Відбулась сесія Аналітичного центру 2025 «Розвиток стійкості до наслідків змін клімату в містах і громадах»

5 та 6 березня 2025 року у Львівському університеті відбувалася сесія Аналітичного центру «Розвиток стійкості до наслідків змін клімату в містах і громадах». Це вже друга сесія, яку проводить Центр міжнародної співпраці в рамках асоційованого партнерства з Альянсом європейських університетів EC2U (Європейський кампус університетів міст).

Формат сесії Аналітичного центру об’єднує зацікавлені сторони з різним досвідом. Мета заходів – створити культуру відкритого діалогу між Університетом і містом, громадськістю, а також міжнародною спільнотою; обговорити нагальні виклики сучасності та сприяти змінам; визначити можливості та план подальшої співпраці.

Під час сесії студенти й викладачі Львівського університету, представники громадських і благодійних організацій та Львівської міської ради мали можливість поділитися своїм досвідом та дієвими практиками. Відкрила сесію т.в.о. проректора з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці ЛНУ ім. Івана Франка Оксана Краєвська, наголосивши на важливості зустрічей, які сприяють взаємообміну досвідом, та акцентувала на актуальності напрацювання плану відповідної співпраці, зокрема в рамках реалізації третьої місії Університету.

Програма першого дня включала низку презентацій, що допомогли краще зрозуміти роботу Альянсу EC2U, а також пов’язати напрацювання минулорічної сесії з цьогорічним обговоренням, що стосувалось того, як соціальні, технологічні інновації й екологічні практики сприяють адаптації до змін у сучасному світі.

Зокрема, координатор проєктів Управління інвестицій та проєктів Львівської міської ради Владислав Лях розповів про роботу міста в рамках соціальних інновацій та поділився найкращими практиками. Зокрема йшлося про центр UNBROKEN і про можливості його співпраці з університетами. Фахівчиня з партнерства та мобілізації ресурсів у «Карітас України» Ангеліна Бережненко поділилася інформацією про соціальні та технологічні інновації в діяльності благодійних організацій, а також пояснила, як молодь може долучитися до роботи фонду й реалізації його місії.

Про досвід Львівського університету в реалізації третьої місії, а саме про проєкт UNiCom розповіли доцентка кафедри європейського права Оксана Головко-Гавришева та доцентка кафедри міжнародної безпеки та стратегічних студій Маріанна Гладиш. Важливо, що одним із завдань проєкту є не лише пошук нових можливостей, а й консолідація вже наявної співпраці та мережі стейкхолдерів Університету.

Завершення першого дня сесії було надзвичайно цікавим: студент 4-го курсу географічного факультету Іван Кухар представив дослідження, що стосується ефекту міського теплового острова Львівської міської територіальної громади. Також під час обговорень було представлено і низку заходів, спрямованих на зменшення впливу цього ефекту на громадськість.

Другий день відбувався у форматі панельної дискусії, спікерами якої були менеджер з питань регіонального розвитку комунальної установи Інститут міста ЛМР та Член наглядової ради Української спілки молодих географів Юрій Полянський, менеджерка проєктів ГО «ПЛАТО» Діана Попфалуші, начальник відділу розвитку вуличної інфраструктури Управління вуличної інфраструктури Департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Павло Сирватка, студент географічного факультету Іван Кухар, віцепрезидентка кандидатської секції ESN IFNUL Катерина Куриця та очільниця Студентського уряду ЛНУ ім. Івана Франка Анжеліка Кульчицька.

Учасники не лише продовжили обмін досвідом, а й розповіли про свою мотивацію до активної діяльності в екологічній сфері, окреслили проблеми, які продовжують поставати в контексті реагування на зміну клімату,  обґрунтували рішення, які вже знайшли для боротьби з цими викликами. Не менш важливим було й питання ролі освіти в цьому процесі. «Роль освіти применшити просто неможливо. Я за те, щоб ми інтегровано вивчали питання захисту довкілля на всіх можливих рівнях», – зазначила Діана Попфалуші. «Роль університетів – готувати експертів, людей, які в подальшому можуть робити наше місто більш стійким, і реально кліматично нейтральним», – додав Юрій Полянський.

Світлини: Ірини Онисько Більше фото