В Університеті відкрили виставку «Євромайдан у Донецьку. Історія боротьби за Гідність»

5 грудня 2022 року в холі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося відкриття виставки «Євромайдан у Донецьку. Історія боротьби за Гідність». Експозиція складається із 20 стендів, на яких зібрані світлини учасників подій Революції Гідності в різних куточках Донеччини, документальні відомості та свідчення людей, які захищали європейський вибір своєї Української Держави. Проєкт реалізували факультет журналістики та громадські організації Західноукраїнський медіацентр «Нова журналістика» і Українська народна рада Донеччини та Луганщини за підтримки Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати Україна – Карпатська агенція регіонального розвитку».

Модерувала очільниця Студентського уряду Університету Ангеліна Бережненко, яка принагідно, зауважила, що історія Революції Гідності на Донеччині переплітається з ім’ям новітнього Героя України, студента економічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Дмитра Чернявського. Герой України був уродженцем Донеччини і трагічно загинув 13 березня 2014 року на майдані Донецька, захищаючи відхід мирних демонстрантів.

Під час відкриття виставки до присутніх звернувся проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар. Він наголосив на тому, що, попри всі розбратотворчі міфи, нав’язані нам ворогом, Схід та Захід України завжди були і є разом. «Виставка, яку ми сьогодні відкриваємо, присвячена подіям Євромайдану, що відбувався на сході нашої держави. Вона покликана розвіяти усі сумніви щодо того, що Донецьк і Луганськ є частинами України, довести, що там були і є люди, які борються за українські цінності, свободу і територіальну цілісність держави. Євромайдан не розділив нас, а навпаки – об’єднав. Дякую організаторам виставки, які нагадують нам, що Україна є єдиною, соборною, унітарною державою», – акцентував Володимир Михайлович.

Завідувач кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського Олексій Сухий пояснив, що Майдан як символ боротьби і нескореності є винятково українським феноменом, а також детально розповів про людей, які брали участь у Революції Гідності у східних областях України. «Донецький Майдан складала еліта: люди приходили до пам’ятника Тарасові Шевченку, аби демонструвати своє українство, свою солідарність із майданами у Києві, Львові та по всій Україні», – підкреслив Олексій Сухий.

В.о. завідувача кафедри української преси факультету журналістики, очільник Західноукраїнського медіацентру «Нова журналістика» Ігор Паславський детально розповів про історію створення виставки, окреслив її особливості, пояснив актуальність та акцентував на зацікавленні тематикою Євромайдану у Донецьку не лише в Україні, але й у США. Зокрема, Ігор Паславський зауважив, що для того, аби брати участь у Революції Гідності на сході України, була необхідна неабияка воля та сміливість й ознайомив присутніх з безпосереднім перебігом подій Євромайдану на Донеччині. «Я щиро вірю, що ця виставка стане важливим елементом розуміння нашої історії, адже тепер недружні для України ЗМІ інтенсивно утверджують думку, що у Донецьку не було справжньої Революції Гідності. Наше завдання – розповідати правду і не дозволяти нікому писати за нас історію України», – зазначив Ігор Паславський.

Насамкінець студент факультету міжнародних відносин Дмитро Гуцман, родом зі Слов’янська, поділився власними спогадами про Євромайдан у рідному місті, розповівши присутнім про те, як Революцію Гідності бачила та розуміла шестирічна дитина з Донеччини. Своєю історією Дмитро Гуцман утвердив у свідомості кожного той факт, що Донецьк завжди прагнув бути частиною України й активна частина громади не боялася обстоювати власну позицію і власні прагнення.

Виставка «Євромайдан у Донецьку. Історія боротьби за Гідність» демонструє ключові події та історії найяскравіших постатей боротьби за європейський вибір на Донеччині. На стендах зображені фото учасників Революції Гідності, свідчення очевидців та факти про культурне життя протесту, історію гасел, просвітницьку діяльність, взаємодію з євромайданами в інших містах країни, подальшу долю активістів та багато інших деталей, які назавжди увійдуть до сторінок новітньої історії України.

Оглянути виставку можна упродовж тижня в холі головного корпусу Львівського університету.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото