
30 жовтня 2024 року в фоє головного корпусу Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося відкриття стендової виставки під назвою «Війна вчить цінувати життя», присвяченої пам’яті старшого викладача факультету культури і мистецтв, випускника філологічного факультету, Героя України Володимира Труша. 31 жовтня минає 9 років з часу його трагічної загибелі у боротьбі проти російських окупантів.
Володимир Труш закінчив філологічний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка та вступив до аспірантури у 2000 році. Упродовж 2000-2002 рр. обіймав посаду старшого лаборанта, з 2001 — асистента кафедри бібліотекознавства і бібліографії. У 2001–2002 рр. працював на посаді заступника декана філологічного факультету, а у 2003–2006 рр. — заступника декана факультету культури і мистецтв Львівського університету.
Володимир Труш завжди виявляв активну громадянську позицію, був учасником революцій і справжнім патріотом України. Упродовж четвертої хвилі мобілізації, яку оголосили в рамках Антитерористичної операції на Сході України, Володимир Труш отримав повістку і без вагань прийняв рішення захищати Українську Державу. Володимир Труш трагічно загинув 31 жовтня 2015 року в районі Авдіївки під час виконання бойового завдання. Академічна спільнота Університету вшановує подвиг Героя та береже пам’ять про усіх, хто віддав своє життя у боротьбі за незалежність України.
Під час відкриття виставки, присвяченої пам’яті Володимира Труша, до присутніх звернувся декан філологічного факультету Роман Крохмальний. «У долі кожного народу є постаті, які своїми вчинками та діями пишуть історію. Упродовж останніх років майже щодня історію Львівського університету також пишуть безстрашні Герої, які захищають Українську Державу і, на жаль, віддають свої життя у протистоянні російському агресору. Сьогодні ми відкриваємо виставку, яка має глибокий філософський зміст і присвячена пам’яті одного із тих відважних Захисників, чия постать назавжди буде вписана в історію Львівського університету – Володимира Васильовича Труша», ‒ зазначив Роман Олексійович.
Надалі до присутніх звернувся в.о. Ректора Університету, академік НАН України, професор Володимир Мельник. Володимир Петрович насамперед відзначив, що своїм подвигом Герой України закликав усіх продовжувати невтомну боротьбу за Українську Державу та її незалежність. «В моїй пам’яті Володимир Труш – світлий образ порядної, щирої, доброї, молодої людини. Він був відкритий до спілкування, радів життю і любив свою сім’ю. Володимир Васильович працював в Університеті відповідально ‒ творив атмосферу академізму, демонструючи наполегливість та професійність. Його позиція завжди ґрунтувалась на прагненні працювати якнайкраще на благо Львівського університету та України», ‒ поділився спогадами Володимир Петрович.
У своєму виступі Володимир Мельник наголосив на важливості усвідомлення величини непоправної втрати для сім’ї Володимира Труша, нашої академічної спільноти та всієї Української Держави. «Важко виміряти величину цієї втрати для усіх нас. Однак Володимир Труш своїм безстрашним подвигом продемонстрував свою відданість та любов до Батьківщини, захищаючи усіх нас. Тож ми повинні бути гідними його чину – щонайменше працюймо відповідально, професійно, національно і свідомо, аби Університет якнайкраще відповідав на запити та виклики війни і гордився своїми Героями», ‒ висловив переконання Володимир Мельник.
Спогадами про колегу поділилася декан факультету культури і мистецтв Мирослава Циганик. «Сьогоднішня виставка про пам’ять. Пам’ять кожного із нас до Володимира Труша ‒ Героя, який захищав нас від початку вторгнення російського агресора. Цей Герой не мислив категоріями дому чи міста – він мислив категоріями України і патріотизму. Своїми вчинками він продемонстрував, що це не абстрактні поняття, а конкретні дії, які в масштабах однієї людини вплинули на нашу свідомість і на наступні покоління. Володимир Труш показав приклад, як треба боронити свою Державу. Пам’ятаємо, цінуємо і дякуємо тим Героям, які продовжують стояти на захисті України», ‒ зазначила Мирослава Іванівна.
Про спільність студентських та робочих буднів з Володимиром Трушем розповіла завідувачка кафедри української мови імені професора Івана Ковалика філологічного факультету, професорка Зоряна Купчинська. Зоряна Олегівна висловила переконання, що славу України творять звичайні люди, у душах яких є невимовна любов до України, і які працюють на її благо. Саме таким, за словами професорки, був випускник філологічного факультету Володимир Труш. «Володимир Труш спочатку був звичайним студентом ‒ сумлінно навчався, мав щиру усмішку, світлий погляд, був тихий і врівноважений. Згодом, працюючи у Львівському університеті, він професійно виконував свої обов’язки. Окрім того, був чудовим батьком, чоловіком, сином і другом. Коли настав час, Володимир став мужнім українським воїном на самих початках страшної війни, яка згодом переросла у повномасштабне російське вторгнення. Кажуть, що Герої не вмирають. На жаль, це не так. Володимира сьогодні немає з нами, але його продовження ‒ у його синах. Ми дякуємо йому та усім Захисникам і Захисницям України за можливість сьогодні мирно працювати та вчитися. І будьмо оптимістами!», ‒ закликала Зоряна Купчинська.
Виставка «Війна вчить цінувати життя» розміщена на чотирнадцяти стендах, які містять біографічні відомості про Володимира Труша, знакові фото зі сімейного архіву, моментів навчання та роботи у Львівському університеті, його безпосередньої участі у ключових історичних подіях. Експозиція також включає й ті світлини, які були зроблені під час військової служби Володимира Васильовича на Сході України.