Відбулася Міжнародна країнознавча практики з візитами у дипломатичні установи та міжнародні організації

З 7 по 18 січня 2025 року 45 студентів факультету міжнародних відносин під керівництвом доценток Оксани Онищук  та Маріанни Копчак здійснили навчальну поїздку країнами Європи в межах VII Міжнародної країнознавчої практики з візитами у дипломатичні установи та міжнародні організації за маршрутом: Львів – Будапешт – Відень – Інсбрук – Цюрих – Люцерн – Страсбург – Мюнхен – Прага – Братислава –  Львів. Вдало продумана насичена програма подорожі, що поєднувала навчальні візити до установ та пізнавальні екскурсії містами, допомогла студентам  почерпнути безліч корисної інформації з вуст дипломатів та експертів міжнародних організацій, утвердитися у правильності вибраного фаху, а також відкрити для себе Європу, збагатитися культурно та розширити соціальні зв’язки. Поїздка відбулася злагоджено, у теплій та дружній атмосфері.

Розпочалася подорож з двох днів перебування в Угорщині, де студенти у супроводі екскурсовода оглянули місто Будапешт, його основні архітектурні пам’ятки, та здійснили захопливу вечірню мандрівку кораблем по Дунаю. Основним елементом програми стала зустріч з дипломатами Посольства України в Угорщині, що відбулася у просторій залі Центру української культури та документації в Угорщині – структурного підрозділу Державного самоврядування українців Угорщини, за участю його очільниці Євгенії Єдлічки. У затишній атмосфері зі студентами поспілкувалися перші секретарі Іван Лукасевич та Дмитро Крічфалушій, а також радниця з політичних питань Вікторія Свереняк, свого часу випускниця  факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка. Дипломати обговорили зі студентами чутливу тему українсько-угорських відносин, окреслили основні напрямки роботи Посольства та виклики воєнного часу, коли класичні хрестоматійні методи дипломатії працюють менш ефективно, а натомість сучасна дипломатія стає більш творчою та проактивною. Посольство проводить величезну інформаційну роботу з органами влади, сприяє поїздкам угорських журналістів в Україну задля донесення правди та реалій війни до угорського населення, запрошує до Угорщини колишніх українських військовополонених, які у своїх інтерв’ю описують жахи пережитого. Під час  дискусії у студентів виникло багато запитань, подекуди досить прямих та гострих, однак дипломати дали вичерпні відповіді, відзначивши ерудованість студентів та їхню обізнаність в актуальних проблемах сьогодення. Чудовими подарунками для практикантів від Посольства стали екскурсія до величної будівлі Парламенту Угорщини за участю випускниці факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Івана Франка Ірини Кійко, а також спілкування з речницею української громади у Державних Зборах Угорщини Ліліаною Грексою, яка розповіла студентам про свою нелегку, але постійну та невтомну роботу у справі захисту інтересів України перед угорськими парламентарями.

Рухаючись далі за маршрутом, практиканти зупинилися у місті Відень – столиці Австрії. Під час оглядової та факультативної екскурсій містом, пронизаним імператорською величчю та духом епохи Габсбургів, оглянули численні величні архітектурні пам’ятки та музейні експозиції. Головним пунктом програми став освітній візит до штаб–квартири ООН – Віденського міжнародного центру. Тут відбулася інформативно-мотиваційна інтерактивна зустріч студентів з експертами спеціалізованих установ ООН та Постійного представництва України при міжнародних організаціях у Відні, яку блискуче організувала президентка Українського клубу при Віденському міжнародному центрі Соломія Омелян, випускниця факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Івана Франка, а натепер – керівниця регіонального бюро ЮНІДО в Європі та Центральній Азії. Модерувала захід Каріна Ланчук, співробітниця Постійного представництва України при міжнародних організаціях у Відні. З доповідями, що ґрунтувалися на висвітленні поточної діяльності спеціалізованих установ ООН, та, зокрема, їхніх проєктів та ініціатив в Україні, виступили Світлана Несторовська Маджунарова (МАГАТЕ), Темірлан Бектурганов (ЮНІДО), Санам Шантяйї (Підготовча комісія Організації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань), Софі Масе (Управління ООН з наркотиків та злочинності). Тонкощі української дипломатії в умовах повномасштабного вторгнення росії та основні завдання Постійного представництва України при міжнародних організаціях у Відні розкрив присутній на зустрічі дипломат Дмитро Гринів. Цей колосальний досвід змістовної дискусії з експертами у форматі «питання-відповіді» дав студентам чітке розуміння важливості існування та діяльності міжнародних організацій і подарував шалений заряд мотивації для майбутнього стажування та перспективного працевлаштування.

Мандруючи далі, на вихідних учасники практики отримали змогу трохи перепочити від насиченої навчальної програми візитів, а натомість занурилися у пізнання культури й побуту австрійців у місті Інсбрук та швейцарців у містах Цюрих і Люцерн. Разом з екскурсоводами оглянули красу цих міст, ознайомилися з туристичними цікавинками, відвідали музей кристалів Сваровскі та Рейнський водоспад.

Ключовими подіями практики у Франції стали освітні візити до Ради Європи, Європарламенту та Європейського суду з прав людини, що у місті Страсбург. Так, під час відвідин Ради Європи студенти оглянули будівлю, виставку експонатів від держав-учасниць організації, залу засідань ПАРЄ, ознайомились з головними напрямками діяльності організації, історією її створення та функціонуванням на лекції адміністраторки служби візитів Анни Пероі, а згодом у формі дискусії поспілкувалися з пані Ольгою Костенко, співробітницею директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи. На закінчення візиту усі отримали роздаткову навчальну літературу та сувеніри від організації. У Європарламенті для студентів організували екскурсію та навчальну лекцію від адміністрації служби візитів, висвітливши усі тонкощі функціонування цього органу та відповівши на запитання студентів. Практиканти скористалися можливістю відвідати залу засідань, де регулярно працюють євродепутати та перекладацький штат, оглянули постійні і тимчасові виставки у залах парламенту, переглянули інтерактивний фільм про роботу основного законодавчого органу Європейського Союзу. В Європейському суді з прав людини також відбулася вступна лекція від адміністрації служби візитів, перегляд фільму про роботу суду, а згодом – зустріч студентів з юристом ЄСПЛ, випускником Львівського національного університету імені Івана Франка Максимом Бризіцьким, під час якої обговорили актуальні питання роботи суду, його специфіку, гучні справи, а також відвідали судову залу, де відбуваються усі слухання.

Переїхавши до Мюнхена та познайомившись з містом під час екскурсії, студенти здійснили наступний візит – до Українського Вільного Університету, очолюваного доценткою кафедри психології Львівського університету Ларисою Дідковською, де відбулася зустріч з Генеральним консулом України у Мюнхені Юрієм Никитюком, дипломатами Генконсульства та адміністрацією УВУ. Обговорили не лише консульські питання, але й непрості аспекти політичної, економічної, культурної взаємодії України та Німеччини, проблему сталого і справедливого миру. Прикметно, що після завершення зустрічі пан Генконсул ще довго відповідав на запитання студентів уже в менш офіційній атмосфері, давав настанови щодо навчання, стажування, розвитку професійної особистості, тож усі присутні надихнулися працювати над собою задля майбутнього своєї держави.

Наступною зупинкою подорожі стала велична Прага, на вулицях якої українську мову чути навіть частіше, аніж чеську, що є свідченням лояльної політики держави щодо тимчасово переміщених українців. Величезну роль у сприянні прихистку для українців та захисті їх прав відіграє Посольство України в Чеській Республіці під керівництвом Надзвичайного та Повноважного Посла Василя Зварича, випускника факультету міжнародних відносин Львівського університету. Візит студентів до Посольства подарував неймовірний заряд позитиву, оптимізму та мотивації, насамперед завдяки відкритості та щирості пана Посла, який не лише обговорив з присутніми актуальні питання двосторонніх відносин України та Чехії та дав ґрунтовні відповіді на рекордну кількість запитань, але й згадав власні студентські роки, свій професійний шлях у дипломатії, змотивував кожного навчатися і працювати так, аби Україна дивувала весь світ своїми успіхами та креативністю. Пан Посол також ознайомив студентів з сумною сторінкою в історії Чехії, адже у цей день 56 років тому, а саме 16 січня 1969 року, чеський студент Ян Палах вчинив на центральній площі Праги акт самоспалення на знак протесту проти окупації Чехословаччини радянськими військами. Відтак, після завершення зустрічі у Посольстві, студенти пройшли до меморіалу пам’яті Яна Палаха та вшанували його жертву, запаливши свічки та промовивши молитви.

Наступного дня практикантів уже вітала затишна Братислава, а після екскурсії містом очікував візит до Посольства України в Словацькій Республіці. Під час змістовної та продуктивної зустрічі з Надзвичайним та Повноважним Послом Мирославом Кастраном обговорили ключові аспекти співпраці між Україною та Словаччиною в умовах російської агресії, виклики та перспективи розвитку ситуації, роботу Посольства на економічному, консульському, культурно-гуманітарному напрямах, зосередивши особливу увагу на проблематиці припинення транзиту російського газу територією України та можливого впливу цього рішення на двосторонні відносини. Пан Посол подякував студентам за цікаву дискусію та побажав нових знань, сміливих ідей і успішної реалізації їхніх професійних мрій.

На завершення 12-денної навчальної поїздки керівники урочисто вручили студентам іменні сертифікати, що стануть ще однією цеглиною побудови портфоліо їхніх особистих досягнень, а також сувеніри від Профкому студентів Львівського національного університету імені Івана Франка.

Керівники та учасники практики висловлюють сердечну подяку за сприяння та допомогу в організації Ректору Львівського національного університету імені Івана Франка, професору, академіку НАН України Володимиру Мельнику, декану факультету міжнародних відносин, професору, Надзвичайному та Повноважному Послу Маркіяну Мальському,  директору Інститут післядипломної освіти та доуніверситетської підготовки професору Юрію Заньку, голові Первинної профспілкової організації студентів Миколі Спересенку та усім причетним. Щира подяка за теплий прийом, відкрите спілкування та жваві дискусії усім українським дипломатам та експертам міжнародних інституцій, які допомогли студентам здобути безцінний досвід отримання фахових знань та утвердитись у правильності вибору професійного шляху. Сподіваємося, після завершення навчання наша молодь приєднається до дипломатичного корпусу, знайде своє місце у сфері міжнародних відносин та невдовзі формуватиме майбутнє України на міжнародній арені.

Відгуки учасників:

Анжела Малець, студентка 1 курсу освітньої програми «Європеїстика»:

«Ця країнознавча поїздка стала для мене справжньою мандрівкою до світу дипломатії, культури та самопізнання. Відвідуючи такі міста, як Будапешт, Відень, Інсбрук, Цюрих, Страсбург, Мюнхен, Прага та Братислава, я відкривала нові сторінки історії, занурювалася у багатство європейської спадщини та розширювала власний світогляд.

Найяскравішими моментами для мене стали візити до таких визначних установ, як Рада Європи, Європейський парламент і Європейський суд з прав людини. Відчути атмосферу, де ухвалюються важливі рішення для всього світу, і побачити, як працюють наші дипломати за кордоном, було надихаюче. Ці зустрічі пробудили в мені нові амбіції, укріпили впевненість у виборі спеціальності та дали поштовх до саморозвитку.

Окрім офіційної частини, мене захопили прогулянки вулицями європейських міст, які наче дихають історією. Чарівна архітектура, унікальні традиції та теплі розмови з викладачами й одногрупниками створили атмосферу, яку важко передати словами.

Ця подорож — не лише професійний досвід, а й можливість по-новому поглянути на світ і своє місце в ньому. Я безмежно вдячна нашим викладачам Оксані Романівні та Маріанні Миколаївні за цю можливість, за їхню підтримку та натхнення, які вони передали нам упродовж усієї мандрівки. Це спогади, які я берегтиму завжди».

Діана Чижевська, студентка 1 курсу освітньої програми «Міжнародна інформація»:

«Я вдячна за змогу взяти участь у сьомій країнознавчій поїздці, під час якої я познайомилася з культурою та історією європейських країн та змогла впевнитися, що обрала правильний шлях, вступивши на факультет міжнародних відносин. Ця подорож була для мене надзвичайно цікавою та корисною.

У рамках практики ми відвідали Посольства України, а також такі міжнародні організації, як Європейський Парламент, Рада Європи та ЄСПЛ. Це була унікальна можливість побачити, як українська дипломатія працює на міжнародній арені. Ми не лише дізналися про діяльність установ, а й зрозуміли, наскільки важливу роль вони відіграють в обстоюванні національних інтересів України. Спілкування з представниками цих організацій та послами, особливо з тими, які є випускниками нашого факультету не лише дало нам багаж знань, але й надзвичайно змотивувало працювати для досягнення цілей.

Ця поїздка стала чудовою можливістю побачити світ, дізнатися багато нового про культуру, історію та сучасне життя Європи. Я дуже вдячна нашим викладачам Маріанні Миколаївні та Оксані Романівні за таку можливість і рекомендую такі поїздки всім!»

Діана Мийсарош, студентка 1 курсу освітньої програми «Міжнародний бізнес»:

«Країнознавча поїздка, організована нашими викладачами, стала для мене незабутнім досвідом. Протягом цієї подорожі я мала змогу подивитися на Європу зовсім з іншого боку – через призму її історичних та культурних скарбів. Кожне місто, яке ми відвідали, має свою особливу атмосферу, багатогранність культур і традицій.

Мене особливо вразило те, як працюють наші дипломати в посольствах та консульствах. Завдяки відвідинам таких місць, як Рада Європи, Європейський парламент, Європейський суд з прав людини, я змогла краще зрозуміти, наскільки важлива наша професія.

Ця поїздка дала мені неймовірний заряд натхнення і ще більше впевненості у виборі моєї спеціальності. Після побаченого та пережитого я мрію долучитися до розвитку нашої країни як дипломатично сильної та незалежної держави».

Максим Бира, студент 1 курсу освітньої програми «Європеїстика»:

«Насправді важко переоцінити значення цієї поїздки для мене, адже завдяки бездоганній організації вона гармонійно поєднала у собі як туристичну так і навчальну складові. Перш за все варто відзначити надзвичайно інформативні зустрічі, які значно розширили мої уявлення та знання у сфері дипломатії. Можливість особисто побувати в різних організаціях та установах, таких як Рада Європи чи Віденський міжнародний центр, ба більше, поставити запитання та з перших уст почути на нього відповідь від представників чи послів багато чого варте. Після цих зустрічей я вкотре переконався, що не помилився у виборі своєї майбутньої професії та ще більше переосмислив для себе роль і значення дипломатії у сучасному світі.

З іншої сторони, ця країнознавча  практика також залишила у мене  незабутні враження про відвідані міста та країни. Завдячуючи чудово спланованим маршрутам, у студентів була можливість зануритись у атмосферу кожного відвіданого міста та дізнатись багато цікавих фактів з їхньої історії.

Хочеться висловити щиру подяку організаторам та усім причетним за надану можливість бути частинкою цієї подорожі. Такі заходи безумовно важливі та корисні, особливо для першокурсників, щоб краще розуміти специфіку своєї професії».

Юлія Кіщук, студентка 1 курсу освітньої програми «Міжнародний бізнес»:

«Ця країнознавча поїздка стала для мене не лише можливістю побачити нові країни, але й зануритися в атмосферу реальної дипломатичної роботи. Візити до ООН, ПАРЄ та Європейського парламенту відкрили мені очі на величезний масштаб роботи наших дипломатів. Найбільше мене вразили зустрічі з послами та дипломатами, які щиро ділилися своїм досвідом і надихали на досягнення нових вершин. Окрім цього, я отримала цінні знання про роботу міжнародних організацій, а кожна екскурсія додавала нові грані до розуміння міжнародного бізнесу.

Такі подорожі – це неймовірна мотивація та спосіб відчути себе частиною глобального світу. Я вдячна нашим викладачам за їхню працю та організацію цієї поїздки, яка стала неоціненною сторінкою мого студентського життя».

Анастасія Гентош, студентка 4 курсу освітньої програми «Міжнародні відносини» :

«Міжнародна країнознавча поїздка стала для мене не тільки цікавою академічною пригодою, а й неймовірним та унікальним досвідом пізнання європейської культури, ідей та цінностей, які, переплітаючись, створюють механізм функціонування європейської політики.

У рамках VII Навчальної країнознавчої поїздки до Європи я відвідала Посольства України в Угорщині, Чехії, Словаччині, Генеральне консульство України в Мюнхені, Організацію Обʼєднаних Націй (м. Відень) Європейський Парламент (м. Страсбург), Раду Європи (м. Страсбург) та ЄСПЛ (м. Страсбург).  Візити до цих інституцій відкрили для мене нові горизонти дипломатії та взаємодії багатьох країн на міжнародній арені, а також суттєво розширили моє розуміння ролі України в інтеграційних процесах та її впливу на світову політику.

Варто відзначити, що під час візитів до українських посольств та консульства студенти мали можливість поспілкуватися і поставити питання, які їх цікавлять, українським представникам. Ці бесіди стали невимовно цінними, бо допомогли краще зрозуміти не тільки політичні стратегії, а й культурні аспекти, що супроводжують дипломатичну діяльність. Це, насправді, був неймовірний шанс для поглиблення розуміння ролі України на міжнародній арені та діяльності українських дипломатів.

Хоч, зараз я вже повернулась до звичних студентських буднів, проте частинка моїх думок та мрії залишились у тих неймовірних місцях, які я відвідала. Відчуття тієї незабутньої атмосфери, яка панувала під час поїздки, все ще живе у моїй пам’яті. З впевненістю можу сказати, що спогади та досвід країнознавчої поїздки ще довгий час грітимуть моє серце і вкотре нагадуватимуть, що я обрала правильний шлях, що факультет міжнародних відносин — це саме те місце, де я маю бути.

Висловлюю щиру вдячність викладачам та Університету за таку збагачуючу, незабутню та неймовірну поїздку».

Василь Філімонов, студент 1 курсу  освітньої програми « Європеїстика»:

«Важко описати всю палітру емоцій, які я відчув, адже поїздка стала справді чудовою. Я вперше побував в стількох країнах, насолодився красою столиць Європи та поринув в атмосферу міст завдяки екскурсоводам та гідам. Мені запропонували бути старостою групи, за що я дякую нашим керівникам поїздки. Хоч цю роль вдалося  виконати не зовсім досконало, цей досвід став для мене безцінним. Велика честь та прекрасна нагода побачити дипломатів нашої країни, адже з деякими ми встигли поспілкуватися і в менш офіційному форматі, що для мене особисто було ще цікавішим досвідом. Ми змогли поставити запитання, які нас турбують, дізнатись більше про те, як працює дипломатичний корпус, і навіть почути певні непротокольні історії, повʼязані з високопосадовцями. Я ще краще збагнув, що мені подобається той шлях, який я обрав, тому вважаю, що такі поїздки потрібно обов’язково влаштовувати, аби більша кількість студентів могли зрозуміти, якої саме кар’єри у міжнародних відносинах вони насправді прагнуть». 

Яна Сидор, студентка 1 курсу освітньої програми «Європеїстика»:

«Ця подорож для мене, як студентки першого курсу, була особливо цінною, адже познайомила ближче як із роботою дипломатичних установ та міжнародних організацій, так і з іншими здобувачами освіти з мого факультету. Упродовж першого семестру на освітній програмі «Європеїстика» ми багато вивчали про механізми функціонування різноманітних інституцій Європейського Союзу, а завдяки цій країнознавчій поїздці в мене була справді унікальна нагода на власні очі побачити предмет вивчення спеціальності, яку обрала, та із перших вуст почути про аспекти діяльності європейських установ.

Такі тури Європою вже стали своєрідною багаторічною традицією Львівського університету і я невимовно рада, що цієї зими стала її частинкою. Щиро дякую всім, хто долучився до організації цієї подорожі та супроводжував її учасників упродовж усіх днів. Завдяки вам ми отримали цілий багаж знань у сфері міжнародних відносин, дійсно цінний досвід та величезну кількість приємних вражень і теплих спогадів».

Юрій Пістун, студент 1 курсу освітньої програми «Європеїстика»:

«Побувавши в країнознавчій поїздці-практиці, я жодної хвилини не пошкодував, що взяв у ній участь. Наша практика виявилась надзвичайно інтенсивною і пізнавальною, адже за такий короткий проміжок часи ми змогли відвідати величезну кількість установ та організацій. На власному досвіді я відчув  атмосферу, що панує у великих міжнародних організаціях, таких як ООН і Рада Європи, а також побачив масштаб робіт, які виконуються в цих установах. Я мав неоціненну можливість наживо поспілкуватись з нашими професійними дипломатами і поставити їм будь-які запитання, які мене цікавили. Окрім навчальної частини, в нас було вдосталь часу на туризм містами, в яких ми зупинялись, а також вільний час для прогулянок і дозвілля.

Велику подяку я б хотів висловити нашим викладачам,  які організували навчальну частину поїздки, а також працівникам турагенції, які зробили все можливе, щоб наше перебування у поїздці було комфортним.

Вважаю, що досвід, отриманий під час поїздки-практики, буде корисним для кожного й обов’язково стане в нагоді у  майбутньому». 

Дар’я Мисків, студентка 1 курсу освітньої програми «Європеїстика»:

«Хочу подякувати за організацію країнознавчої поїздки, яка стала неймовірним досвідом та познайомила мене з історією та культурою європейських країн. Візити до таких міжнародних установ, як ООН, Рада Європи та Європейський парламент, дали мені можливість глибше зрозуміти принципи міжнародної співпраці і надихнули на пізнання більшого! Щиро дякую викладачам факультету міжнародних відносин за чудову організацію та натхнення. Завдяки вам ця подорож стала не лише освітньою, а й надзвичайно захопливою!»

Огієнко Маргарита, студентка 1 курсу освітньої програми «Європеїстика»:

«Ця подорож перевершила всі мої очікування та стала надзвичайно цінним досвідом. Упродовж 11 днів я постійно отримувала нову інформацію, яка змінила моє уявлення про світ загалом.

Відвідини різних дипломатичних установ дали унікальний досвід та допомогли краще зрозуміти сферу міжнародних відносин. Постійна взаємодія з цим середовищем стимулювала ставити запитання, шукати відповіді й відкривати нові горизонти.

Окремо хочу відзначити екскурсії містами. Історії, які розповідали гіди, дозволили відчути дух цих місць. Це було надзвичайно.

Тому тим, хто ще думає, чи брати участь, можу сказати одне: не вагайтеся! Це унікальна можливість, яка відкриває перед вами безліч інших нових можливостей!»

 

Світлини: факультету міжнародних відносин Більше фото