Відбулася Міжнародна конференція «Дипломатія єднає: новітні перспективи спільних традицій»

8 жовтня 2021 року в Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася Міжнародна конференція «Дипломатія єднає: новітні перспективи спільних традицій», присвячена 90-річчю Дипломатичних студій, 30-річчю відновлення кафедри міжнародного права і 360-річному ювілею ЛНУ ім. Івана Франка. Організатор заходу – факультет міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка. Участь у заході взяли міністри закордонних справ України і Туреччини, очільники закладів вищої освіти України, дипломати та експерти у сфері міжнародних відносин.

Відкрив урочисте зібрання декан факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка, Надзвичайний і Повноважний Посол України, професор Маркіян Мальський. Маркіян Зіновійович привітав учасників наукового форуму, відзначивши, що конференція має важливе історичне значення, адже вшановує історію дипломатичної школи та школи міжнародного права Львівського університету. Декан зауважив, що прикметним є проведення цієї зустрічі саме у Науковій бібліотеці, адже «в цій залі століттями студенти і професори читали, дискутували і пізнавали нове».

Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник слушно підкреслив, що конференція має фундаментальну промовисту назву «Дипломатія єднає», проте, за словами Ректора, дипломатія також вирішує. «Цьогоріч ми відзначаємо 360-річчя з часу заснування Львівського університету. Цей рік ми зустрічаємо вагомими досягненнями нашого колективу: упродовж дев’яти місяців понад 300-м працівникам Університету присуджено наукові ступені і присвоєно вчені звання. Не менш важливим є те, що Університет займає лідерські позиції у різноманітних українських рейтингах, зокрема й у рейтингу довіри абітурієнтів», – наголосив Володимир Петрович, поділившись ключовими досягненнями університетської спільноти та промовистими цифрами щодо кількості поданих до Університету заяв і зарахованих першокурсників.

«Такі досягнення можливі завдяки продуктивній співпраці з провідними установами світу. Надзвичайно приємно, що ми маємо постійну підтримку від Міністерства закордонних справ України», – зазначив Ректор, висловивши подяку Міністрові закордонних справ України Дмитрові Кулебі за підтримку університетських ініціатив. Володимир Петрович побажав усім учасникам наукового форуму плідної цікавої дискусії і приємного корисного перебування у Львівському університеті.

Завершуючи свій виступ, Володимир Мельник урочисто вручив почесну відзнаку Львівського університету «Медаль Івана Франка» Міністрові закордонних справ України Дмитрові Кулебі та Міністрові закордонних справ Турецької Республіки Мевлюту Чавушоглу.

В рамках панельної дискусії «Дипломатія в авангарді сучасних трендів: творячи новий зміст міжнародної дійсності» перед учасниками конференції виступив Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Міністр поділився приємними враженнями від перебування у Львівському університеті: «Надзвичайно приємним є те, що мене, випускника Київського університету, відзначили у Львівському університеті». Дмитро Кулеба наголосив, що факультет міжнародних відносин ЛНУ ім. Івана Франка уже багато років є місцем виховання та професійної підготовки видатних дипломатів, економістів та юристів-міжнародників. «Немає нічого у цьому світі, з чим би не змогла впоратися українська дипломатія», – зазначив Міністр, адресуючи слова вітання спільноті Львівського університету з нагоди 360-річчя Університету, 90-річчя з часу започаткування Дипломатичних студій і 30-річчя відновлення кафедри міжнародного права.

Під час виступу Міністр звернув увагу присутніх на стратегічну важливість двостороннього співробітництва України і Турецької Республіки, наголосивши на тому, що Туреччина послідовно й різнопланово підтримує суверенітет і територіальну цілісність України. Він представив основні напрями українсько-турецької співпраці на різних рівнях з особливо важливих для обох сторін питань.

Аналізуючи співпрацю обох країн, Дмитро Кулеба підкреслив, що «Україна і Туреччина розташовані в одному географічному регіоні, але країни об’єднує не лише географія». Міністр зауважив, що на сучасному етапі обидві держави постали перед низкою серйозних безпекових викликів та загроз у регіоні Чорного моря, а тому мають і надалі працювати над поглибленням співробітництва.

Водночас Дмитро Кулеба виокремив особливу роль міжособистісних зв’язків громадян Туреччини та України щодо розширення українсько-турецького діалогу, зазначивши, що важливо продовжувати розвиток співпраці у туристичній та освітній галузях для заохочення взаєморозуміння між нашими народами.

Міністр наголосив також на актуальності й важливості фахової підготовки дипломатичних службовців для безпеки нашої держави: «Слід мобілізувати міжнародну підтримку, але розраховувати на самих себе – на свою армію та свою дипломатію. Ми потребуємо фахівців, для яких дипломатія – це покликання, а не просто престижна професія», – резюмував дипломат. Міністр також розповів про кар’єрні можливості для студентів, які організовує МЗС України, згадавши, зокрема, про стипендіальну програму навчання імені Анатолія Зленка.

Слова вітання учасникам наукового зібрання адресував Міністр закордонних справ Турецької Республіки Мевлют Чавушоглу. Міністр висловив своє захоплення Львівським університетом, а також підкреслив, що Львівська школа дипломатії відома своїми випускниками, успішними дипломатами, серед яких колишній і сучасний глави дипломатичного представництва України у Туреччині.

У своєму виступі Мевлют Чавушоглу зосередився на нових викликах, які зумовлюють трансформацію глобальної системи взаємозв’язків між державами, а отже спричиняють значні зміни у дипломатичній сфері. Міністр, зокрема, зазначив, що «сучасна дипломатія має адаптуватися до нових стандартів, бути радше активною, ніж реактивною у світі змін. Однак основоположні принципи повинні бути незмінними».

Мевлют Чавушоглу означив зовнішню політику Турецької Республіки як «підприємливу та гуманітарну» (enterprising and humanitarian): вона відкрита до нових ідей та спрямована на їхню реалізацію, але водночас ставить у центр цієї діяльності людину. Міністр наголосив на важливості гуманітарної дипломатії, особливо у контексті пандемії коронавірусу. Він також вказав на центральність мультилатералізму, багатосторонньої дипломатії, для ефективного подолання глобальних проблем та криз, водночас відзначивши необхідність використання інструментів регіональної співпраці. Погоджуючись з українським міністром закордонних справ, Мевлют Чавушоглу зазначив, що персональні контакти дуже важливі для реалізації зовнішньополітичних цілей держави, для продовження офіційного діалогу. Міністр зазначив, що при підготовці фахових дипломатів нового покоління слід враховувати усі вимоги сучасності.

Завершуючи свою доповідь, Міністр подякував організаторам конференції та висловив сподівання на плідну співпрацю у майбутньому.

В рамках засідання обидва міністри поспілкувалися зі студентами та викладачами Львівського університету й обговорили актуальні питання дипломатичної сфери, у тому числі й проблему світової пандемії.

Надалі учасники заходу продовжили роботу у другій панелі – «Міжнародні студії в епоху постправди: озброюючи світ знаннями». Модерував панельне засідання доцент кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Ростислав Романюк.

Склад доповідачів другого панельного засідання підкреслив вагому роль і важливе міжнародне значення конференції. Так, з доповідями виступили директор Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, професор Валерій Копійка, ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, професор Ігор Цепенда, декан факультету міжнародних і політичних досліджень Ягеллонського університету в Кракові, доктор габілітований, професор Павел Лаідлер, декан факультету політичних наук та міжнародних студій Варшавського університету, доктор габілітований Даніель Пшастек, директор Дипломатичної Академії України імені Геннадія Удовенка при МЗС України, Надзвичайний і Повноважний Посол України Геннадій Надоленко, декан факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка, Надзвичайний і Повноважний Посол України, професор Маркіян Мальський.

В рамках роботи конференції також відбувся круглий стіл «Міжнародне право у світі динамічних змін: контури майбутнього міжнародного правопорядку». Проблематика заходу охоплювала теми, пов’язані з верховенством міжнародного права у світі динамічних змін, сучасною інтерпретацією міжнародного договору, дотриманням прав людини в умовах кризи, міжнародною юстицією як фактором забезпечення верховенства права та європейським правом, як основою регіонального правопорядку.

Світлини: Світлини Олега Вівчарика та факультету міжнародних відносин Більше фото