Відбулася науково-практична конференція, присвячена історії та аналізу творчої спадщини товариства «Львівський Боян»»

3 лютого 2021 року у Львівському університеті відбулася науково-практична конференція «Історія мистецького явища та аналіз творчої спадщини товариства «Львівський Боян»». Подію організували до 130-річчя від часу заснування заслуженої академічної капели України «Трембіта» і провели у форматі круглого столу з можливістю дистанційної участі.
Організаторами заходу є Львівська обласна державна адміністрація, Львівська обласна рада, Львівський національний університет імені Івана Франка, Львівська національна музична академія імені Миколи Лисенка та Національний університет «Львівська політехніка».
З вітальним словом до учасників конференції звернувся Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. ««Львівський Боян» – це інституція, яка відігравала і відіграє свою позитивну роль у духовному та культурному житті України. Вона є тим середовищем, у якому формуються національно-психологічні риси українства, які в свою чергу, складають ментальну основу нашої ідентичності. Я переконаний, що наша конференція матиме своє продовження та обов’язково актуалізує усі відомості про діяльність товариства», – зазначив Володимир Петрович і поіменно подякував усім, хто долучився до організації конференції.
Заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Іван Собко зауважив: «Нещодавно голова ОДА Максим Козицький зробив подання Президентові щодо присвоєння капелі «Трембіта» статусу «Національна». Спілкуючись із Миколою Куликом, ми напрацьовуємо проєкти і програми, які робитимуть нас сильнішими, дозволять розвивати все те, що виборювали наші предки і сучасні українські воїни – нашу культуру. Сьогодні мета облдержадміністрації – почути, допомогти, профінансувати, підтримати. Ми зобов’язуємось бути предметно корисними з метою реалізації правильних рішень».
Перший заступник голови Львівської обласної ради Євгеній Гірник привітав Заслужену академічну капелу України «Трембіта» зі 130-річчям від дня заснування: «Музичне товариство «Львівський Боян» розпочало колосальну роботу в музиці тоді, коли незалежної Української держави ще не було. І зараз, коли перед Україною постають великі виклики, важливість розвитку і популяризації українського мистецтва «Трембітою» складно переоцінити».
Заступник міського голови м. Львова Андрій Москаленко висловив переконання, що надзвичайно важливим зараз є поширення ідей діяльності хорового товариства і перетворення таких зустрічей у своєрідну традицію. «Дуже цінним є той факт, що ми можемо спостерігати продовження діяльності товариства «Львівський Боян» через творчість капели «Трембіта». Саме такі сторінки нашої історії дають нам підґрунтя для руху вперед», – наголосив Андрій Москаленко.
Після вітальних слів конференція розпочала наукову роботу у форматі виголошення доповідей та їхнього обговорення. Професор Львівської національної музичної академії імені М.В. Лисенка, Народний артист України, директор-художній керівник Заслуженої академічної капели України «Трембіта» Микола Кулик детально розповів про ідеї, цінності та історичні факти з діяльності товариства «Львівський Боян».
«Своєю плідною роботою «Боян» прививав людям любов до рідної культури. Товариство проводило свята, на яких звучали українські твори у виконанні найкращих співаків та музикантів. Так, «Львівський Боян» зробив значний внесок в національну музичну скарбницю і працював над тим, щоби музиканти, які до нього входили, розвивали нашу культурну і духовну спадщину», – зазначив Микола Кулик.
Докторка мистецтвознавства, професорка, завідувачка кафедри історії музики Львівської національної музичної академії імені М.В. Лисенка Любов Кияновська у своїй доповіді «Історичні витоки товариства «Боян» і його соціокультурні функції» детально розповіла, ким були засновники товариства «Львівський Боян» та які цілі вони ставили перед собою, пояснила, на якій підставі ми можемо вважати «Трембіту» та інші колективи правонаступниками хорового товариства, та, що найактуальніше, які перспективи зараз має дослідження цієї теми.
Доктор мистецтвознавства, професор кафедри філософії мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка Олександр Козаренко поділився результатами своїх досліджень діяльності Остапа Нижанківського – творця ідеології і поетики «Львівського Бояну».
Про діяльність хорового товариства «Боян» в контексті соціокультурних викликів галицького суспільства XVII- першої половини ХХ століть розповіла докторка мистецтвознавства, професорка, завідувачка кафедри музичної медієвістики та україністики Львівської національної музичної академії імені М. В. Лисенка Наталія Сиротинська.
Доцент кафедри історії України ім. М. Грушевського Львівського національного університету імені Івана Франка Олег Павлишин виступив з доповіддю ««Львівський Боян»: постаті у контексті українського руху Галичини».
Про мистецько-світоглядні орієнтири Заслуженої хорової капели України «Боян» імені Євгена Вахняка Львівського університету розповів її керівник, кандидат мистецтвознавства, асистент кафедри музикознавства та хорового мистецтва Василь Чучман.
Останньою була доповідь, кандидатки мистецтвознавства, асистентки кафедри музикознавства та хорового мистецтва Львівського національного університету імені Івана Франка Мар’яни Ферендович, яка поділилася відомостями про диригентську діяльність Станіслава Людкевича у «Львівському Бояні» в період міжвоєнного двадцятиліття.
Підсумовуючи наукове зібрання, слово взяли представники адміністрації академічних структур, які долучилися до організації конференції. Так, проректор з науково-педагогічної роботи та соціального розвитку Національного університету «Львівська політехніка» Роман Корж зауважив, що конференція виявилася «дуже цікавою, насиченою і корисною» та наголосив на готовності й надалі допомагати в організації заходів, спрямованих на популяризацію культурних та духовних надбань Львівщини.
Проректор з наукової роботи Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка Віктор Камінський подякував учасникам конференції за ґрунтовні виступи. «Завдяки нашій сьогоднішній зустрічі ми змогли побачили товариство «Львівський Боян» у різних ракурсах. Переконаний, що наша конференція – це початок великої справи з розвитку тих традицій, того фундаменту, який був закладений власне «Бояном»», – наголосив Віктор Євстахович.
Проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Качмар наголосив, що конференція – це перший, але надзвичайно важливий крок у напрямку дослідження феномену діяльності товариства «Львівський Боян». «Символічним є те, що ми проводимо цю конференцію у Львівському національному університеті імені Івана Франка, адже саме він завжди був осередком об’єднання патріотичних, культурних та духовних ідей», – зазначив Володимир Михайлович.
На завершення заходу усім організаторам та учасникам конференції подякував декан факультету культури і мистецтв Роман Крохмальний.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото