Вчений Львівського університету Роман Бігун отримав диплом лауреата Премії Верховної Ради України

Днями Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук урочисто вручив дипломи та відзнаки лауреатам Премії Верховної Ради України молодим вченим. Серед нагороджених – науковець Львівського національного університету імені Івана Франка, викладач кафедри фізичної та біомедичної електроніки факультету електроніки та комп’ютерних технологій, доцент Бігун Роман Іванович.

Науковий доробок вченого, який високо оцінили в Українському Парламенті  – цикл праць «Електричні, оптичні та структурні властивості нанорозмірних плівок металів», які присвячені вирішенню сучасної проблеми керованого формування нанорозмірних плівок простих та перехідних металів із заданими структурою, електричними та оптичними властивостями для розвитку і вдосконалення сучасних пристроїв мікро- та наноелектроніки, зокрема мікропроцесорної і прозорої електроніки».

Як зазначили у Верховній Раді, на здобуття Премії Верховної Ради України молодим ученим було висунуто 118 робіт претендентів. Конкурс був найбільшим за всі роки отримання цієї нагороди і склав майже чотири роботи на одну Премію. Переможцями конкурсу стали 30 робіт 67-ми науковців. Серед переможців – 13 докторів наук, 43 кандидатів наук та 11 молодих учених без наукового ступеня.

«Верховна Рада України завжди приділяла велику увагу питанню науки і багато вже для цього зроблено. Ваш шлях – важливий для України, за нього варто боротися, за нього варто віддавати кращі роки свого життя. У кожного свій фронт боротьби і ваш –  науковий. Мені приємно, що ви не зупиняєтеся, тому що молода українська наука сьогодні – це те, що будуватиме майбутнє нашої держави завтра», – наголосив під час вручення дипломів Руслан Стефанчук.

«Актуальність та практична цінність напрямку обумовлена потребами зменшення геометричних розмірів та прискорення швидкодії пристроїв сучасної мікро- та нано- електроніки, наноплазмоніки та НВЧ техніки. Особливістю запропонованої методики керованого росту нанорозмірних плівок металів (Au, Cu, Ag, Ni, Pd, Cr) є попереднє нанесення підшарів поверхнево активних речовин різної природи (Si, Ge, Sb) та масової товщини. Формування перколяційної системи кластерів на початковій стадії зародження і росту металевого конденсату, дозволило виготовляти дисперговані та суцільні нанорозмірні металеві структури із прогнозованими та стабільними електрооптичними властивостями», – пояснив актуальність свого наукового дослідження Роман Бігун. – Також у роботі вперше висвітлена технологія напорошення аморфних плівок вуглецю при температурі топлення каталізатора (T ~ 1768ОС), що дозволило здійснити молекулярне напорошення вуглецевої наноплівки при температурах значно менших, у порівнянні з традиційними методами отримання вуглецевих шарів», – уточнив науковець.

Як зазначив Роман Бігун, оригінальність висвітлених результатів є «плодом, послідовної та багаторічної роботи школи фізичної електроніки під керівництвом нашого учителя, нині покійного, заслуженого професора Львівського національного університету імені Івана Франка, заслуженого діяча науки та техніки України Стасюка Зиновія Васильовича».

«Його розуміння сучасних трендів та шляхів розвитку мікро- і наноелектроніки у співпраці з друзями, колегами та вчителями, академіками НАН України – Находкіним Миколою Григоровичем та Наумовцем Антоном Григоровичем, дозволило створити науковий напрямок дослідження та розробки металевих наноматеріалів при Львівському національному університеті імені Івана Франка. Учні професора Зеновія Стасюка продовжують дослідження в цьому напрямку. Серед них – працівники кафедри фізичної та біомедичної електроніки доцент Пенюх Богдан Романович та асистентка Бучковська Марія Дмитрівна. Завдяки злагодженій роботі створеного наукового колективу, учні Зиновія Васильовича продовжують цей напрямок дослідження та забезпечують належний науковий рівень підготовки молодих спеціалістів в галузі сучасної “Мікро- та нано- системної техніки”», – наголосив Роман Бігун.

Світлини: Верховної Ради України Більше фото