Відбулася IV Міжнародна наукова конференція «Криза сучасної системи безпеки: нова карта геополітичних протистоянь»

16 квітня 2021 року на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася IV Міжнародна наукова конференція «Криза сучасної системи безпеки: нова карта геополітичних протистоянь». До участі у конференції запросили науковців та експертів закладів вищої освіти і науково-дослідних установ, працівників органів державного управління та місцевого самоврядування з України та з-за кордону, молодих науковців, аспірантів та студентів, які займаються науковими дослідженнями у сфері політичних, економічних, правничих, соціологічних та історичних наук.

У зв’язку з карантинними обмеженнями конференція проходила в онлайн-режимі на платформі Microsoft Teams.

Уже традиційно організовували конференцію Центр міжнародної безпеки та партнерства і факультет міжнародних відносин Львівського університету спільно із Інститутом політичних наук і міжнародних відносин факультету міжнародних та політичних студій Ягеллонського університету в Кракові, Центром дослідження глобальних трендів та Державною вищою східноєвропейською школою у Перемишлі за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні.

Тематика конференції охоплювала широкий спектр актуальних питань сучасних міжнародних відносин – від регіональних безпекових проблем у нових геополітичних концепціях до питань цифрової дипломатії в умовах трансформації міжнародних відносин та системи безпеки.

Модератором заходу був доцент кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Роман Вовк. Він представив учасників конференції та висловив подяку організаторам за співпрацю у процесі підготовки заходу.

Пленарне засідання конференції розпочалось із вітального слова Ректора Університету, члена-кореспондента НАН України, професора Володимира Мельника. Звертаючись до учасників конференції, Володимир Петрович наголосив на важливості розгляду тих викликів, які сьогодні постають перед суспільством і засвідчують глибоку кризу в розвитку людської цивілізації.

«Я радий вітати вас у цей непростий час не лише медичних викликів та карантинних обмежень, а й таких викликів, які граничать з межею людського буття, з проблемами війни і миру. Проблематика сьогоднішньої конференції стосується як локальних, так і більш глобальних проблем, пов’язаних із перспективами буття людської спільноти як такої. Дуже важливо те, що науковці порушують ці питання не тільки для того, щоб загострити увагу на діяльності владних структур, а й для того, щоб насичувати науковою інформацією суспільну свідомість, щоб спонукати суспільство переглянути засадничі пріоритети людського існування», – зазначив Ректор. Висловивши вдячність організаторам за проведення такої актуальної та важливої конференції, Володимир Петрович акцентував на необхідності подальшої співпраці українських та польських науковців, яка дасть можливість донести до наукової спільноти важливість не лише теоретичного аналізу ключових проблем сучасності, а й пошуків їхнього практичного вирішення.

Після цього до слова запросили директорку Центру інформації та документації НАТО в Києві Вінету Кляйне, яка розповіла про мету, цінності та напрями діяльності НАТО і наголосила, що секретом успіху організації є вміння пристосовуватися до численних викликів сучасності, зокрема тих, що постають перед системою безпеки, і своєчасно на них відповідати. Вінета Кляйне додала, що Північноатлантичний альянс особливо занепокоєний ситуацією в Україні та на її кордоні з Росією і готовий надалі всіляко допомагати Україні у справі збереження цілісності та суверенітету. За словами очільниці Центру інформації та документації НАТО, український досвід у сфері функціонування системи безпеки може стати надзвичайно цінним та корисним для країн-членів НАТО. Насамкінець вона зауважила, що конференція є чудовою платформою для обміну ідеями щодо нагальних проблем сьогодення.

З вітальними словами виступили також професорка факультету міжнародних відносин Ягеллонського університету в Кракові Дорота Петшик-Рівз та координатор Пріоритетної області досліджень «Суспільство майбутнього» Центру дослідження глобальних трендів Пьотр Байор.

Після цього виступив Надзвичайний і Повноважний Посол, декан факультету міжнародних відносин Львівського університету, професор Маркіян Мальський, який зазначив: «Дуже приємно, що, незважаючи на тяжкі часи і карантинні обмеження, конференція не втрачає своєї циклічності, ми й надалі тримаємо руку на пульсі тих подій та проблем, що формують наші підходи до вирішення питань безпеки. Розширюється не тільки коло учасників, а й тематика виступів, адже дуже важливо, щоб конференція відповідала викликам часу. Тому сьогоднішня наша зустріч буде акцентувати увагу зокрема на питаннях цифровізації, використання сучасних інформаційних методів, засобів масової комунікації для вивчення функціонування міжнародної системи безпеки».

Загалом учасники наукового зібрання мали нагоду обговорити такі актуальні питання, як: міжнародно-правові аспекти регіональної безпеки, механізми та форми багатостороннього міжнародного співробітництва в сучасних умовах, теоретичні засади трансформації міжнародних відносин та системи безпеки, соціально-економічні аспекти міжнародних відносин в кризових умовах, питання цифрової дипломатії тощо.

Упродовж дня науковці представляли свої доповіді та дискутували у чотирьох секціях: «Міжнародна система безпеки в сучасних умовах», «Виклики та загрози безпеці на регіональному рівні», «Новітні форми загроз міжнародній безпеці» та «Прикладні аспекти міжнародного співробітництва».

За матеріалами конференції укладено збірник тез виступів учасників.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото