед спікерів форуму було також чимало інших відомих науковців та громадських діячів, які звернули увагу слухачів на різні аспекти формування та розвитку інституту сім’ї. Так, наприклад, Зореслава Городенчук, лікар акушер-гінеколог, розповідала про український досвід використання природних репродуктивних технологій в лікуванні подружньої неплідності, а Уляна Оксенюк, володарка титулу «Місіс Україна-2018» та мати трьох дітей розкрила свої погляди на відповідальне батьківство та виховання дітей.

Після пленарного засідання розпочалася робота в секціях. Основні теми дискусій, які відбулися під час форуму, були пов’язані із законодавчими ініціативами щодо сімейної політики, викликами та завданнями перед сучасною молоддю, жіночим лідерством в контексті розвитку інституту сім’ї, сексуальною освітою в школах, потенціалом релігійних організацій у розбудові інституту сім’ї, досвідом громадських організацій у справі підтримки сімей в умовах військового конфлікту, зокрема, сімей переселенців зі Сходу та Криму та інше.

Основною метою форуму організатори назвали намагання об’єднати зусилля науковців, освітян, соціальних працівників, психологів, журналістів, просімейних активістів та волонтерів задля утвердження інституту сім’ї, популяризації сімейних цінностей, пошуку ідей та пропозицій для формування національної сімейної політики.

Проведення форуму зініціювала громадська організація «Платформа розвитку стосунків» за підтримки департаменту соціального захисту населення Львівської облдержадміністрації та у співпраці з Українським католицьким університетом, Комісією УГКЦ у справах родини, Львівською Архідієцезією Римо-католицької Церкви, представниками протестантських, мусульманських та єврейських спільнот, міських та обласних громадських організацій.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото