Відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Конституційна демократія в умовах загроз територіальній цілісності та національній безпеці»

22 червня 2021 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Конституційна демократія в умовах загроз територіальній цілісності та національній безпеці». Наукове зібрання, яке присвятили 25-річчю Конституції України, організували  юридичний факультет Львівського університету та Український часопис конституційного права за підтримки Координатора проєктів ОБСЄ в Україні.

Участь у конференції взяли провідні вчені-конституціоналісти, судді конституційних судів України, Польщі, Литви, судді Верховного Суду, представники наукового середовища та правники. Відбувався захід у змішаному форматі (офлайн у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка та онлайн на платформі ZOOM).

Під час урочистого відкриття конференції з вітальним словом виступила головна співредакторка Українського часопису конституційного права, професорка кафедри конституційного права юридичного факультету Львівського університету Олена Бориславська. Вона привітала учасників наукового зібрання і наголосила на необхідності обговорення та вирішення нагальних проблем, що ставлять під загрозу розвиток конституційної демократії в Україні: «Через декілька днів ми будемо святкувати 25-річчя Конституції України, та відзначати цей день ми будемо не зі спокійним серцем, оскільки маємо не тільки реальні загрози територіальній цілісності і національній безпеці України, а й численні окуповані території. У зв’язку з цим ми вирішили відзначити цю дату саме в такий спосіб: не просто шляхом святкувань, а через проведення наукової конференції, присвяченої саме цим проблемам і їхньому впливу на конституційну демократію».

Від імені ректорату Львівського університету до учасників конференції звернувся доктор юридичних наук Сергій Різник. Привітавши учасників, Сергій Васильович наголосив, що «Львівський університет завжди докладає усіх зусиль для того, щоб і просвітницька, й освітня робота велася на благо України та її національної безпеки. Питання, пов’язані з Конституцією України, з діяльністю вищих органів державної влади, із забезпеченням прав людини, завжди були для Університету в пріоритеті. Тому ми маємо за честь приймати сьогодні в нашому Університеті таких шанованих гостей і долучитися до проведення стратегічно важливого заходу».

Заступниця декана юридичного факультету Львівського університету, доцентка кафедри конституційного права Марта Мочульська приєдналася до привітань і наголосила на актуальності та важливості проведення подібних заходів. «Проведення таких заходів є особливо цінним після майже річної перерви, пов’язаної із пандемією, тому я дуже рада, що нам вдалося зібратися. Мені також приємно, що я виступаю тут не тільки як представниця адміністрації факультету, а й як працівниця кафедри конституційного права, яка розуміє усю цінність і важливість розвитку конституційної демократії в Україні й ті загрози, які стоять на цьому шляху. Бажаю, щоб цей захід ми згадували ще багато-багато років і щоб він став гарною традицією у майбутньому», – зазначила Марта Євгенівна.

До учасників конференції звернувся також Національний радник з юридичних питань Координатора проєктів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков, який окреслив проблеми та виклики, що стоять перед конституційним ладом не тільки в Україні, а й в інших демократичних державах: «Конституції приймаються на невизначений час, вони не мають терміну придатності, але, звичайно, події, які можуть відбуватись у будь-якому демократичному суспільстві, можуть ставити існування конституційного ладу під питання. Тому дуже важливо, щоб конституційний лад містив у собі відповідні запобіжники й перестороги для того, щоб несподівані події та кризи не руйнували ті цінності, які закладені в ньому».

Після вітальних слів розпочалися доповіді учасників конференції. Згідно з програмою, присутні мали можливість подискутувати на актуальні теми, що стосуються конституційної демократії, у рамках трьох дискусійних панелей: «Загрози територіальній цілісності, національній безпеці і конституційні суди», «Конституційна ідентичність як передумова забезпечення територіальної цілісності та національної безпеки» і «Конституціоналізм в екстремальних умовах: відповіді загрозам територіальній цілісності та національній безпеці».

Першим виступив Суддя Конституційного Суду України, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії правових наук України Василь Лемак із доповіддю на тему «Захист територіальної цілісності й національної безпеки в практиці Конституційного Суду: основні проблеми». Він розповів про найбільш нагальні та серйозні виклики, які стоять зараз перед нашою державою, і окреслив роль судової влади у забезпеченні конституційної демократії у кризовий час. «Ніхто не знає, коли закінчиться війна, тому з нею необхідно жити – як людям, так і тій конституційній системі, яку вони створили. Особливо важливо сьогодні дати відповідь на питання про те, що таке національна безпека і якою є роль судової влади в період, коли загрози національній безпеці різко зростають, – зазначив він.

Наступним доповідачем, який брав участь у конференції дистанційно, став професор, доктор, Голова Конституційного Суду Литовської Республіки (2014-2021 рр) Дейнюс Жалімас. Він окреслив тему «Конституційна демократія і національна безпека: роль конституційних судів». У своїй доповіді професор зауважив, що роль Конституційного Суду в умовах загрози національній безпеці та територіальній цінності полягає у більш активному використанні конституційних цінностей при прийнятті рішень із ключових питань.

Після цього до слова запросили суддю Конституційного Суду України у відставці, кандидата юридичних наук, наукового консультанта з правових питань Українського центру економічних та політичних досліджень ім. О. Разумкова Петра Стецюка, який виступив із доповіддю «Діяльність Конституційного Суду України в умовах загроз територіальній цілісності та національні безпеці (за матеріалами 2014 року)». Він детально розповів про діяльність Конституційного Суду України упродовж чотирьох місяців 2014 року – з кінця лютого до кінця червня – у період, коли Україна опинилася у складних умовах реальних загроз як територіальній цілісності, так і національній безпеці. При цьому, базуючись на оцінці тогочасних державних процесів і постанов Конституційного Суду України, Петро Богданович відзначив, що у цей непростий період суд проявив мужність, фаховість та мобільність, а тогочасне керівництво Української держави виконало свій конституційний обов’язок і доформувало склад суду, тим самим забезпечивши його нормальне функціонування.

Окрім цього, в рамках роботи конференції розглянули чимало інших актуальних тем. Учасники виступали з доповідями, що стосувалися питань конституційної ідентичності та її ролі у забезпеченні територіальної цілісності й національної безпеки, впливу глобалізації на розвиток конституційної демократії, сутності національних конституційних цінностей, особливостей функціонування конституціоналізму в екстремальних умовах, шляхів подолання сучасних загроз інформаційній безпеці країни тощо. За результатами наукової дискусії планується публікація наукових статей у фаховому виданні «Український часопис конституційного права» та видання матеріалів конференції у збірнику тез.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото