
Упродовж 4-5 червня 2025 року тривала Всеукраїнська науково-практична конференція Малої академії наук «Україна очима молодих». Організаторами наукового форуму є Мала академія наук України спільно з Львівською обласною Малою академією наук учнівської молоді та Львівським національним університетом імені Івана Франка. Цього року конференція відбулась у дистанційному форматі, захід провели вже вчотирнадцяте, учасниками стали 119 учнів з 20 областей України.
Насамперед до учнівської молоді звернулась директорка КЗ ЛОР «Львівська обласна Мала академія наук учнівської молоді» Іванна Бородчук. «Вже 14 років поспіль конференція є своєрідним майданчиком для наукового зростання для молодих дослідників з усієї України, які через науку осмислюють складні виклики сьогодення і формують бачення майбутнього України», – зазначила Іванна Антонівна та побажала учасникам плідної і цікавої роботи.
Юних дослідників привітав президент Малої академії наук України, академік НАН України, професор Станіслав Довгий. «Під час конференції учасники мають змогу познайомитись з науковцями, дослідниками, викладачами та, надихаючись спільними ідеями, здобути мотивацію до подальшої наукової праці. Я переконаний, що велика цінність таких конференцій полягає у можливості налагодити знайомства, випрацювати тісні комунікації, створити конструктивні дискусії, у яких народжуються нові бачення та відкриваються нові можливості», – підкреслив Станіслав Довгий і додав: «Дуже приємно, що кількість учасників конференції щороку зростає, попри складну ситуацію, яка є в країні».
Опісля юних науковців привітала в.о. заступника директора з навчальної роботи Національного центру «Мала академія наук України» Наталія Легка: «Участь у таких наукових заходах – це один із способів навчатися, досліджувати обрані теми та обирати свій шлях для майбутньої наукової роботи. Кожен учасник не лише випробовує себе, але також напрацьовує навички наукового нетворкінгу і вчиться працювати з колегами».
Також учнівську молодь привітав президент Львівської обласної МАН, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. «Традиційно тематику конференції визначають виклики сьогодення, шляхи до подолання яких лежать у площині як суспільних і гуманітарних, так і природничих та технічних наук. Війна впливає негативно не лише на людей і суспільство загалом, але й на природу та довкілля. За повідомленнями Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, станом на початок цього року зафіксовано понад 7 500 випадків екологічних правопорушень. Майже 25% загальної території України забруднено вибухонебезпечними речовинами, а під окупацією опинилося 10 національних парків та 8 природних заповідників. Тож дослідження природного середовища на локальному рівні є важливим кроком до подолання екологічних наслідків війни глобального масштабу. Відтак бажаю учасникам гідно представити власні результати, почерпнути натхнення з доповідей своїх колег та набратися наснаги на нові звершення», – підкреслив Роман Євгенович.
Опісля привітань конференція продовжила роботу у форматі пленарних доповідей. Доцент кафедри зоології ЛНУ ім. Івана Франка Ігор Дикий виступив з доповіддю «Вплив воєнних дій на довкілля». Ігор Дикий – учасник бойових дій, тому його презентація містила велику кількість світлин, які ілюструють обрану тему. Також до юних науковців звернувся історик, директор Львівської муніципальної бібліотеки Василь Кметь, який виголосив доповідь «Війна, державність і феномен пам’яті».
Надалі робота конференції продовжилась у секційних засіданнях за такими напрямами: «Багатокультурність історії України: локальний вимір», «Молодіжні стартапи: як креативні ідеї змінюють економіку України», «Топонімічний ландшафт поселень», «Вплив війни на стан природного середовища в Україні», «Екологічні наслідки війни: утилізація відходів та відновлення довкілля».
5 червня 2025 року відбулося урочисте закриття конференції, під час якого учасникам подякувала Іванна Бородчук. «Конференція «Україна очима молодих» розпочалася ще задовго до повномасштабного вторгнення росії в Україну. Ми завжди казали молодим людям, які брали участь у заході: «Ви будуватимете Україну», а сьогодні ми кажемо Вам: «Ви будуватимете і відбудовуватимете Україну». Я дякую Вам, діти, за небайдужість, за любов до своєї землі, за сміливість, за віру в себе. І дякую Вашим керівникам, які підтримували Вас і здійснювали якісний науковий супровід», – зазначила Іванна Бородчук.
До учасників звернувся академік НАН України, професор Роман Гладишевський. «Попри те, що географічно сьогодні ми перебуваємо в різних куточках країни, спільна мета побудови сильної України дозволила подолати будь-які відстані. Ви продемонстрували виняткову жагу до знань, наполегливість, цілеспрямованість, творчий підхід. Ваші роботи мають потенціал перерости в масштабні дослідницькі проєкти, стати основою важливих для суспільства стартапів», – зазначив Роман Гладишевський і додав: «Я переконаний, що саме Ваше покоління зможе розбудувати сильну, незалежну Україну».
Надалі 5 учасників з найбільш ґрунтовними науковими доповідями мали змогу поділитися своїми напрацюваннями із організаторами заходу, науковцями, вчителями. Так, учень 10 класу ліцею №1 імені Володимира Красицького Хмельницької міської ради Андрій Кветко розповів про роль молодіжних стартап-ініціатив в інноваційному розвитку України, а учениця 9 класу Дніпровської гімназії №84 Поліна Желиба дослідила культурну спадщину нацменшин Дніпра в контексті збереження пам’яток в умовах воєнного часу. Оцінювання стану поверхневих вод затоплених і підтоплених територій в межах Димерської громади методом «ростового тесту» здійснила учениця 11 класу Димерського ліцею №1 Марія Монастирецька. Географічні топоніми як інструмент деколонізації окреслила учениця 10 класу Берестинського ліцею №4 Аліна Пугач, а учень 7 класу Кам’янець-Подільської гімназії №1 Артем Ясінський розповів про створення портативного фотобіореактора для підвищення рівня екологічної безпеки повітряного середовища у приміщеннях.
Окрім того, упродовж закриття слово надавали модераторам секційних засідань – працівникам Львівського університету, які поділились позитивними враженнями від роботи учнів: доцентці кафедри маркетингу Ірині Гнилякевич-Проць, заступнику декана історичного факультету з навчально-методичної роботи Віктору Гуменному, доцентці кафедри фізіології та екології рослин Оксані Мамчур, доцентці кафедри географії України Галині Лабінській та інженеру кафедри неорганічної хімії Богдану Коротошину.
На завершення заходу Роман Гладишевський розповів юним дослідникам про Львівський університет та висловив сподівання, що чимало учнів пов’яжуть з ним своє майбутнє професійне зростання.