24 червня 2021 року розпочала роботу конференція Асоціації випускників закладів вищої освіти України та Німеччини «Sustainability as a Cross-sectional Topic in the Humanities», у якій взяли участь представники Вюрцбурзького університету Юліуса Максиміліана (Німеччина), Львівського національного університету імені Івана Франка, а також провідних закладів вищої освіти Києва, Харкова та Одеси.  У зв’язку з карантинними обмеженнями конференція відбувалася в онлайн-форматі на платформі Zoom. Робочими мовами конференції були англійська та німецька. Модерував захід в. о. декана факультету іноземних мов Львівського університету Любомир Бораковський.

Асоціація випускників є результатом співпраці наукових, економічних та громадських установ України та Німеччини. Створена вона за фінансової підтримки Німецької служби академічних обмінів (DAAD) за кошти Міністерства економічного співробітництва та розвитку ФРН. Метою проєкту є сприяння розвитку науки, економіки та суспільства в Україні та зміцнення партнерських відносин поміж обома державами.

Під час відкриття конференції з вітальними словами до учасників звернулися представники адміністрації закладів вищої освіти. В. о. декана факультету іноземних мов Львівського університету Любомир Бораковський привітав усіх присутніх із початком роботи конференції і висловив вдячність партнерам за плідну багаторічну співпрацю. Він також детально розповів про особливості роботи конференції та її програму і роз’яснив організаційні питання.

Після цього до слова запросили проректора ЛНУ ім. Івана Франка з наукової роботи, академіка НАН України, професора Романа Гладишевського, який коротко окреслив розвиток Львівського університету в історичному аспекті, наголосивши при цьому на важливості міждисциплінарності та сталого розвитку в часовому вимірі. «Львівський університет був заснований у 1661 році і є одним із найстаріших університетів у Європі. Сьогодні він є одним із провідних закладів вищої освіти України, який складається з 19 факультетів, на яких діє 140 кафедр. Історія ж вивчення іноземних мов бере свій початок ще з XVII століття. Прикметно те, що цьогоріч ми святкуємо 360-річний ювілей Університету. Це особливе число, бо, хоч воно і не кратне 100 чи 50, але позначає кількість градусів, необхідних для повного оберту навколо своєї осі. За цей час науковці Університету переконалися в тому, що інтердисциплінарність є надзвичайно важливим фактором, оскільки існує чимало проблем, які є багатоаспектними і тому мають досліджуватися під різними кутами. При цьому сталий розвиток додає в інтердисциплінарність вимір часу. Це означає, що рішення, які ми приймаємо зараз, мають важливе значення не тільки сьогодні, а й завтра і вони повинні принести користь і не завдавати шкоди майбутнім поколінням».

Роман Євгенович також висловив вдячність партнерам за співпрацю та допомогу в організації конференції і додав, що на сучасному етапі Німеччина є одним із провідних партнерів України у багатьох сферах, а основною метою співпраці України та Німеччини у рамках проєкту ДААД є зміцнення зв’язків між українськими та німецькими інституціями через обмін досвідом та кооперацію.

З вітальним словом до учасників конференції звернувся також начальник Управління міжнародних відносин Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Олександр Хижняк. Від імені колективу навчального закладу він подякував організаторам заходу і зазначив: «Ми дуже раді продовжувати співпрацю, яка триває вже понад три роки. Я вважаю, що така співпраця є дуже продуктивною, адже не тільки дає нам можливість спільно обговорити нагальні питання і проблеми, а й зміцнює наш потенціал, зокрема, щодо участі в різноманітних глобальних ініціативах». Олександр Хижняк також додав, що Львівський університет своїм заходом відкриває цілу серію конференцій у рамках проєкту українсько-німецької співпраці, а наступна конференція відбудеться вже в Харківському університеті.

Наступною виступила проректорка з науково-педагогічної роботи (міжнародне співробітництво) Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ксенія Смирнова, яка наголосила на актуальності теми конференції та важливості проведення схожих заходів. «Ця конференція стане чудовою платформою для обміну знаннями та досвідом, адже теми доповідей, вказані у програмі, а особливо інтердисциплінарні аспекти, є надзвичайно актуальними. Дискусії на ці теми допоможуть нам зрозуміти, як імплементувати інтердисциплінарність і сталий розвиток у викладання і наукове життя. Я впевнена, що обмін думками під час конференції може вилитись у нові ініціативи, які, можливо, будуть окреслені вже наприкінці заходу», – зауважила вона.

Голова Асоціації випускників закладів вищої освіти України та Німеччини, професор Альфред Форхель також привітав учасників конференції й у контексті розгляду проблеми сталого розвитку відзначив, як важливо в умовах пандемії користатися з переваг сучасних технологій: «Зараз важкий час для усіх країн, і для Німеччини зокрема, але, боюся, в Україні ситуація була навіть гіршою. Тому мені приємно перебувати в Україні хоча б віртуально. Хочу зазначити, що використання комп’ютерних технологій є суттєвою перевагою сучасного світу, адже вони дають нам можливість спілкуватися, обмінюватися думками та ідеями через віртуальні платформи. Це приклад того, як складну ситуацію можна перетворити на перевагу для себе. Тому закликаю усіх у межах формату, запропонованого ДААД, користатися з можливостей, які дають нам  сучасні технології, і частіше зустрічатися онлайн для обговорення актуальних проблем».

Насамкінець виступила проректорка Вюрцбурзького університету Юліуса Максиміліана, професорка Доріс Фішер. «Забезпечення сталого розвитку, без сумніву, є одним із серйозних викликів нашого часу. Важливим аспектом інтернаціоналізації у закладах вищої освіти є підвищення чутливості студентів, науковців та працівників Університету до глобальної відповідальності та забезпечення сталого розвитку. Частково ці зусилля полягають у науковому обміні між країнами, який забезпечує величезний потенціал для того, щоб мислити поза рамками тієї чи іншої галузі знань, сприймати різноманітні явища з іншої, відмінної, точки зору і спільно втілювати кроки до створення кращого світу», – зазначила Доріс Фішер.

Після вітальних слів розпочалися доповіді учасників конференції. Першою виступила помічниця Ректора Львівського університету з міжнародної проєктної діяльності Марія Зубрицька. Вона презентувала доповідь, що стосувалася питання культури як рушійної сили сталого розвитку з точки зору гуманітарних та соціальних наук.

Інші виступи були присвячені проблемам сталого розвитку і перекладу, дидактичних принципів та принципів сталого розвитку у викладанні іноземних мов, а також особливостей сталого розвитку в гуманітарних науках на прикладі конкретних проєктів.