Вчена рада підсумувала досягнення Університету у 2021 році та визначила пріоритетні завдання на 2022 рік

26 січня 2022 року відбулося перше у цьому році засідання Вченої ради Львівського національного університету імені Івана Франка. Зважаючи на карантинні обмеження, засідання провели у дистанційному форматі за допомогою центру для командної роботи Microsoft Teams з перервою для таємного голосування. Головував на засіданні Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник.

Розпочалося засідання із питання про присвоєння вчених звань, яке представив проректор з наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. Роман Євгенович ознайомив колег із рішенням атестаційно-кадрової комісії Вченої ради, після чого декани факультетів представили кандидатури науковців, які претендують на присвоєння вчених звань доцента і професора.

Надалі члени Вченої ради заслухали звіт про навчально-виховну та наукову роботу на юридичному факультеті. Зі звітною інформацією виступив декан юридичного факультету, професор Володимир Бурдін. У його виступі йшлося про основні результати діяльності факультету, зокрема, освітню діяльність, наукову роботу, національно-патріотичне виховання, творчу і культурно-просвітницьку роботу, співпрацю з роботодавцями, міжнародну співпрацю, промоцію та комунікацію, фандрайзинг та проєктну діяльність, матеріально-технічну базу та господарську роботу. Окрім того, Володимир Миколайович представив колегам Стратегію розвитку юридичного факультету. Після активного обговорення члени Вченої ради схвалили звіт юридичного факультету про наукову, навчально-методичну та виховну роботу на юридичному факультеті за 2016‒2021 роки.

Одним із ключових у порядку денному було питання про підсумки роботи у 2021 році і пріоритетні завдання на 2022 рік, які презентували проректори Львівського національного університету імені Івана Франка. Передаючи слово проректорам, Ректор Університету, професор Володимир Мельник зазначив: «Річний звіт про діяльність Університету було представлено на Конференції трудового колективу, а також на засіданні Вченої ради, а сьогодні проректори продемонструють інформацію про основні підсумки роботи у 2021 році та пріоритети на 2022 рік відповідно до напрямків своєї діяльності».

Першим результати роботи у 2021 році і завдання на 2022 рік колегам представив Перший проректор Андрій Гукалюк. Андрій Федорович поділився основними досягненнями Університету, пов’язаними зі вступною кампанією, освітнім процесом, ліцензуванням та акредитацією. Зокрема, за словами Першого проректора, спостерігається позитивна динаміка результатів вступної кампанії – у 2021 році до Університету подано на 18% більше заяв від абітурієнтів, ніж у 2020 році. В той же час зараховано на 6% більше осіб порівняно з минулим роком. Серед основних досягнень освітньої діяльності Андрій Федорович виокремив моніторинг та періодичний перегляд освітніх програм, запровадження та проведення тренінгів щодо основних процедур забезпечення якості освіти  для гарантів освітніх програм та викладачів, реалізацію програми дистанційного міжнародного стажування викладачів з трансферу технологій GUTT.INUP та організацію освітнього процесу у двох формах з урахуванням рівнів поширення пандемії Covid-19. Водночас, відповідно до інформації Першого проректора, упродовж звітного періоду проакредитовано 38 освітніх програм, з яких 16 – на першому (бакалаврському) рівні, 14 – на другому (магістерському), 8 – на третьому (освітньо-науковому). Важливим напрацюванням стало також створення інформаційного каталогу освітніх програм за 2016-2021 навчальні роки. Серед завдань на 2022 рік передбачено, зокрема, оновлення та збільшення кількості освітніх програм з іноземними мовами викладання, а також заплановано акредитацію 35 освітніх програм.

Важливими здобутками та пріоритетними завданнями у науковій сфері з присутніми поділився проректор з наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. У його виступі йшлося, зокрема, про науково-дослідну та інноваційну діяльність, фінансування наукової діяльності, підготовку наукових кадрів та рейтинги Університету. Відповідно до звітної інформації, Університет пройшов державну атестацію в частині провадження наукової діяльності за науковими напрямами: математичні науки та природничі науки, біологія та охорона здоров’я, технічні науки, гуманітарні науки та мистецтво. Безперечним здобутком стало і створення в Університеті нових наукових лабораторій, серед яких Лабораторія екологічних досліджень, Лабораторія маркетингових досліджень, Навчально-наукова лабораторія статистичного аналізу даних, Навчально-наукова лабораторія Нової української школи, Науково-навчальна лабораторія музейної педагогіки та Науково-дослідна лабораторія електрохімічних методів дослідження. За словами Романа Євгеновича, у 2021 році обсяг надходжень за договорами і ґрантами перевершив обсяг фінансування з державного бюджету, водночас із 2014 року обсяг фінансування  наукових досліджень зріс у 9 разів. Проректор також додав, що упродовж 2021 році вчені Університету захистили 28 докторських дисертацій та 112 кандидатських дисертацій (доктора філософії). Підсумовуючи, Роман Євгенович зазначив, що у 2021 році в Університеті проведено 108 наукових конференцій, з них 49 – міжнародні. Серед пріоритетних завдань на 2022 рік проректор виокремив ініціативу створення нових державних лабораторій, центрів колективного користування науковим обладнанням, інноваційних навчально-наукових лабораторій, створення спеціалізованих вчених рад для присудження наукового ступеня доктора наук, створення переліку експертів для разових спеціалізованих вчених рад за кожною спеціальністю та започаткування англомовних програм підготовки докторів філософії із запрошенням лекторів з інших закладів освіти і наукових установ.

Проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці презентував колегам інформаційні матеріали щодо підсумків діяльності Університету відповідно до своїх напрямів роботи. Так, у доповіді Сергія Васильовича йшлося про функціональне структурування і фахове підсилення персонального складу Відділу міжнародних зв’язків, організаційні заходи для оптимізації роботи з іноземними студентами, організаційні заходи для забезпечення права на академічну мобільність. Проректор, зокрема, зазначив, що у 2021 році запроваджено новий механізм супроводу вступної кампанії абітурієнтів-іноземців, створено систему оперативного та індивідуального інформування студентів про пропозиції академічної мобільності, реалізовано інститут студентських координаторів академічної мобільності на кожному факультеті. У виступі Сергія Різника йшлося також про уніфікацію документообігу в Університеті: розроблено і впроваджено Наказ Ректора про уніфікацію документообігу, відповідно до якого затверджено єдиний порядок візування заяв, наказів та інших видів документів з кадрових питань і документів у студентських справах, а також затверджено уніфіковані бланки заяв із кадрових питань і бланки заяв у студентських справах. Пріоритетними, на думку проректора з міжнародної співпраці, є, зокрема, збільшення кількості спільних програм подвійних дипломів разом із партнерськими закладами вищої освіти, зокрема на магістерському і PhD рівнях, а також збільшення кількості освітніх програм англійською мовою, зокрема таких, що передбачають отримання сертифікатів міжнародного зразка. Серед основних завдань Сергій Васильович бачить збільшення кількості освітніх і наукових міжнародних проєктів і ґрантів та обсягу їхнього фінансування.

Інформацією про основні підсумки роботи в гуманітарній та соціальній сферах у 2021 році та пріоритетні завдання на 2022 рік поділився проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар. У його доповіді йшлося про заходи з нагоди відзначення 360-річчя Університету, національно-патріотичне виховання, культурно-просвітницьку роботу та спортивні перемоги Університету, боротьбу з COVID-19 та вакцинацію, оздоровлення і відпочинок, а також соціальне забезпечення. Відповідно до звітної доповіді, у 2021 році з дотриманням усіх протиепідемічних заходів відбулося літнє оздоровлення для працівників та студентів Львівського національного університету імені Івана Франка на базі Шацького біолого-географічного стаціонару (310 осіб) та у Спортивно-оздоровчому таборі «Карпати» (45 осіб). Володимир Михайлович також зазначив, що упродовж квітня-грудня 2021 року відбулася вакцинальна кампанія у Львівському університеті, в рамках якої станом на кінець грудня 2021 року провакциновано понад 3600 викладачів та працівників Університету. У своєму виступі Володимир Михайлович зазначив, що розпочато будівельні роботи щодо спорудження нового гуртожитку для студентів Львівського національного університету імені Івана Франка, а також підписано договір про інвестиційну діяльність щодо будівництва багатоквартирного будинку для працівників Університету за адресою вул. Величковського, 84. Серед пріоритетних завдань на 2022 рік Володимир Михайлович виокремив розробку концепції соціального пакету для працівників Університету, реалізацію програми «Університет-Спортивний», здійснення програми «Сучасному студентству – сучасний гуртожиток», виконання програми «Житло для працівників Університету», реорганізацію студентських їдалень. Пріоритетним проректор також назвав питання продовження програми з вакцинації студентів та  працівників Університету.

Проректор з навчально-виробничої та адміністративно-господарської роботи Василь Курляк ознайомив колег із ключовими досягненнями Львівського університету, що стосуються господарської діяльності та ремонтно-реставраційних робіт. У своїй презентації Василь Юрійович продемонстрував основні показники ремонтно-будівельних робіт, яких вдалося досягнути у 2021 році. Так, відповідно до звіту виконано поточні ремонти на 52 об’єктах Університету, що практично охопило всі структурні підрозділи Університету. Проректор також розповів про реставрацію головного фасаду Львівського університету, капітальний ремонт підтрибунних приміщень стадіону Львівського університету на вул. Черемшини,31 та реконструкцію спортивних майданчиків на базі спортивного комплексу Університету за адресою вул. Черемшини, 29-31. Окрім того, проректор наголосив, що відділ проектно-кошторисної документації здійснював підготовку пакетів документів для отримання погоджень та дозволів у Львівській обласній державній адміністрації, Міністерстві культури України, Міністерстві освіти України, Державному фонді держмайна в ЛОДА та Державній інспекції архітектури та містобудування України, а також підготував та подав на засідання тендерного комітету тендерну документацію для 68 об’єктів. Серед планів на 2022 рік Василь Юрійович виокремив відновлювальний ремонт в приміщеннях навчального корпусу механіко-математичного факультету, ремонт приміщень біологічного факультету, реконструкцію спального корпусу Шацького біологічно-географічного стаціонару та проведення поточних ремонтних робіт.

Підсумовуючи виступи колег, Ректор Університету Володимир Мельник зазначив, що «звітність і відкритість є нормою діяльності Львівського університету», відтак форми інформування усіх працівників Університету щодо ключових досягнень і пріоритетних завдань повинні вдосконалюватися. Ректор додав, що кожен працівник при потребі може звернутися до керівника підрозділу чи профільного проректора з конструктивними проєктами, ініціативами чи побажаннями щодо вдосконалення діяльності Університету.

Упродовж засідання Вчена рада заслухала питання про затвердження Правил прийому на навчання для здобуття фахової передвищої освіти у ВСП «Педагогічний фаховий коледж», з яким виступив Перший проректор Університету Андрій Гукалюк. Натомість проректор з наукової роботи Роман Гладишевський представив питання щодо створення Лабораторії спектральних досліджень та інструментарію Львівського національного університету імені Івана Франка, а також ознайомив колег з проєктом положення про Лабораторію. Роман Євгенович також представив колегам інформацію про створення Регіонального центру інновацій «Екотара». Центр створюється в межах реалізації проєкту регіонального розвитку «Розвиток біоекономіки Західного регіону України: виробництво екотари з біодеградабельних полімерів» у рамках виконання Угоди про фінансування Програми підтримки секторальної політики – Підтримка регіональної політики України за сприяння Міністерства розвитку громад та територій України й Львівської обласної державної адміністрації. Відповідно до положення про Центр, його метою є підвищення екологічної безпеки Західного регіону України на основі запровадження технологій виробництва екотари з біодеградабельних полімерів. Учасниками Центру є Львівський національний університет імені Івана Франка та Національний університет «Львівська політехніка».

З питанням щодо затвердження Положення про психологічну службу Львівського національного університету імені Івана Франка перед колегами виступив проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар. Відповідно до порядку денного Вчена рада розглянула також питання про рекомендацію до друку наукових праць.

Завершуючи засідання, Ректор Володимир Мельник ознайомив колег з інформацією щодо рішень міської та обласної комісій техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, які стосуються посилення карантинних обмежень у зв’язку з негативною динамікою захворюваності на COVID-19.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото