Відбулася зустріч координаторів проєктів Жана Моне у Львівському університеті

10 грудня 2021 на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася зустріч координаторів проєктів Жана Моне у Львівському університеті із завідувачем кафедри політології Каунаського університету імені Вітовта Великого (м. Каунас, Литва),  професором кафедри Жана Моне Міндаугасом Юркінасом, який є координатором проєкту «Кафедра Жана Моне зі спеціалізацією в дослідженнях Європейського Союзу «ЄС, внутрішня європеїзація та малі держави» (2020-2022)».

Декан факультету міжнародних відносин, Надзвичайний і Повноважний Посол, професор Маркіян Мальський привітав учасників зустрічі та розповів про участь факультету в проєктах Еразмус+ загалом, та за напрямом Жана Моне зокрема. Львівський національний університет імені Івана Франка та Каунаський університет імені Вітовта Великого є учасниками проєкту Еразмус+ КА2 «Переосмислення регіональних досліджень: Балтійсько-Чорноморський зв’язок» (координатор – професор Маркіян Мальський, адміністративна координаторка – доцентка кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби факультету міжнародних відносин, керівниця Центру країн Північної Європи у Львівському університеті Маріанна Гладиш). Метою проєкту є модернізація регіональних досліджень в Україні шляхом функціонування на факультеті міжнародних відносин англомовної магістерської програми з Балтійсько-Чорноморських регіональних студій, яка успішно реалізується на факультеті (у 2021 році відбувся вже третій набір студентів).

Професор Міндаугас Юркінас поділився своїм досвідом участі в проєктах та розповів про підготовку і реалізацію проєкту «Кафедра Жана Моне «ЄС, внутрішня європеїзація та малі держави»». Проєкт має на меті удосконалити викладання з питань ЄС в рамках офіційного навчального плану; забезпечити поглиблене викладання питань ЄС для майбутніх фахівців у сферах, які користуються все більшим попитом на ринку праці, а також заохочувати та консультувати молодих вчителів та дослідників щодо тематики ЄС. У рамках проєкту передбачено проведення конференцій, семінарів, вебінарів, орієнтованих на політиків на місцевому, регіональному та національному рівнях, а також на громадянське суспільство.

Керівниця Центру досконалості Жана Моне «Західноукраїнський дослідницький центр з європейських студій», доцентка кафедри європейського права факультету міжнародних відносин Оксана Головко-Гавришева розповіла про проєкти Жана Моне на факультеті: зокрема,  про Модуль Жана Моне «Субнаціональний вимір ЄС» (координатор – доцент кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Роман Калитчак) та Модуль Жана Моне «Літні курси з європейського права та політики» (координатор – доцентка кафедри європейського права факультету міжнародних відносин Оксана Головко-Гавришева), які стартували першими ще у 2014 році.

З 2018 року розпочалася реалізація проєкту «Центр Досконалості Жана Моне «Західноукраїнський дослідницький центр європейських студій»», який триватиме до кінця серпня 2022 року. Основною метою проєкту є створення Західноукраїнського дослідницького центру з європейських студій (ЗУДЦЄС) у Львівському університеті, який стане незалежною мультидисциплінарною освітньою і науковою платформою для академічного супроводу достосування українських суспільних, правових і підприємницьких практик до стандартів ЄС. Завданнями Центру є сформувати регіональний хаб для досліджень і викладання; створити основу для навчання курсів з основ політики, базованої на доказах, відповідно до стандартів ЄС; стати експертним центром з Європейського Союзу для місцевих і національних стейкхолдерів та здійснювати академічний супровід та аналіз політик на локальному, регіональному та місцевому рівнях; стати центром співпраці і діалогу для українських і міжнародних партнерів з питань європейських студій; стати центром поширення інформації про актуальні питання співпраці між Україною та ЄС.

Упродовж 2016-2019 рр. доцент кафедри економічної теорії факультету управління фінансами та бізнесу Василь Зеленко координував Модуль Жана Моне «Економіка в європейській інтеграції: внутрішні виклики та зовнішні виміри». Метою цього проєкту була модернізація навчальних програм факультету шляхом запровадження навчальних курсів на тематику ЄС та активізація студентської роботи з вивчення та дослідження європейської інтеграції.

Доцентка кафедри міжнародних відносин та дипломатичної служби факультету міжнародних відносин Наталія Шаленна презентувала проєкт Мережа Жана Моне «Єднаючи Європу на периферії» (06.09.2019 – 05.09.2022). Цей проєкт реалізовується за загальною координацією Близькосхідного технічного університету (Анкара, Туреччина). Основною метою є дослідження сприйняття європейської інтеграції серед молоді та політичних еліт України, Румунії, Косово, Туреччини та Грузії.

Доцентка кафедри фінансового менеджменту факультету управління фінансами та бізнесу Ольга Сич розповіла про реалізацію проєкту Модуль Жана Моне: «Відродження міста – досвід ЄС для України» (30.10.2020 – 29.10.2023). Основною метою є вивчення європейського досвіду в галузі ревіталізації та сталого розвитку міст та дослідження найкращих практик розвитку відродження міст.

У 2021 році Центр досконалості імені Жана Монне виграв Модуль Жана Монне «Спільні політики ЄС: стратегії узгодження для України» (EUCPASU). Координатор – доцентка кафедри країнознавства і міжнародного туризму факультету міжнародних відносин  Оксана Краєвська. Проєкт має на меті створити платформу для обговорення теоретичних та практичних проблем впровадження Угоди про асоціацію між Україною та ЄС в Україні, зокрема щодо узгодження української політики з моделями та практиками врядування ЄС у різних сферах, таких як міграція, соціальні питання, освіта, регіональний розвиток та згуртованість тощо.

Учасники зустрічі обмінялися думками щодо міжпроєктних зв’язків та спільних заходів у 2022, а також перспектив нових проєктів в рамках нової програми Еразмус+ 2021-2027, конкурси за якою вже оголошено.

Більше фото